"СРПСКИ ВОЈНИК - БРАНИК СЛОБОДЕ": Несвакидашња прослава Дана школе ОШ „Краљ Александар I“

Д. Н.

16. 12. 2021. у 17:41

Основна школа „Краљ Александар I“ на Новом Београду, једна од најстаријих престоничких образовних установа (поноси се традицијом дугом 177 година), на посебан начин обележава свој дан.

СРПСКИ ВОЈНИК - БРАНИК СЛОБОДЕ: Несвакидашња прослава Дана школе ОШ „Краљ Александар I“

ОШ Краљ Александар I

Имајући у виду да је 2021. стогодишњица смрти две изузетне личности наше модерне историје, јер су пре тачно једног века преминули и краљ Петар I Карађорђевић Ослободилац и један од најславнијих српских војвода и војсковођа, Живојин Мишић, челни људи ОШ „Краљ Александар I“ одлучили су да овогодишњи Дан школе посвете сећању на српског војника и његовој тешкој, али увек бескомпромисној одбрани "слободе златне" своје, али и других нација.


"Борци за слободу, српски војници, оставили су нам пример осећаја за правду, очинске бриге за народ и земљу, тежње да се разуме и опрости, али и да се буде строг када је то потребно. Испољавали су задивљујућу равнотежу ума и воље, која је и у најтежим тренуцима зрачила оптимизмом и вером у победу", наводи се у саопштењу новобеоградске ОШ „Краљ Александар I“ о инспирацији за поменуту прославу.


И, школа се тим поводом претворила у радионицу. Учитељи су заједно са својим ђацима обрађивали тему „Слобода“ кроз разговоре, а они су изражавали свој доживљај кроз ликовне и литерарне радове. Уз то, учитељице су својим креативним радом од школе направиле зимску бајку која је посебно уприличена свечаним валцером ученика 2. и 3. разреда, али и распевану школу припремивши велики број песама од нумере "Деца су украс света" до "Тамо далеко".


Ученици старијих разреда су заједно са својим наставницима кроз рад школских секција, историјске, литерарне, рецитаторске, новинарске и музичке, веома посвећено приступили обради теме „Срспки војник, браник слободе“. Проистекли су плакати, презентације, веома зрели ликовни и литерарни радови на задату тему, као и нова химна школе чији су текст написале и музику компоновале на музичком такмичењима вишеструко награђиване ученице ове образовне установе. Ученици новинарске секција направили су серију интервјуа са надареним ђацима. Како се ове године Дан ОШ „Краљ Александар I“ прославља приказом радова на школском сајту, надлежни из ове установе позивају и ширу јавности да ужива у свему што је припремљено, и то "у нади и вери да ће следећи Дан школе сви заједно прославити у слободи, како и приличи - на школској приредби у самој новобеоградској школи".

Неки од радова ученика за Дан школе



Свака помисао на гроб нас вуче у таму, хладноћу, дубоку тишину. Као камен око врата гура нас све ниже и дубље на дно бунара у који никада до сада нисмо покушали да провиримо.
У сваком том бунару налази се чиста и питка вода, баш као и душе у гробовима наших предака. Многе наше претке који су се борили за слободу своје отаџбине је прогутала тама. Они су се славно борили за одбрану своје државне територије и одбрану своје вере. Вере у боље за сутра за своју децу, унуке, праунуке... Велики и добри људи су оставили своје животе да би данас ми гордо ходали по својој земљи уздигнуте главе не покоравајући се било ком непријатељу.
Иако леже у својим гробовима они за нас никада нису умрли. Нестаће у нама када и ми једног дана нестанемо са овог света, али ћемо им пренети нашим потомцима велика имена и дела наших предака. Увек ћемо пратити њихове идеале јер они никада не умиру.
Обилазимо и обилазићемо та света места наших великана и уз светлост воштаних свећа просветлићемо пут до њихових душа.У сваком том моменту од њих ћемо добијати поруке:
„Што ја почех - ти продужи!“
„Још смо дужни - ти одужи!“
Данијела Симеонов

Људи често олако схватају своју слободу. Ходају по земљи коју су им преци годинама бранили, борили се за исту, за своју отаџбину, кућу, покољења.
Без обзира на малобројност српске војске, битке су се добијале, јаком вољом и жељом за бољом будућношћу. Људи су гинули за своје будуће потомке, за њихову слободу и мир. Због тога се и каже да ти гробови нису раке, већ колевке нових снага. Константно су вођене битке, чији је циљ био одбрана од окупатора. Снага српских јунака, наших предака, огледала се у вери и у намери да очувају српски национ. Сама помисао да су се борили за свој народ, своју породицу и потомке, била је довољан мотив за борбу и истрајност. Српски војници враћали су се из ратова у којима су губили руке и ноге, враћали су се на штакама, али ни тада нису губили веру. Дубоко у својим срцима, знали су да ниједан губитак није узалудан и да све то служи вишем циљу. Спском војнику није било битно против колике силе ратује, зато што у благословеном рату нема страха, нити кајања, већ само учествовање у њему је велика част. 
Без обзира на бројност и надмоћ непријатељских снага, наши војници су знали да се боре за праве вредности - вера, слобода, српство.
Константин Берлековић

Школа на две општине, три зграде и са пет назива

Под именом „Теразијска основна школа”, основана је 1844. године и налазила се у Дечанској улици. На месту старе школе саграђена је 1930. године нова зграда, а школа добија назив Државна школа „Краљ Александар I”. Ово име школа је носила до 1935. године. Одлуком тадашњег Министарства просвете, она постаје „Огледна народна школа” и те, 1935, постаје прва огледна школа у Србији.

У периоду рата од 1941. до 1944. године радила је са прекидима и у отежаним условима. После ослобођења земље, добија име Основна школа број IV, а од 1954. године постаје Основна школа „Жарко Зрењанин”.
Савет за просвету и културу општине Стари Град доноси 1968. године одлуку о пресељењу школе у Нови Београд. Свој рад на Новом Београду школа је започела уписом ученика из новог насеља и преузимањем ученика из оближњих школа. Тада губи статус огледне школе. Нова школска зграда налази се у Улици Алексиначких рудара број 22. Септембра 2004. године школи је враћен назив Основна школа „Краљ Александар I”. У својој дугој историји, школа је променила две општине, три зграде и пет назива.

Поносни на ђаке, са правом

ОШ „Краљ Александар I“ на Новом Београду према резултатима ученика на малој матури већ дуже од деценију налази се у самом врху основних школа у Србији. Наиме, школа је према последњим резултатима 1. на општини Нови Београд (у конкуренцији 19 основних школа), 2. у граду Београду, а 3. у Србији. Њени ученици годинама освајају, на нивоу једне школске године, преко 100 награда од општинског до државног нивоа. Укључени су у велики број слободних активности и остварују успехе и на бројним такмичењима и ван организација Министарства просвете. Школа се посебно поноси успесима троструког шампиона Андреја Дробњаковића који је током протекле школске године постао првак државе из математике, физике и хемије.

- Веома сам задовољан децом и поносан на њихове успехе. Наш задатак је да им омогућимо услове да израсту у најбоље верзије себе, а не да слепо следе наша мерила, истиче директор школе Срђан Јончић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!