"СОЦИЈАЛИ" ПОМОЋ ПО 10.000 ДИНАРА: Око 8.000 запослених у систему социјалне заштите следеће недеље добиће једнократну подршку

Ј. Ж. С.

09. 04. 2022. у 09:53

НА рачуне неговатељица, спремачица, стручних радника, али и свих осталих запослених у установама социјалне заштите већ наредне недеље требало би да легне по 10.000 динара једнократне помоћи. За ову намену из државне касе биће издвојено нешто мање од 80 милиона динара, за 7.980 радника.

СОЦИЈАЛИ ПОМОЋ ПО 10.000 ДИНАРА: Око 8.000 запослених у систему социјалне заштите следеће недеље добиће једнократну подршку

Фото П. Милошевић

Помоћ за запослене у социјалној заштити најавио је председник Србије Александар Вучић, а дефинисана је Уредбом Владе Србије. "Новости" су већ писале да је ова категорија запослених у првом кругу изостављена из оних које су добиле државну помоћ. Мирјана Вељовић, председница Синдиката запослених у социјалној заштити, сматра да је на овај начин исправљена неправда.

- Више пута подносили смо захтеве за исплату ових давања, промену система обрачуна плата, како би он реално одразио "вредност" рада сваког у систему, указивали на хитну потребу попуњавања упражњених радних места - каже наша саговорница. - Важно је да се системски приступа решавању проблема и да смо почели полако да их решавамо.

Потребно је још, наводи она, да се редефинишу коефицијенти, да се види колико чији рад вреди, а све како би систем био правичнији.

Установама социјалне заштите неопходно је 9.226 радника, а тренутно их је око 1.300 мање. Просечна плата запослених са високом стручном спремом, којих је готово 2.500, износи око 63.000 динара, али су већи проблем запослени у систему са нижом стручном спремом који примају мање од минималца.

- Многе професије заступљене су у нашим установама и оне не могу да функционишу једна без друге, у супротном трпи корисник. Неопходне су нам спремачице, вешерке, куварице, али и стручни радници, медицинске сестре и лекари - каже Вељовићева.

У систему социјалне заштите, како наводе у синдикату, данас постоје четири цене рада, што се никада до сада није десило. Такав обрачун зарада озбиљно дискриминише велики део радника у систему. Стварају се огромне разлике између запослених, што је посебно дошло до изражаја током епидемиолошке кризе када је медицинска струка значајно одскочила у односу на остале.

- То је довело до бројних проблема, па сада имамо ситуације да доктор у неким установама има већу плату од директора, да су се медицинске сестре приближиле или премашиле зараду стручних, висококвалификованих радника, а да су остали који раде са средњим образовањем (административни радници, сервирке, вешерке, возачи, техничко особље) дошли на ивицу минималне зараде - наводи Вељовићева.

ХИЉАДУ ЗАПОСЛЕНИХ МАЊЕ

САМО у последњих пет година систем социјалне заштите напустило је више од 1.000 људи. Једни су отишли због стицања услова за одлазак у пензију, а други због незадовољства условима рада. Проблем је и што млади не желе да раде у социјалној заштити, имајући у виду услове рада, третман радника, висину зараде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

СВЕ ЗА УРЕДНО ДВОРИШТЕ, А И ЧИСТА КОЛА: Пратимо ритам пролећа