ИСЦЕЉУЈЕ И ДУБОКО УСАЂЕНЕ ТРАУМЕ: Хипноза - психотерапија од које зазиремо

Бојана Јовановић

10. 04. 2024. у 18:26

СЦЕНА у којој психотерапеут помоћу клатна или речи једноличног тона уводи клијента у хипнозу, током које се он враћа у прошлост или давно потиснуте трауме и поново их проживљава, наочиглед гледалаца, најпознатија нам је из филмова.

ИСЦЕЉУЈЕ И ДУБОКО УСАЂЕНЕ ТРАУМЕ: Хипноза - психотерапија од које зазиремо

Фото Shutterstock

Приликом изговарања, реч хипноза има одјек мистичности, па и страха, неретко носи и питање "шта ако се особа не пробуди", а онда хипнотизер пуцне прстима и клијент се моментално враћа у реалност, несвесан оног што се збивало током сеансе. Тако је бар на великом платну. У стварном животу, када овој речи додате наставак "терапија" и тако добијете појам хипнотерапија, она звучи мање застрашујуће, а више умирујуће. Још сте сигурнији када сазнате да је реч о правцу психотерапије, који би требало да се користи искључиво у склопу ње. Онда се јавља знатижеља уобличена у питања попут оних шта све хипноза подразумева, како функционише, ко је обавља, која стања може да излечи...

Одговоре на ова и многа друга питања потражили смо од Рускиње Ирине Владимировне Радосављевић, мастера психологије и НЛП-а, хипнотерапеута. Од младости је имала дар да може да осети човека и његов проблем, што ју је тада плашило. Бежећи од тога уписала је психолошки факултет, да би схватила о чему се ту заправо ради. Управо због тога каже да се сада не плаши и другачије је, јер "није баба варалица, већ све може да објасни са научне стране".

Наша саговорница седам година живи у Ваљеву, ради у неколико градова у Србији, а у пракси користи различите методе, од породичног распореда, преко медитације до хипнотерапије. Водила је групе полазника које је учила да буду срећни, а објашњава нам да заправо учи људе да слушају себе.

За почетак, Владимировна нам открива како би објаснила шта је хипноза некоме ко никада није ни чуо за њу:

- На Википедији стоји да је "хипноза заобилажење критичке особине свести и успостављање позитивног селективног размишљања". Она представља форму наше интерне комуникације. Због тога је реч о потпуно природној способности сваког човека, коју несвесно користимо сваког дана.

Хипноза и мршављење

* Исто је и у случају жеље за мршављењем?

- Код дијете за мршављење такође радимо на узроку, а на крају клијенту "дам" оно што највише воли, хлеб или слаткише. Он онда визуелно једе до те мере да му се повраћа, па кад се "пробуди" више нема жељу да их конзумира. Овом приликом мењају се неуролошке везе, навике. Зависност је промена понашања, а свака промена је тешка, па човеку треба "штапић" помоћу ког би могао здрав да иде кроз живот. После, кад створи нове навике, он баци тај "штапић". Потребна су два до три месеца да би се у глави створиле нове навике. Млади се брже мењају, некад за један месец дају резултате до којих старији долазе за пола године. Старији су робови навика, неуролошке везе су им круте попут конопца.

 

* Како изгледа једна сеанса?

- Тако што се човек намести комфорно и веома пажљиво слуша сугестије хипнотизера. На првом сусрету направим интервју са клијентом, сазнам шта би хтео да промени. То траје обично око сата, а дужина саме сеансе нема ограничења, може да траје од пола сата до три. У регреси терапији се остаје најдуже, а време брзо лети. Том приликом и ја улазим у транс и видим најчешће исто што и он види, некада и више. Невероватно је како видимо исту слику, чак му је и опишем.

* Да ли се хипнотерапија спроводи као засебна метода или само као део психотерапије? Колико често би је требало примењивати?

- Као део терапије, уз класичну психотерапију, а не препоручује се више од два пута месечно. Различите технике, као што су психотерапија, породични распоред, хипноза, имају исте законе, углавном се ради са људском свешћу и подсвешћу. Сваки човек већ има те информације, али често не зна да их користи или не обраћа пажњу на њих. Кад замишљамо нешто из прошлости или будућности или се загледамо у једну тачку, искључени смо из реалности, то је врста аутохипнозе, а сваки унутрашњи рад на себи спада у транс. Људи цело то стање тако називају, а реч је заправо о техникама које доводе човека у стање транса. Различити су његови нивои, од алфа преко тета таласа... Некада може и звук да вас изведе из транса, а каткад је баш дубок.

