НА БЕОГРАДСКОМ САЈМУ НАПРАВИЋЕ КОВИД-АМБУЛАНТУ? Локалне власти и ДЗ подржавају предлог председника о комфорнијем чекању на преглед

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

14. 01. 2022. у 08:00

НОВИ рекорд од 13.753 новоинфицираних за дан и редови испред ковид-амбуланти, у којима грађани са повишеном температуром и другим симптомима инфекције стоје, по мразу, понегде и сатима, показују да у организацији збрињавања заражених, на првој линији одбране, нешто мора да се мења.

НА БЕОГРАДСКОМ  САЈМУ НАПРАВИЋЕ КОВИД-АМБУЛАНТУ? Локалне власти и ДЗ подржавају предлог председника о комфорнијем чекању на преглед

Фото И. Маринковић

Гужве нису свуда подједнаке, али тамо где се редови формирају од раног јутра, а лекарске екипе не могу да убрзају темпо, јер озбиљан преглед захтева време, грађанима би добро дошло макар да се негде заклоне. Из тог разлога и председник Александар Вучић предложио је да се на Београдском сајму оформи велика ковид-амбуланта, а пред домовима здравља поставе шатори са грејачима.

Председникову иницајативу подржавају на свим нивоима - од локалних самоуправа, до примарног нивоа здравствене заштите, па се очекује да ће она убрзо бити преточена и у формалну одлуку.

За последња 24 сата у неком од редова било је чак 33.163 људи који су тестирани на ковид.

Вождовац, Фото И. Маринковић

С обзиром на брзину којом се омикрон шири, тај број би наредних дана могао додатно да се увећава, па ће и притисак на примарну здравствену заштиту, која је тренутно под највећим теретом ковида, можда, бити и јачи.

- Град Београд поздравља идеју председника Александра Вучића да се у престоници, у затвореном простору на Сајму, формира ковид-амбуланта, и жао нам је што она раније није реализована - каже за "Новости" Горан Весић, заменик градоначелника.

- Спремни смо да у року од 24 сата опремимо како ковид-пункт на сајму, тако и шаторе испред амбуланти домова здравља, уколико нам надлежне службе дају налог. Подсећам да је град већ формирао и одржава све вакциналне пунктове ван домова здравља.

Нови Београд, Фото М. Анђела

Отварање великог пункта за ковид у затвореном простору није само питање комфора, иако ни то није неважно, јер инфициранима сигурно не прија да по хладноћи чекају напољу испред амбуланти. Весић открива за "Новости" да је идеја заправо шира - да се на једном месту, уз преглед, дијагностику и прописивање терапије, оболелима омогући и завршавање административних обавеза, као што је отварање боловања.

- Тренутно имамо седам ковид-амбуланти, и на преглед се не чека дуже од 30 минута - каже за "Новости" др Зоран Бекић, директор Дома здравља "Савски венац" и координатор вакциналног пункта на Београдском сајму.

- Притисак на примарну здравствену заштиту је огроман, невакцинисани грађани су први на удару инфекције. Ми смо крајем децембра имали 120 до 150 прегледа дневно, а сада и више од 550. У ковид-амбулантама на Савском венцу ради 15 доктора и 22 сестре. Сигуран сам да се и у другим домовима труде, зависно од кадра и простора, да се на прегледе не чека дуго. Засад успевамо да све примимо унутар дома здравља, а ако буде донета одлука о формирању ковид-амбуланте на Сајму, сигурно да ће то бити организовано као и све до сада, на добробит грађана.

Земун, Фото М. Анђела

Доктор Александар Стојановић, директор Дома здравља "Палилула", каже да је додао још једну екипу, чиме је чекање у ковид-амбулантама сведено на мање од пола сата.

Иако је ово најјачи удар вируса од почетка епидемије, епидемиолози кажу да још нисмо дошли до врха петог таласа и очекују даљи пораст броја новоинфицираних. Данас заседа Кризни штаб, па ће и на овом телу бити разматрана даља стратегија и организација борбе против ковида.

Засад не расте притисак на болнице, бар не значајно, али иако су симптоми омикрона засад лакши него што су били након инфекције делта варијантом вируса, још је рано за ултимативну тврдњу да ће то тако и остати. Подаци из САД показују да се тамо бележи и пораст хоспитализација, али и повећање морталитета од када је омикрон постао доминантан и изазвао велики епидемијски талас.

У Србији је у болницама 2.340 пацијената, што је четири пута мање него на врху трећег таласа, када су због велике потребе за хоспитализацијом прављене и привремене болнице у халама. И број пацијената на респираторима је вишеструко мањи од масимума који смо имали у претходном таласу, али обично се и број хоспитализованих, и број оних који не могу да дишу без машина, повећава тек после неколоко недеља од почетка новог таласа.

На респираторима је сада 96 људи, што је за 11 више него у среду. 

ВИРУС ОСТАЈЕ У ГРЛУ И НОСУ

ДИРЕКТОРКА Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Јелена Беговић каже да је добро што омикрон мање напада плућа, што је био главни проблем са делта сојем.

- На сву срећу, постоје индиције да остаје у грлу и носу, мање напада плућа, он се мења, мења и неке своје особине што се тиче органа које напада. Добро је да се склања од плућа, што је био главни проблем са делтом - рекла је Беговићева.

Према њеним речима, још нема великих студија везаних за клиничке слике.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)