ДОКТОРКА БЕГОВИЋ О ОМИКРОНУ: Добро је што се склања са плућа - Могуће је заразити се са два соја

Novosti online

13. 01. 2022. у 09:34

ОМИКРОН, делтакрон, флурона - стари сојеви коронавируса, или неки нови. Свакодневно широм света, Европе, региона, и наше земље бележи се велики број новозаражених.

ДОКТОРКА БЕГОВИЋ О ОМИКРОНУ: Добро је што се склања са плућа - Могуће је заразити се са два соја

Фото: Принтскрин РТС

Докторка биолошких наука и директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Јелена Беговић рекла је да је и код нас стигао омикрон, који је заразнији и који се лако шири.

- На сву срећу постоје индиције да остаје у грлу и носу, мање напада плућа, он се мења, мења и неке своје особине што се тиче органа које напада. Добро је да се склања од плућа што је био главни проблем са делтом - рекла је Беговићева.

Према њеним речима, нема великих студија везаних за клиничке слике, али ипак остаје у горњим респираторним деловима, што је за човека много боље.

Говорећи о комбинацији сојева рекла је да је велики број људи оболео, али да то не значи да је смртоноснији, да има теже последице.

- Имамо да у популацији кружи и делта сој, па се појављује грип као и сваке године, и изазивају респираторне проблеме - каже она.

Према њеним речима, дошли смо до теме да можете да оболите и од два или три вируса, вишеструка инфекција у комбинацији са бактеријама или са другим вирусима.

Комбинација делте и короне је пријављена, али није потврђена - на Кипру група са универзитета је пријавила 25 случајева, утврђено је да се ради о делта соју поред својих мутација има промене карактеристичне за омикрон.

- Научна заједница је на неки начин одбацила ту могућност, чека се потврда, сматрају да је дошло до грешке у секвенцирању или до неке контаминације, што се дешава у лабораторијама. Треба сачекати финалне потврде, теоретски је могуће да се заразите са два различита соја, да уђу у исту ћелију, да се искомбинују у неки нови сој, али засада није потврђено - рекла је др Беговић гостујући на РТС-у.

У суштини велики број људи има симптоме, велики је притисак на здравствени систем да се много њих тестира, с друге стране корисно је јер видите какава је ситуација у популацији, указује др Беговић.

Подсећа да су антигенски тестови мање осетљви, бржи су и јефтинији - ако добијете позитиван резултат он је са високом сигурношћу тачан. Ако добијете негативан резултат, требало би проверити, лекар ће вас послати на пи-си-ар тест.

О крају пандемије

Каже да је тешко било шта рећи унапред, немамо искуства овако велике пандемије, последња велика је била 1918. године, прошло је много времена и нема много података.

- Засада се вирус шири макисмалном брзином за вирусе који постоје, мења се, он има кључ, ми имамо браву на ћелијама. Кључ ће се променити да се неће толико ефикасно везивати и имаћемо све блаже симптоме и прерашће у епидемију, али не овакву - истакла је она.

Беговићева каже да нема потребе за намерним заражавањем.

- Ваш имунитет је ограничен, чак и када прођете кроз корону, има и људи који су пет пута имали корону, нема доживотног имунитета. Имамо вакцине који замењују механизам да имате имунитет неко време - подвукла је Беговићева.

За ову инфекцију каже да нико не може да вам каже како ћете проћи, можда нисте извукли добар лоз за лутрију а мислите да сте здрави, а можете завршити на респиратору, указала је она.

Др Беговић каже да је трећа доза препоручљива, али да не значи да људи не могу да се заразе, мада свакако пролазе са лакшим симптомима.

Израел и Канада су дозволили давање четврте дозе код старијих и људи са оштећеним имунитетом, рекла је она и додала да вакцина и даље "ради",.

Како је навела, код увођења нове дозе остале земље су опрезне, а Америка разматра да је уведе.

Указује да је Европа опрезнија, јер је неодржив систем да се на свака четири месеца становништво вакцинише, пошто се ради са новом вакцином.

Сматра да мора постојати глобална стратегија која није успостављена.

- И за науку, здравство и друштва ово је велики испит и нисмо се баш најбоље показали као човечанство, треба много научити из овога, код вируса је смртност испод један одсто. Ово су добре смернице за човечанство шта да ради за случај још горе ситуације. Надам се да ћемо да научимо из овога много - закључила је Беговићева.

БОНУС ВИДЕО:

БОРБА ЗА СВАКИ ДАХ: Новости у "црвеној зони" Београдске арене

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили