ЗБОГ ТОПЛИЈИХ ОКЕАНА ТОРНАДА ПРЕТЕ И СРБИЈИ?! Научници из Колорада упозоравају да температура светског мора никад није била виша

Д. МАТОВИЋ

14. 01. 2022. у 13:00

НИКАД у историји океани нису били топлији, а додатно забрињава што њихова температура наставља да расте.

ЗБОГ ТОПЛИЈИХ ОКЕАНА ТОРНАДА ПРЕТЕ И СРБИЈИ?! Научници из Колорада упозоравају да температура светског мора никад није била виша

Фото АП

Прошле године забележене су највише температуре океана, што је шеста година заредом да је оборен рекорд. Ово су најновији резултати истраживања, које је обавио Национални центар за атмосферска истраживања у Колораду, а као главног "кривца" наводе глобално загревање.

Топлије океанске воде утичу на стварање снажнијих олуја, урагана и екстремних врућина, а повећава се ризик од појаве великих поплава. Загрејана вода, како тврде научници из Колорада, шири се према северу и југу и разара гренландске и антарктичке плоче, што пак утиче на пораст нивоа мора.

- Проблем загревања океана утиче на целу планету, првенствено на живи свет, потом и на човека. Морске струје утичу на климу многих подручја. Загревање Атлантског океана утиче на промену Голфске струје која одређује климу Северне Америке и Европе. Температура воде се повећава, густина се мења, а због промена у кретању топле Голфске струје имаћемо интензивно топла лета и веома хладне зиме. У годинама које долазе то ће бити највише изражено у Западној Европи и источном делу Северне Америке. У Србији ћемо осетити последице торнада, који овде нису били уобичајени - каже др Ивана Шеклер, професор Факултета за примењену екологију "Футура".

Муње у Новом Саду августа 2020. Фото Танјуг

Научници, такође, упозоравају да загревање океана може да буде погубно за биодиверзитете морских екосистема.

- Процес избељивања корала у океану је прилично одмакао због превисоких температура воде и повећане киселости. Кад корал прође кроз тај процес, у њему више нема живота. То се дешава све чешће и на све већим површинама. Процене показују да ће бити изгубљено око 70 одсто корала, уколико температура порасте за само један степен. Они су дом четвртини морског живота и извор хране за више од 500 милиона људи - објашњава климатолог др Владимир Ђурђевић из Института за метеорологију у Београду.

Океани су апсорбовали више од 90 одсто топлоте произведене током последњих 50 година, привремено штитећи флору и фауну на копну од изразито високих температура. Међутим, и копнени живи свет трпи последице.

- Климатске промене повећавају ризик од великих пожара. Ако у пожару велики екосистем нестане, тешко је очекивати да ће се вратити у облику у каквом је био стотинама хиљада година. Цео климатски систем се загрева. Све је мање леда. Атмосфера и тло су све топлији. Угљен-диоксида у атмосфери има за 50 одсто више него што га је било пре почетка индустријске револуције. Погоршавање климатских услова наставиће се у наредним деценијама и очекујемо много проблема због временских непогода, попут поплава и снежних олуја - каже Ђурђевић.

Поплаве у Србији, Фото Танјуг

Истраживачи предвиђају да ће смањење леденог покривача и повећања нивоа мора изазвати поплављивања појединих приобалних градова, милиони људи биће приморани да напусте своја места становања, а прогнозе научника никако нису оптимистичне.

- Широм света је забележено да топлотни таласи, који се све чешће дешавају, негативно утичу на здравље људи, чак, могу да буду и погубни - каже Ђурђевић.

- У тим ситуацијама стари, али и хронични болесници трпе велики притисак. У Европи је током топлотног таласа 2003. страдало више од 30.000 људи. У Русији је пак због истог разлога, 2010. страдало око 10.000 људи. То је један од директних утицаја климатских промена на људе.

Др Ивана Шеклер, Фото архива

Др Владимир Ђурђевић, Фото Танјуг

ЗАСТРАШУЈУ ЈАВНОСТ

ЗА разлику од научника из Колорада, ауторка књиге "Врачев шегрт" Мара Кнежевић Керн (на слици), која годинама истражује узроке разних еколошких проблема, тврди да се њихова досадашња предвиђања нису испунила.

- Ал Гор је својевремено правио панику и предвиђао да ће се све што и данас предвиђају догодити још 2010. - каже Мара Кнежевић Керн.

Мара Кнежевић Керн, Фото П. Митић

- Највећи скандал у савременој науци је "Клима гејт". Хакери су упали у компјутерски систем сектора за климатска истраживања универзитета CRU и ослободили 61 мегабајт поверљивих извештаја који сведоче о лажирању научних резултата везаних за климатске промене. Објављени су докази о умешаности америчке владе у организацију мрежа унајмљених научника, плаћених да за рачун корпорација застрашују јавност не би ли нам у име спасавања планете извукли све што се може извући. Пратила сам то из форума у форум. О глобалном загревању и емисији угљен-диоксида нико не говори, осим кад они направе пожар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (1)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)