САД БАНКЕ ПОЧЕЛЕ ДА ТУЖЕ АДВОКАТЕ: Спор између бранилаца и банкара око наплате трошкова кредита добио нову димензију

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

17. 11. 2021. у 10:00

БРАНИСЛАВ Поповић, бивши адвокат, сада јавни бележник у Александровцу, и његова колегиница Слађана Судимац, која је наследила Поповићеве предмете, први су правни заступници против којих је нека банка поднела тужбу за накнаду штете због спорова око трошкова обраде кредита. Реч је о Уникредит банци, која пред Вишим судом у Београду тражи 529 милиона динара одштете.

САД БАНКЕ ПОЧЕЛЕ ДА ТУЖЕ АДВОКАТЕ: Спор између бранилаца и банкара око наплате трошкова кредита добио нову димензију

Архива Новости

Они терете Поповића да је противправно прибавио на хиљаде клијената, супротно Кодексу професионалне етике адвоката. Како наводе, према подацима Основног суда у Новом Саду, само у прошлој години, пред тим судом је покренуо чак 4.553 поступ ка против банака, а у Београду, само против Уникредит банке 2.340 парница. Број је, цене, далеко већи, јер је Поповић покретао спорове против 21 банке. Тужиоци га квалификују као "родоначелника и најистакнутијег адвоката" таквог начина поступања који подразумева нуђење правних услуга преко посредника, уз "агресивно рекламирање преко огласа на бандерама, станицама градског превоза, позивањем грађана..."

"Адвокати дају бланко пуномоћја за заступање, а чим се улови нови клијент, поднесци се аутоматски штанцују, а процесне радње непотребно умножавају кадгод је могуће, а кутије нових предмета свакодневно истоварују испред судова. Неретко је спорно и да ли је корисник кредита потписао пуномоћје или пак неко треће лице... Предмети се продају и препродају (директно или на лицитацији), а неки тужиоци нису ни свесни да су тужили банку," наводе заступници Уникредит банке, констатујући да најмање накнаде добијају корисници кредита, а највише адвокати.

Против Поповића је, кажу, Адвокатска комора Војводине већ поднела дисциплинску пријаву, према којој је као посреднике у прибављању клијената користио Удружење за заштиту права потрошача "Делта плус 2020" из Ковина, у чијим просторијама су грађани потписивали бланко пуномоћја.

Такође додају да Поповић злоупотребљава процесне радње, јер уместо да здружи све типске предмете, обухватајући их истом тужбом против идентичне банке, он умножава радње, затрпавајући суд и наносећи штету тужиоцу. Заступници банке наводе и да је са оваквом праксом наставила Слађана Судимац. Зато траже од Поповића и Судимац да им солидарно исплате 529.809.460 динара, плус затезну камату и трошкове поступка.

Ова адвокатица није се јављала на наше позиве, а у Јавнобележничкој комори су нам рекли да Поповић још није отворио нотарску канцеларију, па не могу да нам дају његов контакт. Али, зато је реаговала Адвокатска комора Србије, која је "забринута због информација да су банке почеле да туже адвоката".

- Имајући у виду да су у питању првостепене пресуде донете у корист грађана, а на основу којих је могла да се тражи наплата јер је реч о споровима мале вредности, јасно је да овакво поступање банака представља наставак политике застрашивања грађана и адвоката и недопуштеног утицаја на њихов рад, како би одустали од вођења спорова - каже председница АКС Јасмина Милутиновић.

О ДАЉИМ КОРАЦИМА У СУБОТУ

МИЛУТИНОВИЋЕВА поручује да браниоци неће одустати од борбе за правну сигурност, "нарушену допуном става ВКС од 16. септембра", а о даљим корацима одлучиће на седници Управног одбора, у суботу. Она је позвала банке да престану са притиском, јер ће "у противном изазвати реципрочне мере".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)