ФЕЉТОН - СТРАХ ОД КЛИМАТСКИХ ПРОМЕНА: Банкари праве сопствена рачуноводствена правила за цео свет

Слободан Рељић

09. 04. 2022. у 18:00

ДАНАС иза „велике истине“ о климатским променама стоји најмоћнија сила света - финансијски капитал.

ФЕЉТОН - СТРАХ ОД КЛИМАТСКИХ ПРОМЕНА: Банкари праве сопствена рачуноводствена правила за цео свет

Централа Вол стрита, Фото Танјуг, АП

Тешко је наћи сажетији опис ко су играчи и шта нам спремају од оног који је дао Вилијам Енгдалс:  „Оно што су банкари и гигантски инвестициони фондови попут Блек Рока учинили јесте да су створили нову инвестициону инфраструктуру која одабир ’победника’ и ’губитника’ при инвестицијама врши на основу тога колико је конкретна компанија озбиљно посвећена ESG стандардима, односно екологији, друштвеним вредностима и управљању (енгл: Environment, Social values and Governance – ESG). 

На пример, компаније ће добијати позитивне рејтинге уколико имају родно разноврсне раднике и управљачке одборе или уколико предузимају мере за елиминацију свог угљеничног 'отиска' преласком на - како би то УН рекле - зелене и одрживе изворе енергије. Како корпорације доприносе глобално одрживом управљању је најнејаснији део приче о ESG стандардима, а могло би да подразумева било шта, од корпоративних донација  покрету ’Црни животи су важни’ до подршке агенцијама Уједињених нација, попут Светске здравствене организације.

Онај круцијални, централни циљ стратега ESG је изазивање преласка на неефикасну и скупу алтернативну енергију, ради обећане утопије зване ’нула угљеника’. Све то намећу водеће светске финансијске институције и централне банке. Створиле су заслепљујућу лепезу организација како би наметнуле своју агенду зелених инвестиција."

ГОДИНЕ  2013, много пре вируса корона, главна банка са Вол стрита - Морган Стенли - створила је Институт за одрживо инвестирање. Он је убрзо проширен 2015. кад се Морган Стенли придружила управљачком комитету Партнерства за угљеничко финансијско рачуноводство (РСАF). На свом веб-сајту наводе следеће: „РСАF је засновано на ставовима Париског климатског споразума да би светска заједница требало да тежи ограничењу глобалног загревања на 1,5 степени Целзијуса изнад прединдустријских нивоа, а да би друштво требало да се декарбонизује и достигне тачку нулте емисије до 2050. године.

До 2020. године, РСАF је укључивао преко 100 банака и финансијских институција, укључујући ABN AMRO, Nat West, Lloyds банку, Barclays, Банку Америке, Citi Group, CIBC, Danske Bank и друге. Неколико РСАF банака-чланица било је умешано у случајеве прања новца. Сада наговештавају нову улогу моралних узора за промену светске економије. Важно је истаћи да је бивши гувернер Банке Енглеске - Марк Карни - ’посматрач’ и консултант у РСАF.

Августа 2020. године РСАF је објавио нацрт стандарда за светско угљеничко рачуноводство.

То значи да банкари праве сопствена рачуноводствена правила за рејтинг вредности угљеничког отиска компанија, односно њихов ’зелени профил’.

МАРК  Карни се налази у центру реорганизације светских финансија у складу са зеленом агендом УН за 2030. и давоским ’Великим ресетом’ у којем је члан управног савета. Такође је и саветник генералног секретара УН, и то као специјални изасланик Уједињених нација за климатску акцију. Описао је план РСАF на следећи начин: ’Како би достигли нулту вредност емисија потребна нам је транзиција читаве економије - свака компанија, свака банка, свака осигуравајућа кућа и инвести-тор мораће да прилагоде своје пословне моделе, да развију кредибилне планове за транзицију, и да их имплементирају. За финансијске фирме, то значи више од прегледа емисија које генеришу њихове пословне активности.

Морају измерити и пријавити емисије које генеришу компаније у које инвестирају и којим позајмљују новац. Рад PCAF на стандардизацији приступа мерењу финансијализованих емисија је важан корак како би се постигло да свака финансијска одлука узима климу у обзир’. Као гувернер Банке Енглеске, Карни је имао кључну улогу у придобијању централних банака света за зелену агенду УН 2030. Водеће централне банке света су, кроз кровну Банку за међународна поравнања (BIS) из Базела, створиле главни део растуће светске инфраструктуре која управља токовима инвестиција ка 'одрживим' компанијама, а подаље од оних које се баве нафтом и гасом, па стога добијају етикету 'неодрживих'."

„Када је, као тадашњи гувернер Банке Енглеске, Марк Карни био на челу борда за финансијску стабилност BIS, успоставио је нешто што је назвао Оперативна група за финансијске извештаје повезане са климом.

ЦЕНТРАЛНИ  банкари из борда за финансијску стабилност номиновали су 31 особу за формирање TCFD. На челу са милијардером Мајклом Блумбергом, поред Блек Рока, укључивала је у своје редове и Џеј-Пи Морган Чејс, Барклијеву банку HSBC, Свис ре (друга највећа реосигуравајућа кућа на свету), кинеску ICBC банку, Тата-стил, ENI oil, Дау кемикал, рударског гиганта BHP, те Дејвида Блада из Ал Горовог Џенерејшн инвестмента.

Ен Финукеjн – потпредседница Банке Америке и чланица PCAF и TCFD – изјавила је:

„Посвећени смо томе да се ризицима и шансама везаним за климу управљања на прави начин унутар наших компанија, као и да, радећи са владама и тржиштима, убрзамо потребне промене... климатске промене представљају ризик за пословну заједницу, па је важно да компаније артикулишу начин на који се овим ризицима управља.“

И ИНВЕСТИЦИОНИ ризик банке у секторима нафте и гаса и другим индустријама такође се процењује коришћењем критеријума Карнијевог TCFD. Сви ризици дефинисани су тако да су повезани са угљен-диоксидом...

„Још један кључни део у финансијским припремама за ’Велики ресет’ - тој фундаменталној трансформацији из економије високо-енергетског интензитета ка оној ниској и неефикасној - јесте Борд за стандарде одрживог рачуноводства (SASB). SASB каже да ’пружа јасан сет стандарда за пријављивање информација о одрживости у широком спектру питања’. Ово звучи умирујуће док не погледамо ко су чланови SASB који ће додељивати климатски имприматур. А чланови су, поред највеће агенције за управљање фондовима - Блек Рока (преко седам билиона долара), Венгард фондови, Фиделити инвестмент, Голдман Сакс, Стејст стрит глобал, Карлајл група, Рокфелер капитал менаџмент и бројне велике банке као што је Банка Америке и UBS. Многе од њих одговорне су за светски финансијски колапс из 2008. године “.

КРАЈ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)