МАМАМА СТАН И ДАЉЕ САН: Прописи о помоћи женама са децом за куповину некретнина, иако важе од 1. јануара, не могу да се примене

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА

31. 01. 2022. у 09:21

НИ месец дана од одлуке да ће држава финансијски помоћи мајкама у - изградњи, куповини или учешћу за кредит при куповини стана, Министарство за бригу о породици и демографију није прописало ко ће и под којим условима моћи да се пријави. За сада се једино зна да жене, које су се породиле од 1. јануара па надаље, могу да очекују да ће добити подршку у решавању стамбеног питања, док је све остало потпуна непознаница.

МАМАМА СТАН И ДАЉЕ САН: Прописи о помоћи женама са децом за куповину некретнина, иако важе од 1. јануара, не могу да се примене

Фото Д. Дозет

На питање "Новости" упућено ресорном министарству када ће бити донет поменути правилник, добили смо одговор:

- Влада ће посебним актом утврдити ближе услове и начин остваривања овог права, критеријуме за одређивање висине средстава, потребну документацију, начин исплате и контролу наменског коришћења и друга питања од значаја. По усвајању посебног акта, Министарство ће на својој интернет страници (www.minbpd.gov.rs ) објавити обавештење о његовој садржини као и поступку и начину остваривања овог права.

С обзиром на то да је пропис ступио на снагу 1. јануара 2022, и даље га је немогуће применити. Није познато који документи су неопходни за подношење захтева, да ли ће постојати ограничење по питању година мајке, као и да ли ће ова мера важити само за прворотке или за све жене које су се оствариле или се остваре у овој улози од Нове године па надаље. Остало је, такође, нејасно и да ли ће услов, као некада код субвенционисаних државних стамбених кредита, бити да мајка већ нема у власништву неку некретнину.

- Питала сам представнике Министарства за бригу о породици докле се стигло са правилником о субвенционисању станова, чије би потенцијалне власнице биле жене и добила одговор да је то њима тренутно у врху приоритета - каже Татјана Мацура, председница удружења "Маме су закон". - Јако је важно да се објави што пре, јер рокови који су одређени законом увелико теку.

У питању је, наглашава она, рок за подношење захтева који каже да се захтев подноси 12 месеци од порођаја, а први месец је већ истекао.

Оно што се такође не зна је ни колико новца ће добијати из државне касе и од чега ће то зависити. Речено је да ће бити укупно издвојено 10 милијарди динара, али не може да се закључи колико ће то бити у појединачним случајевима.

Добра је и одредба којом се уводи да ће власница куће или стана бити жена, али није дефинисано да ли ће се узимати у обзир да ли, рецимо, отац већ има некретнину. Закон, када је у питању подршка за куповину стана, такође не искључује незапослене мајке, али да би, рецимо, она добила стамбени кредит треба да буде кредитно способна, што значи да мора да ради.

ОБЕШТЕЋЕЊЕ И ДАЉЕ НА ЧЕКАЊУ

НИ после пуних пет месеци откад је усвојен додатни документ Министарства за бригу о породици којим је требало да се због неуставне одредбе Закона о финансијској подршци породицама са децом, обештете родитељи деце са инвалидитетом, то се није догодило.

Наиме, по претходној одредби меме и тате су морали да се одлуче да ли ће док брину о свом детету примати туђу негу и помоћ или накнаду своје зараде, никако оба. Уставни суд је ову одредбу прогласио неуставном, али родитељи због разних административних заврзлама још нису обештећени.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!