БОЈИМ СЕ ДА ЗА НАШЕ МЕРДАРЕ ИМА МАЛО НАДЕ: Житељи куршумлијског насеља забринути што њиховом месту недостаје омладине

Д. ЗЕЧЕВИЋ

11. 01. 2022. у 11:00

РАДУЈЕМ се празницима, али ми је најтеже када прођу јер поново остајем сам. За Божић смо сви били на окупу, али су због посла, син, ћерка и супруга морали да оду у Ниш и Куршумлију. Ја сам остао да бринем о кући и стоци.

БОЈИМ СЕ ДА ЗА НАШЕ МЕРДАРЕ ИМА МАЛО НАДЕ: Житељи куршумлијског насеља забринути што њиховом месту недостаје омладине

Часлав Милошевић, Фото Д. Зечевић

Ово нам је рекао Часлав Милошевић (58) из Мердара, док нас је дочекивао у дворишту своје куће, последње на брду у овом месту са леве стране идући из правца Куршумлије. Сеоски пут, дуг око два километра, којим се од магистрале стиже до његове куће, излокан је од киша. Ипак, Часлав каже да му је пут најмањи проблем. Највећи проблем, али не само његов, већ читавог села, јесте то што су остали без омладине.

- Одлазак младих у градове посебно је изражен после НАТО агресије, поготово последњих десетак година. Поразно је што је од јесенас затворена и школа у Мердару. Бојим се да то значи да за наше село има мало наде - забринут је и разочаран Часлав.

Мердару се живело добро до НАТО агресије, Фото Д. Зечевић

Прича нам и да у селу са свим засеоцима у тридесетак настањених домаћинстава живи свега шездесетак углавном старијих мештана, док је свега петоро-шесторо деце школског узраста. Они на наставу одлазе у двадесетак километара удаљену школу у Косаничку Рачу.

- И у Рачи, која је некада била прво највеће настањено место идући од Куршумлије ка Мердару, све је мање житеља. Ето и тамошња школа броји свега двадесетак ђака - додаје наш саговорник.

А некада је, каже, било много народа: старији су се бавили пољопривредом и сточарством, а млађи су одлазили на посао или у Куршумлију или у Подујево:

- Пошто је нама Подујево далеко ближе, радно способни углавном су тамо радили. И ја сам био запослен у Управи прихода где сам радио 16,5 година, до 1999. када смо били принуђени да напустимо радна места. Минималац на име тадашњег рада примао сам до 2004, откад сам без икаквих примања.

Часлав сада добија једино субвенције државе за 50 грла оваца које чува десетак година. Да није тога, каже, не зна шта би радио. Међутим, последњих месеци велики проблем му стварају вукови који су се појавили у селу и недаво му заклали три овце:

- После тог вучјег пира било ми је дошло да их све продам. Али, жао ми је досадашњег труда, па сам одлучио да их оставим. Бавим се и сечом и продајом дрва. Закупим неки забран који обично продају они који су отишли из села, како би узели неки динар. У сечи и припреми дрва ангажујем по неколико радника, а дрва нам откупљују препродавци из Куршумлије.

Страхује, како каже, да ће села куршумлијске општине уз административну линију са КиМ опстати све док има дрва за сечу и продају. А после...

- Због свега разумем младе који одлазе у веће средине у потрази за послом, али мислим да би и држава требало више да брине за овај крај који је од стратешког значаја. Мердаре су током НАТО агресије буквално разорене. Потом је започета обнова и саграђено је петнаестак кућа, од којих је половина сада, нажалост, празна. Да је тада изграђен неки мини-погон све би било другачије, мада ни сада не би било касно. То би био спас за преостале мештане, а можда би се вратили и они који су отишли и нису се снашли у већим местима и градовима.

ШУМЕ СТАЛНО НА МЕТИ АЛБАНАЦА

ПИТАЛИ смо Часлава како на безбедност житеља Мердара утиче близина административне линије са КиМ која је недалеко његове куће. Часлав одговара:

- У селу је полицијска станица, обилази нас жандармерија, а војска иде у повремене патроле. Засад нема озбиљнијих инцидената, а готово да нема ни миграната који су из Сирије и Ирака са Космета илегално упадали у село. Постоје ризици од упада Албанаца из Подујева који нелегално секу шуме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!