ПРИШТИНА ПРЕЧИЦОМ ДО УНЕСКА? Јачањем позиција у међународним организацијама Албанија спрема терен за лажну државу Косово

Р. ДРАГОВИЋ

18. 02. 2022. у 08:00

МЕСТО у Извршном савету Организације за образовање, науку и културу Уједињених нација - Унеско, Албанија би могла да искористи за отварање новог круга лобирања за пријем у чланство непризнате државе Косово.

ПРИШТИНА ПРЕЧИЦОМ ДО УНЕСКА? Јачањем позиција у међународним организацијама Албанија спрема терен за лажну државу Косово

Фото АП

Познаваоци процедуре и укупних прилика у Унеску овако коментаришу албанску кандидатуру за чланство у извршном телу ове организације. Иако жеља Тиране да јача своје међународне везе није спорна, искуство блиске прошлости говори да би званични Београд требало будно да мотри на потезе Албаније. Јер Извршни савет, према Унесковим надлежностима, овлашћен је, између осталог, и да даје препоруке за пријем нових држава које нису чланице Уједињених нација.

Жеља Албаније да се боље позиционира у телима организације која брине о културном благу света неминовно подсећа на нескривену намеру Приштине да обнови своју кандидатуру и на велика или мала врата дође до чланске карте Унеска.

Да Тирана настоји да у што већој мери искористи свој утицај за нови покушај учлањења такозване државе Косово, до чега може доћи већ следеће године, упозорава некадашњи амбасадор Србије у Унеску професор Дарко Танасковић.

- Сасвим је сигурно да кандидатура Албаније указује на заинтересованост ове државе да непосредније учествује у расправама и одлучивању у "влади" Унеска. С обзиром на то да је један од декларисаних приоритета спољне политике Албаније подршка међународној афирмацији "Косова", као и на улогу предлагача коју је Тирана имала у неуспешном покушају да непризната држава уђе у чланство 2015. године, нема сумње да ће албанска делегација бити веома активно ангажована на припремању терена за понављање кандидатуре. Као чланица Извршног савета, Албанија би за то добила нешто већи, мада не и пресудан, дипломатски маневарски простор.

Танасковић подсећа на недавни дипломатски успех Србије - на заседању Генералне конференције Унеска, као кандидат електоралне групе земаља у којој је и Албанија, за председника Изваршног савета изабрана је амбасадорка Србије Тамара Растовац Сиамашвили.

- Ни Србија није без адута. Нисам, међутим, упознат како се делегација Србије поставља према кандидатури Албаније за чланство у Извршном савету, јер ми није познато ни како се Албанија поставила према предлогу да наш стални представник буде кандидован за председника Извршног савета. Ако је Албанија подржала нашу кандидатуру, онда ћемо можда и ми подржати њену, а ако се уздржала, онда ћемо се вероватно и ми уздржати. То је ствар дипломатстке тактике и фер-плеја. Уколико кандидатура "Косова" за чланство у Унеску буде обновљена, без сумње водиће се жестока политичка и дипломатска борба, у којој верујем да су изгледи Србије, бар засада, бољи - каже Танасковић.

Србија је за члана Извршног савета реизабрана 2019. године и тај мандат истиче 2023, а може се очекивати да ће Београд поново поднети кандидатуру. Осим Србије, у "влади" Унеска су Аустрија, Бразил, Кина, Француска, Немачка, Италија, Русија, Шпанија.

Да ће Албанија лобирати за чланство тзв. Косова у Унеску у мери у којој то буде прихватљиво великим силама, пре свега САД, указује Огњен Карановић, директор Центра за друштвену стабилност. Он се слаже да је Београд данас у бољој позицији него што је био током одмеравања снага 2015. године.

- Приштина и Тирана тада на Генералној скупштини нису обезбедиле подршку за чланство тзв. Косова, које је противно и Статусу Унеска и Повељи УН. У међувремену је 18 држава повукло признавање Косова, па су шансе за тако нешто данас мање него тада. Ипак, Србија би требало да с повишеним опрезом прати потезе Албаније, јер није нереално да поново покрену процес лобирања за пријем - напомиње Карановић.

ЋЕРКА ПИСЦА АМБАСАДОР АЛБАНИЈЕ

АЛБАНИЈА је снажно мотивисана да се што боље позиционира у Унеску, што доказује и личност амбасадорке Бесиане Кадаре. Реч је о ћерки чувеног албанског писца Исмаила Кадареа, која важи и за ватреног заговорника пуне независности Косова.

- У Унеску је поново искусна Кадаре, која је и 2015. такође била на том месту. У међувремену је своју земљу представљала у УН, где је стекла додатно искуство и успоставила корисне дипломатске везе, што је чињеница која такође говори о томе колико је Тирани важно деловање у Унеску - подсећа Танасковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

АУСТРАЛИЈА је оптужила кинески борбени авион да је прошлог викенда испалио ракете у правцу поморског хеликоптера који се кретао изнад међународних вода Жутог мора, у акцији коју је премијер Ентони Албаниз оценио као „потпуно неприхватљиву“, пише Си-Ен-Ен.

07. 05. 2024. у 09:13

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ВЛАДА Црне Горе ће уз посредовање САД предати два амандмана на немачку Резолуцију о Сребреници у циљу постизања што бољих односа и смиривања политичке напетости у региону.

07. 05. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ПАЛА ОДЛУКА! Ево кога је Новак Ђоковић одабрао за тренера, мастерс у Риму све открио (ВИДЕО)