ОВАКО БИ ИЗГЛЕДАЛО ОБАВЕЗНО СЛУЖЕЊЕ ВОЈСКЕ У СРБИЈИ: Позив стиже свима, у касарни сте 3-6 месеци, после имате посебне бенефиције

Novosti online

19. 12. 2021. у 21:52

РЕДОВНО служење војног рока у Србији, после тачно деценију паузе, не би требало да траје дуже од шест месеци, а сваке године имали би од 5.000 до 10.000 нових регрута чија примања више не би била „симболична“.

ОВАКО БИ ИЗГЛЕДАЛО ОБАВЕЗНО СЛУЖЕЊЕ ВОЈСКЕ У СРБИЈИ: Позив стиже свима, у касарни сте 3-6 месеци, после имате посебне бенефиције

Фото википедија / Срђан Петровић

Председник Александар Вучић изјавио је прошле недеље да још нема одлуке о обавезном служењу војног рока јер у вези с тим постоји много проблема, иако је већина народа за такву одлуку, те да би то за војску било спасоносно. По истраживањима, пише “Блиц”, чак 70 одсто становника ове земље је за враћање обавезног служења војске. Званичници за сада планирају повратак војног рока, али са одлуком не желе да срљају. Јесен следеће године требало би да нам донесе велику јавну дебату на ову тему.

- Од ког годишта да то важи – ако кажемо да би то било од 1994. или 1995. годиште, ми не можемо да прихватимо 35.000 или 20.000 људи, ми можемо да прихватимо до 10.000 људи, а онда је питање кога да ослободите - рекао је Вучић. Додао је и како се разматра ново повећање плата за добровољно служење војног рока да би се привукло још 5.000 војника на годишњем нивоу.

Кључна питања приликом доношења одлуке о враћању војног рока биће: 1. трошкови, 2. обнова инфраструктуре и обнављање касарни за војнике 3. трајање војног рока, број регрута и питање приговора савести. Разматра се и идеја да се за почетак, у првој класи војника, обавезни вони рок служи око 2500 регрута, док би дужина трајања обуке требала би бити од четири до шест месеци. Оно што је извесно је да обавезног војног рока каквог смо некада познавали, када су сви мушкарци који напуне 18 година добијали позив за војску, више неће бити.

Најближи смо "хибридном" моделу

Како каже Владе Радуловић, председник Центра за геостратешка истраживања и тероризам, радна група за враћање обавезног служења војске, разматра који модел применити, али додаје да смо најближи “хибридном” моделу које имају поједине скандинавске земље, попут Норвешке.

- У овом тренутку одмрзавање војног рока у униформи под оружјем у касарни у формату какав је био раније, није реално одржив, пре свега због наших потреба, капацитета, логистике, финансија, приговора савести и тако даље. Регрутна евиденција никада није прекинута и идеја је да видимо који је то број војника на служењу оптималан за нас. Да ли говоримо о 5.000 или 10.000 који су за наше услове мислим идеална бројка. Да се позову сви регрути који су способни за служење војног рока, те на основу одређених карактеристика, мотивисаности, здравствених способности и других фактора, селекцијом дође то тих четри, пет или више хиљада који ће служити војни рок. Тако је у Норвешкој, сви добију позив, али у финалну фазу стигне око 12 одсто регрута – рекао је Радуловић, који сматра да би хибридни модел био и најбољи.

Предност при запошљавању, већа плата

Оно што би након тога морало да прати ову причу су додаје одређене бенефиције, попут оне да војници после имају предност при запошљавању. План је и да војничка плата буде много већа у односу на раније године, односно да више не буде симболична, него нешто већа од минималне зараде у Србији. Радуловић наводи и пример Швајцарске, која има другачије „хибридно“ решење. Уколико Швајцарац не жели да иде у војску, не мора, али је обавезан да од своје годишње зараде издваја додатан порез од три одсто до своје 37 године живота.

Једна од највећих препрека за враћање војног рока су финансије, како и како свим регрутима обезбедити смештај и адекватну опрему. „Ресурси попут касарни, регрутних центара и центара за обуку су десетковани, зато морамо да размишљамо озбиљно где ће војници бити смештени и какву ће опрему и обуку да имају“ изјавио је раније Небојша Стефановић, министар одбране. Један од његових претходника Зоран Ђорђевић, проценио је пре четири године да би нас нови регрути коштали око 600 милиона евра годишње. Вучић је ту цифру ипак значајно смањио. Ако би војни рок трајао три месеца, годишње би нас како председник рачуна коштао 90 милиона евра, у другој варијанти од шест месеци, коначна цифра не би прелазила 130 милиона евра.

 

Не више од девет месеци

- Када причамо о цифрама не треба силазити испод 100 милиона евра годишње са минималним повећањем војника, што је за нас значајна сума. Како се број војника повећава, цифа може бити само већа. Што се тиче трајања, имамо тренутно неколико школа размишљања, да то буде убрзана, интезивна обука од три месеца, да траје шест месеци, а неки заговарају чак и девет. Нико не размисља више од тога. Сматрам да би најбоља обука била до шест месеци, уколико се добро уклопи и конципира. Мислим да смо најближи томе да траје три месеца. Још увек је рано причати о датумима, сачекајмо да прођу приче око устава и избора, пре јесени је тешко било шта спекулисати – казао је Радуловић.

Једно од питања које се намеће и које би требало да прође широку јавну дебату је и приговор савести. Већина европских држава онима који имају приговор савести и одбијају служење војног рока из политичких, верских, филозофских, моралних или било којих других разлога савести, обезбежује алтернативу у служењу војног рока у виду цивилне служне или војне службе без оружја.

БОНУС ВИДЕО - СНАГА ВОЈСКЕ СРБИЈЕ! Погледајте акцију на војном аеродрому у Нишу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (4)

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина