ФЕЉТОН - АФЕРА БИНЕЛ – "СВАКО ЗЛО ИМА И СВОЈЕ ДОБРО": Агресија на СРЈ одложена због обавештајног "продора" Милановића у Команду НАТО пакта

Пишу: Љубан Каран и Илија Кајтез

10. 12. 2023. у 18:00

НЕМА никакве сумње да је агресија одложена искључиво због обавештајног „продора“ генерала Милановића у Команду НАТО пакта у Бриселу, тим пре што је у тренутку избијања обавештајне афере генерал Весли Кларк већ имао овлашћење савезника да „може отпочети са бомбардовањем Југославије, уколико председник Милошевић не испуни дате услове или да одложи такав напад уколико Милошевић почне са повлачењем својих снага“.

ФЕЉТОН - АФЕРА БИНЕЛ – СВАКО ЗЛО ИМА И СВОЈЕ ДОБРО: Агресија на СРЈ одложена због обавештајног продора Милановића у Команду НАТО пакта

Весли Клар је имао овлашћење да почне бомбардовање Југославије, Фото ЕПА

Председник Милошевић то није учинио, што значи да генерал Кларк није могао одлучити сам да одгоди напад, него му је то неко наредио. Чак и када је мајор Бинел ухапшен а обавештајна афера избила у јавност, генерални секретар НАТО пакта Хавијер Солана је 3. новембра 1998. године немачком недељнику “Шпигл“  изјавио да ће НАТО (због неповерења у председника СРЈ) задржати „активирајућу наредбу за оружане снаге и 400 авиона“.

Видимо да су њихове контраобавештајне службе доживеле велико изненађење и да нису могле да се снађу. Нису имали одговоре на најважнија питања - да ли се ради о једном шпијуну или мрежи шпијуна и, друго, који су тачно подаци „отекли“ и у којем временском периоду? Као што су то учинили политичари и дипломате, и њихови контраобавештајци су покушали да минимизирају аферу. Убедили су јавност у то да је у питању само један документ и један шпијун, иако су савршено добро знали да то није тачно и да је њихов проблем далеко, далеко већи. Тако је амерички генерал Весли Кларк, који је командовао операцијом агресије на СР Југославију (Србију) у интервјуу за ББЦ (Интелеграф) у марту 2000. године изјавио:

„Мислим да су Срби знали мете по категоријама, и мислим да су тачно знали и на шта идемо након прве ноћи. У најмање једном доказаном случају План операције предао је српској власти официр из штаба НАТО.“

ИЗ ОНОГА што је приказано јавности, видимо како им је током саслушања Бинела одговарало да призна што мање остварених контаката са Милановићем, и да потпуно занемаре број и значај информација које је преносио усмено. То је чест начин реаговања одговорних лица у тајним службама, посебно оних на високим положајима, како би избегли властиту одговорност. Нису спремни да истраже потпуну истину јер би тада многе „фотеље“ дошле у питање. Такво понашање увек могу правдати тиме да они у ствари штите утлед службе у сопственој јавности и пред партнерским контраобавештајним службама.

Народ каже да „свако зло има своје добро“, што важи и за аферу „Бинел“. Поред тога што је била пресудна за одлагање агресије и озбиљно нарушавање односа у самој Алијанси, изазвала је и праву буру у Белгији и Француској, две веома важне државе у систему НАТО пакта. Било је рискантно покретати агресију док се та бура не смири. Тако је на пример, између осталог, поред одређене врсте ванредног стања у кључним државним институцијама, Сенат Белгије 19. новембра 1998. године захтевао објашњење од потпредседника владе и министра за националну одбрану. Из постављених питања видимо приметну забринутост у вези с тим да ли ће француске безбедносне службе овај случај рашчистити до краја, да ли ће покушати да заташкају важне појединости и, посебно, какве би то импликације могло имати на Белгију и њене институције.

ПИТАЊА која је госпођа Лизин у име Сената поставила потпредседнику Владе осликавају висок степен нервозе поводом афере „Бинел“, јер је Белгија домаћин НАТО институција из чега произлазе одређене одговорности по питању безбедности Алијансе. Питања су била следећа:

- Да ли војна обавештајна служба поседује тачне елементе о том досијеу? Да ли је тај облик односа био познат СГР?

- Какваје опасност од истог типа „пријатељских односаа између белгијских и српских војника? Да ли су истраге спроведене и, ако јесу, од којих служби?

- Да ли је било сарадње између америчких и белгијских служби како би се боље упознали српски контакти на белгијској територији?

- Да ли министар сматра да је слична сарадња са непријатељем довољан разлог да се поново отвори дебата о ударима НАТО-а? Какве су политичке последице овох догађаја?

- Да ли је мајор Бинел радио по наређењу или у личном својству? Хоће ли Белгија бити укључена у истрагу? Да ли је СГР предузео мере у циљу праћења суђења?

- Да ли је Француска од тада пружила гаранције за своју објективност на Косову?

ГЕНЕРАЛ  Јован Милановић је у новонасталој ситуацији поново изненадио и своје противнике у обавештајном рату и своју централу у Београду - поново је мајсторски учинио неочекивано. Када су сви очекивали да ће се повући, нестати или побећи, он је наставио да ради, чак и у тим ванредним и тешким околностима, када је његова лична безбедност била апсолутно угрожена. Сваки контакт и сваки нови податак чинили су веома сложену и рискантну акцију. Схватио је да је безбедност његове земље крајње угрожена и да мора наставити обавештајни рад по сваку цену. Није више било у питању сазнати и предвидети како ће реаговати безбедносне службе НАТО, већ је ваљало сазнати и то како ће на обавештајну аферу реаговати белгијске институције, с обзиром на одвијање комплетне обавештајне операције на њиховој територији. Углавном, одмах је дошао до питања Сената Белгије, као и до одговора Жан-Пола Понселеа, потпредседника Владе Белгије и министра одбране. Ево како је Понселе одговорио на питања Сената:

„СГР ме је обавестила да не поседује никакав прецизан елемент о овој афери. У досијеима овог типа уобичајено је да СГР добије информације, било од Службе НАГО за безбедност, било од служби безбедности које су у питању. Када су чињенице такве да се мора спровести судска истрага, као што је овде случај, уобичајено је да национална служба која је у питању изложи детаљно случај савезницима у НАТО, када се суђење заврши. [...]

Када су белгијски грађани умешани или када се такве активности врше на белгијској територији, уобичајено је да стране обавештајне службе упозоре на то одговарајуће службе Белгије. Ове информације се, наравно, не објављују.

Сарадња са непријатељем, коју сте Ви поменули, не изгледа ми као разлог за отварање дебате о војним ударима НАТО у односу на Косово...

...Пошто је судска истрага у случају мајора Бинела још у току, Белгија није о томе добила никакву информацију. Дакле, за сада је немогуће знати да ли ће бити потребно да се од Француске затраже гаранције објективности. Ако би то био случај, то би било у надлежности министра иностраних послова.“

ОВА  документа су била важна не само за државни врх Срби је, него и за генерала Милановића лично, како би боље проценио степен опасности у којем се налази и како би боље могао да прилагоди свој будући рад новонасталим околностима. За органе СР Јутославије било је битно да је међу чланицама НАТО пакта настала велика нервоза и међусобно неповерење, и да нас оне, као и Белгија, већ третирају као непријатеља. За Милановића је било важно да је створена нека врста ванредне ситуације и појачаног рада белгијских обавештајно-безбедносних служби, под притиском Владе и Сената. 

ЗАТАШКАВАЊЕ СКАНДАЛА

АПСУРДНО, свакако, али изгледа да је појединцима у свим структурама НАТО више одговарало да Бинел што мање тога призна како би заташкали аферу; посебно је то био интерес Француза. У конкретном случају, Французи су чак могли тајно да му сутеришу да тако уради како би пред партнерима у Алијанси што лакше пребродили непријатну аферу која им је урушила утлед и пореметила планове.

СУТРА: БИНЕЛ ЈЕ САМ ДОПРИНЕО ДА БУДЕ БРЗО ОТКРИВЕН

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)