БЕЗ ПОЛИВАЧА НЕМА НИ БУЊЕВАЦА: Бранко Покорнић из Бајмока готово три деценије покушава да сачува старе верске обичаје од потпуног заборава

Ј. ЛЕМАЈИЋ

22. 04. 2022. у 10:38

ДА обичаји Буњеваца не буду заборављени, а млади нараштаји знају како су се некада њихови преци удварали девојкама, годинама уназад труди се да сачува Буњевачки културни центар у Бајмоку на чијем челу је времешни Бранко Покорнић. Иако увелико гази осму деценију, Бранко не дозвољава да традиција оде у заборав.

БЕЗ ПОЛИВАЧА НЕМА НИ БУЊЕВАЦА: Бранко Покорнић из Бајмока готово три деценије покушава да сачува старе верске обичаје од потпуног заборава

Фото Ј. Л.

Открива нам да је око Ускрса увек било највеселије. Тако су на Водени понедељак, дан после великог празника, у домаћинским кућама у Бајмоку капије увек биле широм отворене, окићене нарцисом и лалама, а домаћини и комшилук нестрпљиво су чекали поворку на чијем челу је фијакер пун младића. У свечаној буњевачкој народној ношњи момци су кретали у поливаче.

Овај обичај настао је у давна времена, када су по Христовом васкрсењу жене кренуле да јављају вест да се камен покренуо и Христос васкрсао, цар Херолд је хтео да их растера и почели су да их поливају водом. Тако су настали поливачи код Буњеваца.

- Има више веровања о пореклу празника, а једно је да се на овај дан освештавао бунар и поливањем бунарском водом сви су се прали од греха. То је празник који прати обиље младалачког смеха, песме и игре, а наравно и љубави - подсећа председник Буњевачког културног центра у Бајмоку, који се од 1995. године брине да се овај леп обичај не заборави.

Некада је то била прилика за удварање, да момак провери своје шансе, јер на тај дан нико се од куће не одбија. С друге стране, што је девојка имала више поливача и мокрих хаљина, толико је њена "вредност" као удаваче била већа. Где год је била отворена капија, поливачи су, пешке или у фијакерима, могли да дођу. Каблови с водом пљускали су по девојачким хаљинама, а њима је био престиж која ће на штрику сушити више хаљина.

Овај обичај је почео да чува Клуб фијакериста "Потковица" из Бајмока, а Буњевачки културни центар настоји да се сачува као нематеријална баштина Буњеваца.

Фото Ј. Л.

- Желимо да га региструјемо као наше нематеријално културно наслеђе које су прихватили и други народи - додаје Покорнић.

- Примате ли поливаче, чули смо да код вас има лепих цура - реченица је којом и данас млади Буњевци захваљујући чика Рајку пробијају лед када улазе у дворишта.

На потврдан одговор домаћина, младићи траже дозволу да их полију водом. После тога проналазе девојке које су се посакривале у кући. Тада почиње цика и вриска, а Бранко Покорнић је задовољан да и данашњим генерацијама може да пренесе све вредности овог дела буњевачке традиције.

УМЕСТО КОЛАЧА ДАРУЈУ ПАРФЕМЕ

Девојке поливачима и гостима износе понуде, круже тацне с колачима, дарују се шарена јаја, испијају ракија и сок. Младићима су на ревере качиле букетиће ђурђевка и после тога сви се хватају у коло.

Модернија верзија поливача значила је да момци стижу с бочицама парфема у рукама, али без обзира на форму, тумачи се да овај обичај вуче порекло из библијских легенди и народног веровања да ће девојке бити лепе само ако их полију водом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВИ СТЕ ОДГОВОРНИ ЗА СМРТ РАИСИЈА Стејт департмент о паду хеликоптера: Нећемо да се извињавамо

"ВИ СТЕ ОДГОВОРНИ ЗА СМРТ РАИСИЈА" Стејт департмент о паду хеликоптера: Нећемо да се извињавамо

ИРАНСКА влада је одговорна за одлуку да управља хеликоптером старим 45 година у, како је описано, лошим временским условима, а не било који други актер, рекао је портпарол америчког Стејт департмента Метју Милер током брифинга.

20. 05. 2024. у 20:38

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

БРУКА! Ево шта је Никола Јокић доживео након што је са Денвером остао без шампионске титуле