МИНИМАЛАЦ ИЗНАД 35.000 ДИНАРА: Данас почињу преговори о повећању најниже цене рада за следећу годину, синдикати гледају потрошачку корпу

Ј. Ж. С.

17. 08. 2021. у 09:11

МИНИМАЛНА цена рада сигурно ће у наредној години бити изнад 35.000 динара, а први састанак Социјално-економског савета на коме ће се разговарати о њеном повећању одржаће се већ данас, најавио је министар финансија Синиша Мали.

МИНИМАЛАЦ ИЗНАД 35.000 ДИНАРА: Данас почињу преговори о повећању најниже цене рада за следећу годину, синдикати гледају потрошачку корпу

Фото Д. Миловановић

Он је објаснио да ће се анализирати сви предуслови и параметри који су неопходни да се дефинише повећање минималне цене рада за 2022. годину.

- Став државе је да сигурно идемо на повећање веће од 35.000 динара први пут у историји - рекао је Мали. - Наравно, за нас је приоритет подизање економског стандарда грађана Србије, што значи да и просечна плата мора да расте, а услов за то је подизање минималне цене рада.

Министар је подсетио да је 2011. године минималац био 15.700 динара, да је данас већ више од 32.000 и да држава намерава да следеће године тај износ подигне изнад 35.000 динара, што је много више него 2011. године.

- Очекујем тешке преговоре, али надам се добрим вестима за грађане Србије - истакао је Мали.

Министар финансија је најавио да ће наредни састанка Социјално-економског савета бити одржан одмах наредне недеље и да ће на њему учествовати поред њега и други представници Владе.

Синдикати су у понедељак најавили да износ који они траже мора да прати цену минималне потрошачке корпе у Србији, што тренутно износи 39.000 динара.

Зоран Михајловић, секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије, сматра да није коректно што је Влада изашла унапред и одредила цену од 35.000 динара.

- Мислим да су тиме мало девалвирали сам чин преговора, али видећемо када седнемо за сто да ли то може да се повећа - казао је Михајловић.

Што се послодаваца тиче, оценио је да они никада нису задовољни повећањем и да се они питају, минималац би вероватно био на нивоу од пре десетак година. Самостални синдикат, објашњава Михајловић, очекује да се оствари договор из 2017. године када је консензусом на Социјално-економском савету закључено да се минимална зарада и минимална потрошачка корпа изједначе.

- Наравно, не очекујемо да се то деси ове године због короне, али следеће би већ могло. Добро је да тај консензус поново постигнемо што би значило и један мало већи скок плата у Србији - сматра секретар Већа СССС.

ЧЕК НАЈВЕЋИ У ЛУКСЕМБУРГУ

МИНИМАЛНА зарада у земљама ЕУ креће се од 332 евра у Бугарској до 2.202 евра у Луксембургу, показују подаци Еуростата. Плата за најједноставнији рад у 10 држава ЕУ на крају 2020. била је испод 700 евра и у тој групи су Бугарска, Мађарска, Румунија, Летонија, Хрватска, Чешка, Естонија, Пољска, Словачка и Литванија. Највећи минималац примају грађани у државама запада и севера ЕУ - Француска (1.555), Немачка (1.614), Белгија (1.626), Холандија (1.685), Ирска (1.724) и Луксембург 2.202 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић