КАКВА ЈЕ СИТУАЦИЈА СА КОРОНОМ У ОМИЉЕНИМ ЛЕТОВАЛИШТИМА СРБА? Многи су уплатили летовање за септембар и питају се да ли ће моћи да путују

Novosti online

15. 08. 2021. у 07:55

МНОГИ који су уплатили аранжмане или планирају одмор крајем августа и у септембру забринути су због могућности да би услед распламсавања короне могле да буду уведене строже мере на границама ка омиљеним туристичким дестинацијама.

КАКВА ЈЕ СИТУАЦИЈА СА КОРОНОМ У ОМИЉЕНИМ ЛЕТОВАЛИШТИМА СРБА? Многи су уплатили летовање за септембар и питају се да ли ће моћи да путују

Фото: Депоситпхотос

Места за панику нема, али реалност опомиње и на такву могућност с обзиром да број заражених короном расте, и код нас и у Грчкој, Црној Гори, Хрватској, Албанији... У Националној асоцијацији туристичких агенција (ЈУТА) кажу да за сада нема места за бригу када је у питању летњи одмор до краја овог месеца и верују да ће тако бити и у септембру.

- У овом тренутку август је пун, мали број непродатих капацитета је само остао. Септембар се већ продаје и не видимо бојазан код путника да се аранжмани неће реализовати. Лично сам обишао три, четири дестинације у задње време, имам информације и видео сам на лицу места да ниједна од тих туристичких земаља неће уводити никакве рестриктивне мере за путнике и своје госте. Ту мислим пре свега на Грчку, Турску, Египат, Албанију и Црну Гору. Дестинације које помињемо до 1. октобра не мисле да врше никакве промене – каже Милан Лаиновић, потпредседник ЈУТА.

Према његовим речима види се благи пораст заражених корона вирусом, али до сада није било информације да су се, рецимо у Египту или у Турској и другим земљама, наши туристи заразили због чега би морали да остану на лечењу и у карантину.

- Бројке које се сада појављују су евидентно на основу великог броја тестираних људи. У сваком случају, можемо рећи да је у овом тренутку стање врло стабилно. Људи путују, путеви су препуни туриста који се крећу ка разним дестинацијама, како сопственим превозом, аутобусима, тако и авионом – каже Лаиновић.

Када су у питању рестриктивне мере које би могле да буду на снази, Лаиновић поручује да нико не помиње пооштравање као опцију и не види уопште могућност да би то могло да се деси у наредном периоду.

- Време ће ипак показати реално стање ствари, у наредних 20 – так дана сигурно неће бити рестриктивних мере, али шта ће бити даље то стварно у овом тренутку није познато.

Грчка

Корона ситуација: Број заражених осцилира између 2.000 и 3.500 на дневном нивоу, али треба узети у обзир да Грци много више тестирају, те имају три-четири одсто позитивних. Грчка је тренутно у браон корона зони, а поред Атине највише заражених има на Криту.

Улазак у земљу: Сви путници који долазе у Грчку морају да попуне електронски ПЛФ образац, а за улазак је неопходна потврда о вакцинацији барем 14 дана пре доласка (признају се све вакцине које су у употреби у Србији), негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата, односно антигенски тест не старији од 48 сати (ослобођена су деца до 12 година старости) или потврда о прележаном ковид-19, која се издаје 30 дана након првог позитивног теста и важи 180 дана. На граници је могуће насумично брзо тестирање.

Мере: У Грчкој су пооштрене мере, па је за улазак у затворене делове ресторана и кафића неопходна потврда о вакцинацији или негативан тест, баш као и за путовање трајектом до и од острва. Признају се и брзи тестови који се могу обавити непосредно пре укрцавања на трајект. Строже мере са полицијским часом и забрањеном музиком по кафићима уведене су на Закинтосу и делу Крита.

Црна Гора

Корона ситуација: Последњих недеља бележи се драстичан пораст броја заражених, Црна Гора тренутно има више од 350 заражених на 100.000 грађана, са тенденцијом даљег раста. Последњих дана регистровано је по 300 нових случајева на дан, што би било као да у Србији имамо 3.000. Између 15 и 20 одсто заражених били су туристи.

Улазак у земљу: Држављани Србије могу да улазе у Црну Гору без потврда о вакцинацији или ПЦР тестова, а за боравке до 30 дана довољна им је само лична карта.

