КАТАСТАР НА МЕТИ АДВОКАТА И НОТАРА: У Републичком геодетском заводу негирају неефикасност у раду и истичу да су жртва интересне кампање

В. Н.

10. 07. 2021. у 08:00

ПРЕДСТАВНИЦИ Адвокатске и Јавнобележничке коморе већ годину дана воде негативну медијску камапњу против Републичког геодетског завода, који је један од стубова националног суверенитета и дигиталне реформе државне управе.

КАТАСТАР НА МЕТИ АДВОКАТА И НОТАРА: У Републичком геодетском заводу негирају неефикасност у раду и истичу да су жртва интересне кампање

Фото: РГЗ-промо

Кампању паушално и без аргумената поткрепљених јавно доступним подацима воде потпредседница AКС Јасмина Милутиновић и председник ЈБК Србислав Цвејић. Појединачни интереси вођа ове две коморе и њихова зарада не могу бити изнад заједничког интереса државе и грађана.

Одговарајући на тврдње да је катастар недопустиво неефикасан и спор у раду, ово поручују у Републичком геодетском заводу и подсећају да су се у јулу прошле године борили са заостатком од 750.000 предмета, док је данас тај број сведен на 461.000.

- Приближио би се нули да су јавни бележници и поједини други државни органи поступали у складу са законом - кажу у РГЗ. - То је на више од 80 страница показала аназила Закона о упису у катастар непокретности, јавно доступна на нашем веб сајту.

У РГЗ кажу да, као што не може свака мењачница да оцењује резултате Народне банке, то не могу ни Србислав Цвејић и Јасмина Милутиновић, који иза изјава о раду службе катастра "крију неспособност да организују рад Јавнобележничке и Адвокатске коморе и грађанима скрену поглед са горућих проблема имовинско-правних односа и утврђивања власништва које би требало да решавају."

- Право на непокретности је уставна категорија, а РГЗ је последњи бедем одбране да се то право заштити, да се спрече махинације и слободна интерпретација. Катастар је институција у служби грађана и државе, наши подаци су међу најтраженијим у Србији, а наш сајт је 20. по посећености у Србији - наводе у РГЗ.

Како истичу, у катастру је уписано 4,5 милиона објеката, а коришћењем најновије технологије и сателитских снимака, РГЗ је утврдио да постоји још најмање толико оних који нису уписани. Банке одобравају хипотекарне кредите само уколико су објекти евидентирани. Више објеката обезбеђује више кредитних средстава и инвестиционих могућности.

- Замислите сад колики је кредитни потенцијал девет милиона објеката! Нама је, као држави, пола тог капитала у пасиви јер није уписано у катастар. То је као да имамо 50 милијарди евра закопаних у дворишту, а не знамо где. Инвестиције и оживљавање капитала који лежи у непокретностима, приоритет је сваке државе. То је могуће само у оквиру великог и јаког система, са снажном ИТ инфраструктуром и не може се, нити сме, препусти дигитално неписменим појединцима на играње - наводе у РГЗ.

ЗАПОСЛЕНИ ЉУДИ, БРЖЕ ПОСТУПАЊЕ

ДА је број нерешених предмета у катастру у односу на прошлу годину преполовљен потврђује и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић.

- И даље постоји пуно нерешених предмета. Тај проблем ће бити решен, али то није могуће преко ноћи. Када сам ступио на дужност у октобру, катастар је био затрпан. Одмах је запослено додатних 350 људи и успели смо да број предмета сведемо на 400.000 и да текуће предмете решавамо брзо. Немамо чаробни штапић да нешто што се гомилало деценијама решимо за само годину или две - рекао је министар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (16)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије