КАД ЈЕ ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА РИЗИЧНА? Симптоми после убода комарца који указују на опасну болест

Новости онлајн

08. 08. 2021. у 15:31

У СРБИЈИ су преминуле две особе које су претходно биле зарађене грозницом Западног Нила, саопштио је Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".

КАД ЈЕ ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА РИЗИЧНА? Симптоми после убода комарца који указују на опасну болест

Фото: Архива ВН

Обољења су регистрована код особа мушког и женског пола, старости 63 и 50 година са придруженим хроничним обољењима.

Комарци који могу да изазову грозницу Западног Нила детектовани су на територији Београда 5. јула 2021. године.

Грозница Западног Нила присутна је у Европи од шездесетих година прошлог века. У последњих 15 година регистровани су спорадични случајеви и мање епидемије у хуманој популацији у неколико земаља источне и јужне Европе.

Током 2010. године регистровано је нагло повећање броја оболелих у хуманој популацији, као и појава овог обољења у неким земљама Европе где га раније није било, те је у земљама Европске уније (ЕУ) и суседним земљама пријављено укупно 340 вероватних/потврђених аутохтоних случајева, са 41 смртним исходом.

Највећи број оболелих (262 оболелих, 35 умрлих) регистрован је у Грчкој, а аутохтоне случајеве инфекције вирусом Западног Нила пријавиле су Македонија, Румунија, Мађарска, Италија, Шпанија.

У Србији од 2012. године

Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована у хуманој популацији на територији Србије крајем јула месеца 2012. године, наводе у "Батуту".

Од 2012. до 2020. године на територији Републике Србије регистровано је укупно 1.032 случајева грознице Западног Нила, као и 98 смртних исхода који се могу довести у везу са оболевањем од грознице Западног Нила.

Током сезоне наџора 2020. године у Србији нису пријављени случајеви оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији. У земљама ЕУ 2020. године регистровано је 316 случајева.

Како се добија?

Грозница Западног Нила је вирусно обољење које се преноси убодом зараженог комараца.

Главни преносилац је Цулеx пипиенс, врста комарца, а главни резервоар заразе су различите врсте птица у којима се вирус одржава, док је човек случајни, односно тзв. слепи домаћин и инфекција вирусом Западног Нила се са њега даље не преноси, наводе у “Батуту”.

Симптоми

После прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица као што су хронични умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија. Смртност је већа код старијих особа, посебно код оних које имају више од 75 година.

Већина особа (80%) инфицирана вирусом Западног Нила нема никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа (приближно 20%) симптоми подсећају на обољење слично грипу, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом.

Међутим, код појединих особа (<1%), долази до настанка асептичног менингитиса или енцефалитиса, односно неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију.

Лечење

Да би инфекција вирусом Западног Нила била потврђена, неопходно је да се потврди и присуство одговарајућих антитела у ликвору код оболелог пацијента.

Код особа које имају класичну клиничку сику не постоји посебна терапија. Препоручује се што чешће одмарање, испијање већих количина течности и јачање имунитета. Лечење грознице Западног Нила обично траје од неколико недеља до неколико месеци.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!