Мере: Црногорци су недавно пооштрили мере па је, теоретски, за боравак у дискотекама и сличним затвореним клубовима потребна потврда о вакцинацији или негативан ПЦР или брзи тест, односно тзв. ковид пропусница. Међутим, према причама туриста, ово се у пракси и не спроводи. Ова мера орочена је до 20. августа, али би могла да буде продужена или чак и пооштрена.

Хрватска

Корона ситуација: С обзиром да тренутно имају више од милион туриста у земљи, корона ситуација је прилично повољна. Хрватска има просек од 65-70 заражених на 100.000 грађана и налази се у црвено-љубичастој корона зони. Међутим, Аустријанци су се недавно жалили да им се из Хрватске вратио велики број заражених туриста.

Улазак у земљу: Наши грађани могу да уђу у Хрватску уз потврду о вакцинацији која није старија од 210 дана, а од последње дозе је прошло 14 дана (признају се све вакцине), негативан ПЦР тест не старији од 72 сата или брзи антигенски тест не старији од 48 сата, потврду о пребољеном вирусу ковид-19 при чему је тест направљен уназад 210 дана, а старији је од 11 дана од дана доласка на гранични прелаз.

Деца млађа од 12 година која путују у пратњи родитеља/старатеља не морају да имају никакве потврде.

Мере: И у већем делу Хрватске су пооштрене мере, па је улаз у дискотеке и слична друга затворена места на којима се окупља већи број гостију дозвољен само вакцинисанима или онима са негативним тестовима.

Кипар

Корона ситуација: Кипар је уз Шпанију туристичка земља са највише заражених у Европи. Ипак, после експлозије короне током јула, ситуација је почела полако да се смирује и тренутно имају око 650 заражених на 100.000 становника.

Улазак у земљу: Држављани Србије могу да уђу у Републику Кипар уз обавезу да се електронски попуни пропусница најраније 48 сати пре лета.

Мере: Наведена пропусница ће туристима користити за кретање на Кипру, тзв. “безбедоносни пасош”, али само у првих седам дана боравка на Кипру. Након тога, сви који немају сертификат о вакцинацији, дужни су да раде ПЦР или брзи тест на свака три дана.

Албанија

Корона ситуација: И у Албанији је почео лаган раст броја заражених, тренутно су на око 20-25 заражених на 100.000 становника, из зелене су се преселили у жуту корона зону.

Улазак у земљу: Држављани Србије могу ући у Албанију без посебних услова. Није потребан ПЦР тест, нити се изриче мера карантина.

Турска

Корона ситуација: Број заражених расте недељама уназад, Турска је тренутно у браон корона зони са просеком од 340 заражених на 100.000 становника.

Улазак у земљу: Држављани Србије могу да уђу у Турску са потврдом о потпуној вакцинацији или са потврдом да је у последњих шест месеци прележан ковид-19. Ако лице не поседује један од ова два документа неопходно је поседовати негативан ПЦР тест, урађен у последња 72 сата или негативан антигенски тест стар до 48 сати. Лицима млађим од 18 година која се налазе у пратњи родитеља који поседују потврду о вакцинацији није потребан ПЦР тест. На свим граничним прелазима се врше насумична ПЦР тестирања.

Мере: У року од 72 сата пре доласка у Турску неопходно је електронски се регистровати и добија се ХЕС КОД. Неопходан је за улазак у све тржне центре, ресторане, државне установе и друге објекте. Сви путници су дужни да при уласку у Турску покажу исти у штампаној или електронској форми.

Шпанија

Корона ситуација: У последњих месец дана дошло је до експлозије короне на Пиринењима, а ситуација је почела полако да се смирује почетком августа. Шпанци тренутно имају око 670 заражених на 100.000 грађана и налазе се у тамно сивој корона зони.

Улазак у земљу: Наши грађани који путују директним летом могу да уђу у Шпанију само са QР кодом, који могу добити путем следећег линка www.сптх.гоб.ес. Уколико путници немају директан лет за Шпанију и транзитирају кроз трећу земљу, обавезно је да провере услове транзитирања кроз ту земљу.

Египат вакцина или пцр, короне скоро да нема

Корона ситуација: За разлику од Туниса, Египат тренутно има веома повољну ситуацију са мање од 100 заражених на дневном нивоу, а ради се о земљи од 100 милиона становника.

Улазак у земљу: Наши туристи могу да уђу у Египат. За лица која су ревакцинисана (дозвољене су све вакцине које су код нас у употреби) није неопходан ПЦР тест, већ је потребно поседовати сертификат о вакцинисању са QР кодом.

За лица која нису вакцинисана потребан је негативан ПЦР тест са QР кодом.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (1)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)