МАМЕ ПРЕДУЗЕТНИЦЕ ЈОШ ЧЕКАЈУ: И даље нису отклоњени сви недостаци Закона о финансијској подршци породицама

Ј. Ж. С.

15. 03. 2022. у 09:53

АКО две маме, запослена код послодавца и предузетница, имају исту плату од 60.000 динара, накнада на породиљском боловању за прву ће бити иста, док ће предузетница примати чак 20.000 мање. Ово је један од највећих недостатака Закона о финансијској подршци породицама са децом, по коме се зарада жена које се баве самосталном делатношћу дели коефицијентом 1,5, чиме су оне доведене у неравноправан положај у односу на остале запослене.

МАМЕ ПРЕДУЗЕТНИЦЕ ЈОШ ЧЕКАЈУ: И даље нису отклоњени сви недостаци Закона о финансијској подршци породицама

Фото Н. Живановић

Ни после три и по године од доношења поменутог закона, његове одредбе не препознају маме предузетнице. Оне још не могу да добију породиљско боловање за треће и четврто дете у трајању од две године, нити да га пренесу на партнера, а ускраћене су и за накнаду зараде док одсуствују са посла у складу са износом на који су плаћале доприносе.

Како објашњава Јована Ружичић из Центра за маме, у првом циклусу измене закона, маме које самостално обављају делатност нису дошле на ред.

- Проблем са којим се оне сусрећу је и тешко отварање боловања, због чега се често одлучују да наставе да раде, чак и када су им деца болесна. Дешава се, што показује и наше истраживање, да многе раде и до самог порођаја. Чак 43 одсто напусти посао тек када крене у породилиште, а само 17 процената у прва три месеца трудноће - каже Ружичићева. - На подршку државе или града у покретању свог бизниса није могло да рачуна 88 одсто жена, иако чак трећина испитаних зарађује више од партнера.

Она наглашава да половина мама у сопственом бизнису приходује више него код другог послодавца, а 60 процената њих је ушло у предузетничке воде тек када су се оствариле и на родитељском плану. Две трећине су у сопственој фирми једини запослени, а исто толико их је и са факултетском дипломом.

Адвокат Ђорђе А. Поповић сматра да је највећи проблем мама које се баве самосталном делатношћу у неусклађености прописа о раду и финансијској подршци породицама са децом.

- Већина предузетница када роди дете приморана је да одјави делатност или да запосли неког ко ће наставити да води посао - каже он.

НЕВИДЉИВЕ

СВЕ законске одредбе које се тичу заштите материнства у Србији се односе само на запослене жене. Мајке нису заштићене уколико раде према уговорима о делу или привремено-повременим пословима. У Министарству за рад су, како кажу, спремни да сагледају све предлоге удружења Центар за маме и да заједно дођу до најбољег решења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)