"СОБУ ЗА СМРТ" ИМА СВАКА КУЋА: Некада се у њој опраштало од преминулог - а онда је добила сасвим другу намену

Новости онлајн

18. 11. 2021. у 13:41

"СОБА ЗА СМРТ" била је важан део погребних ритуала током већег дела прошлости, а термин је био нарочито популаран почетком 19. века па све до краја Првог светског рата.

СОБУ ЗА СМРТ ИМА СВАКА КУЋА: Некада се у њој опраштало од преминулог - а онда је добила сасвим другу намену

Фото: Depositphotos

Реч је била о просторији где су преминули чланови породице “излагани” како би породица и пријатељи могли да дођу и одају последњу пошту пре сахране. Иако се просторија код нас није тако звала, сличан обичај постојао је и у Србији, а понегде и данас постоји.

Међутим, ускоро је смрт почела да напушта кућу. Са развојем система здравствене заштите, и смрт је све више људи почела да затиче у болницама. У таквим приликама, све су ређи били случајеви да породица преминулог тражи да се он из болнице донесе у “собу за смрт” како би се испоштовао обичај бдења. Уместо тога, већина је организацију сахране почела с временом да препушта погребним предузећима и тако је остало до данашњих дана.

А шта је онда било са "собом за смрт"? Заправо ништа, осим што је престала да се тако зове и с временом постала – дневна соба!

Да, дневна соба коју данас има сваки дом широм света заправо је просторија која се некада звала "соба за смрт"! Термин је скован у првим деценијама 20. века.

"Ladies Home Journal" из 1910. године пише о овом феномену и предлаже да фактички главна просторија у кући престане да се зове "соба за смрт" и саветује читаоцима да уместо тога почну да је зову – дневна соба.

- Као се соба користи за разне активности укућана и више је живахно место него место жалости, требало би је назвати "дневна соба" – пише магазин.

Термин је кренуо да се шири међу обичним људима, потискујући мрачно значење “собе за смрт” и тако нам је стигао све до данашњих дана.

(Историјски забавник)

БОНУС ВИДЕО: 

Коју тајну крије манастир Арача?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)