АЛБУМ СЕЋАЊА АКАДЕМАЦА СФРЈ: Дом културе "Студентски град" позвао некадашње станаре да шаљу фотографије

Б. БОРИСАВЉЕВИЋ

07. 06. 2021. у 10:42

ЖИВОТ студената у кампусима бивших југословенских република, приказан кроз фотографије некадашњих академаца станара студентских домова, тема је међународног пројекта Дома културе "Студентски град", под називом "Они живе".

АЛБУМ СЕЋАЊА АКАДЕМАЦА СФРЈ: Дом културе Студентски град позвао некадашње станаре да шаљу фотографије

"Студењак", највеће академско насеље на Балкану

Подршку даје и програм за културу и медије Европске уније "Креативна Европа".

Фотографије се могу слати до септембра.

Према речима Маидe Груден, координатора пројекта и уреднице ликовног програма у Дому културе "Студентски град", прикупљање материјала из приватних архива показало је да, осим догађаја везаних за студентске протесте, не постоје информације о свакодневном животу, културним навикама, слободном времену, међуљудским односима, као и друштвеног и политичког ангажовања студената, од краја Другог светског рата до данас.

Осим фотографија, биће организовано и снимање аудио-интервјуа усмене историје са заинтересованим садашњим и бившим становницима "Студењака".

1950. Фотографију уступила Драгица Крговић / Фото Приватна архива

- Пројекат се, осим у Београду, реализује и у Загребу, Ријеци, Подгорици, Новом Саду и Мадриду - наводи Груденова. - Отвара се могућност да се компаративно сагледа како су студенти живели, од Другог светског рата до данас, у овим градовима. Фотографије и аудио-интервјуи о животу у "Студентском граду" биће архивирани на међународној колаборативној дигиталној платформи Топотека и званичном сајту пројекта, пaралелно са колекцијама о животу њихових колега у другим кампусима.

Наша саговорница истиче да су у највећем академском насељу на Балкану, чија изградња је почела 11. априла 1948. на омладинској радној акцији и први станари су почели да се усељавају у фебруару 1951. године, живели су студенти из свих југословенских република, Црне Горе, Хрватске, Словеније, Босне и Херцеговине, Македоније, али и Африке и Азије. Крајем педесетих година у Студентском граду становало је 5.340 редовно усељених студената и већи број "илегалаца".Од 2010. године, странци се су се вратили у собе у "Студењаку".

1970. Фотографију уступио Владо Ковачевић / Фото Приватна архива

- Надамо се да ћемо кроз ово прикупљање тек доћи до нових инфромација - сматра Груденова. - Пројекат се бави нематеријалним наслеђем студената. Следеће године, у другој фази, у свакој земљи, по један уметник и кустос ће живети у "Студењаку" два месеца. Они ће се бавити темама из културе и уметности, које су студентима битне. Трећа фаза је издавање публикације, на којој ће радити истраживачи из различитих дисциплина - историје, антропологије, теорије уметности, на теме: свакодневни живот, културне навике, међуљудски односи, односи између полова, студентски активизам.

Дом културе "Студентски град" је настао као последица студентских протеста 1968. године, а отворен је 1974. године уочи Дана младости, 25. маја, када је прослављан као рођендан "вољеног" Јосипа Броза Тита, који је студентима у јеку протеста "признао да су у праву"...

Маида Груден / Фото Д. Миловановић

ПОЗИВ ЗА ДЕВЕДЕСЕТЕ

- ВОЛЕЛИ бисмо да нам бивши станари пошаљу фотографије из деведесетих година, како је изгледао живот у "Студењаку", као и за период у време бомбардовања 1999. године - истиче Маида Груден. - Деведесетих смо сви тешко живели, питамо се какав је био студентски стандарад. Требају нам и фотографије садашње генерације академаца. Мада, данашњи студенти када им то кажемо, питају се: "Шта се то нама битно дешава."

Фотографије се могу слати на мејлове - belgrade&theylive.eu и maida.gruden&dksg.rs, а контакт телефон је 011/2691-442 и 064/466-76-08.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ВЛАДА Црне Горе ће уз посредовање САД предати два амандмана на немачку Резолуцију о Сребреници у циљу постизања што бољих односа и смиривања политичке напетости у региону.

07. 05. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)