ДУШУ НЕ ПОГАЂА БРАМС, ВЕЋ ФРУЛА ИЗ ВЕЛУЋА: Кларинетиста Дарко Перчевић напустио европске дворане и наставио стопама деде Срећка (ВИДЕО)

С. БАБОВИЋ

18. 02. 2022. у 10:48

ВЕРОВАТНО да у Србији сличног примера у области музике нема: врхунски кларинетиста Дарко Перчевић (34), рођен у Крушевцу, после освајања бројних признања, концерата са познатим европским уметницима и оркестрима и након усавршавања на престижној циришкој академији вратио се у своје село Велуће код Трстеника, да ту настави каријеру.

ДУШУ НЕ ПОГАЂА БРАМС, ВЕЋ ФРУЛА ИЗ ВЕЛУЋА: Кларинетиста Дарко Перчевић напустио европске дворане и наставио стопама деде Срећка (ВИДЕО)

Заједнички наступ са дедом Срећком / Приватна архива

У Велућу је одрастао, уз фрулу. И то најбољу могућу, јер је даровитом кларинетисти деда-стриц био Срећко Перчевић (1938-2021), који је важио за једног од најбољих фрулаша и израђивача народних дувачких инструмената. У аманет му је оставио своје двојнице, окарине и фрулу.

- Било је коментара да сам луд што сам одлучио да се из Швајцарске вратим у Србију, али верујте да се ниједног тренутка нисам покајао - прича за "Новости" Дарко Перчевић. -Везан сам за дом, родитеље, народ и моју земљу. Чим сам специјализирао и завршио праксу у циришкој Опери, почео сам да пакујем кофере. Вратио сам се у јулу 2019, решен да код нас популаришем и класичну и народну музику, као и да све што сам научио током школовања у Србији и у иностранству, пренесем на нашу децу.

А научио је Дарко много. Прво је основно и средње музичко образовање стекао у Музичкој школи "Стеван Мокрањац" у Краљеву. Потом је у класи професора Огњена Поповића дипломирао на Факултету музичких уметности у Београду, а после Академије, завршио и специјалистичке студије. Наступао је још као студент са оркестром "Станислав Бинички".

Уследиле су успешно завршене мастер студије 2014. на циришком Универзитету уметности ЗХДК под менторством професора Елмара Шмида, као и специјализација са титулом мајстора солисте, у класи професора Матијаса Милера. И завршене мајсторске курсеве имао је код уметника чија су имена као из реномираних издања "Ко је ко у музици": Ерик Хоеприх, Феликс Андреас Генер, Хајнрих Меценер, Анђеи Маевски, Џејмс Кембел, Николас Кокс, Хари Меки и Роберт Пикап, ментор у циришкој опери.

 

- Наступао сам заиста са изузетним уметницима и оркестрима, као солиста, члан састава, све је то било сјајно искуство - присећа се Дарко. - Када свирате на високом професионалном нивоу европске композиторе, попут Брамса, једноставно сагледавате сву комплексност дела, сатканост емоцијама. То је савршенство у правом смислу. Ипак, када свирам традиционалну музику, ту је моје срце "на свом терену". Врло сам поносан на наше музичко наслеђе.

У којој мери, јунак ове приче показао је по повратку из белог света, где је имао понуде да остане, и као педагог и као извођач. У Србији је основао онлајн школу за фрулу, која тренутно има шест полазника, а квалитетну музику промовише на релацији Велуће, Краљево, Крагујевац, Београд, Крушевац. Уметнички је директор и оснивач Фестивала класичне камерне музике "Замак уметности" у Врњачкој Бањи, која би ове године требало да се одржи по други пут, и један од оснивача Националне српске кларинетистичке асоцијације.

- У онлајн школи радимо по систему етно-музиколошког одсека моје бивше школе у Краљеву, која је заиста изузетна и по програму покојног деда Срећка, аутора два издања мелодија, бисера наше традиције - предочава нам Дарко. - Осим фруле, свирам помало и окарину. И то на инструментима Срећка Перчевића, који се могу наштимовати за најбоље оркестре на свету.

У КРУШЕВЦУ ПОСЛЕ 20 ГОДИНА

ПРОШЛО је више од 20 година откако је Дарко Перчевић наступао у Крушевцу, где је рођен. За "Новости" каже да је последњи пут као дечкић имао концерт са фрулом. Прошле недеље је у пратњи признатог пијанисте Уки Оваскаинена, самосталног уметничког сарадника катедре за гудачке инструменте на београдском ФМУ, одржао концерт у организацији Културног центра Крушевац. У малој сали Крушевачког позоришта, изводили су сонате Камиј Сен-Санса, Јоханеса Брамса, као и кончертино Карла Марија фон Вебера и композицију Огњена Поповића "Повратак кући".

НЕПРИКОСНОВЕНИ СРЕЋКО ПЕРЧЕВИЋ

ИАКО самоук и са само четири разреда основне школе, Срећко Перчевић је био толико даровит да је након рада у каменолому, каријере возача аутобуса, осим у краљевачкој музичкој школи предавао и на академијама у Београду и Новом Саду, а неретко су да га слушају долазили и професори са конзерваторијума из Европе. Био је врло радознао и начитан, непрестано се усавршавао. Освојио је сва највећа национална признања. Његови уџбеници "Приручник за наставку фруле" и "Уџбеник за фрулу, двојницу и окарину" сматрају се не прикосновеним књигама из којих уче будући фрулаши и педагози.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (1)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)