* Звучи помало застрашујуће и езотерично. Можете ли нам појаснити шта је заправо транс?

- На предавањима сам учила људе како да уђу у аутохипнозу, да сами себе излече, направе одлуку кад им хитно треба помоћ а терапеут им није у близини. Под трансом се подразумева човеково напуштање реалности, као да искључи сва чула и упути се унутар себе, укључи се у унутрашњи свет. То стање, које несвесно користимо, штити нас да не полудимо. Када се налазимо у трансу као да се репрограмирамо, прикључимо на енергију универзума и у тој секунди добијемо информације везане за здравље, љубав и слично. Тибетански монаси некада данима буду у трансу уз помоћ медитације, којом уђу у њега. Нама је неопходно то стање у ком имамо одмор, регенеришемо се.

Самокритичнима треба више времена

* Колико је сеанси потребно да би се решио један проблем?

- За одвикавање од зависности најбоље је урадити од три до пет сеанси. Људима који су високо самокритични потребне су бар две сеансе да се ослободе критичног дела унутар себе. Треба им више времена да се опусте, као да су стално укочени, навикли су да стално контролишу себе и друге. Приликом групних хипнотерапија увек међу присутнима буде бар неко ко првог месеца ништа не види.

* Које су најчешће предрасуде везане за хипнозу?

- Нажалост, људи мисле о хипнози као о нечему манипулативном или мистичном, због филмова или књига рађених на ту тему.

* Ко најчешће долази на сеансе?

- Потпуно различити људи, мушкарци и жене, као и деца, за коју постоји посебна врста хипнозе. Са њима се најлакше ради и резултати су врло ефикасни. Што се тиче одраслих, различитих су година, са другачијим траумама, долазе због губитка блиских особа, здравља... Углавном су то интелигентни, образовани људи који желе да буду газде свог живота. Виде да им нешто смета и спремни су да раде на себи, много читају, истражују свој живот и осећања, не "пливају" у једном правцу.

* Каква је разлика између индивидуалне и групне хипнотерапије?

- У групној хипнотерапији тему бира хипнотизер, а индивидуалну радимо на захтев клијента. Свака од групних терапија је на изабрану тему, а полазници се ослобађају од блокада, добијају енергију и потребне ресурсе да буду јачи, да се осећају добро. У индивидуалној хипнотерапији улази се дубље у свет и проблем. У групној не можемо да дођемо до узрока, већ дамо човеку сугестије, врло је слично медитацији. У регресивној хипнози по Ериксону, рецимо, клијент прича током хипнозе и објашњава све што види, где иде, имамо дијалог, а у групној нема дијалога, већ хипнотизер води групу тамо где он одлучи, а свако води свој унутрашњи дијалог.

* Какве све врсте хипнозе постоје?

- Класична, циганска, скривена, регресивна, фармако-хипноза, самохипноза, Ериксонова...

* На који начин се ова техника користи у психотерапији?

- Сеанса хипнозе помаже већини људи да освесте своја права осећања и много више појашњава узрок било каквог проблема.

* Могу ли се тако уклонити/излечити и дубоко усађене трауме?

- То најчешће и радимо у хипнози.

* Да ли се може догодити и нешто лоше приликом сеансе?

- Не, човек је приликом хипнозе код психолога потпуно свестан себе, а понекад може да буде и отворених очију.

* Постоје ли особе које из неког разлога не би смеле да се подвргну хипнози?

- Ограничења се односе на људе са психичким проблемима који би дошли без дозволе од психијатра. Не можете радити са неким ко је у акутној фази депресије, или болује од шизофреније и граничних поремећаја личности. Такође, седам дана пре сеансе не би требало конзумирати алкохол, наркотике или психотропне таблете. Човек би требало да буде сит, наспаван, као и да има добру вољу и поверење у хипнолога.

* Ко се највише изненади постигнутим резултатом?

- Рекла бих да су то мушкарци. Њихов ум је критичнији него код жена.

* Зашто је ова метода толико ефикасна код уклањања лоших навика?

- Због тога што долазимо до узрока било које зависности, до разлога зашто је некоме она била потребна. Можете особи да дате "сидро" (подстицај који покреће механизам насталог условног рефлекса), да ће ако, на пример, поједе бомбону или погледа слику све бити у реду. Уклоните узрок, па човеку још додате алат помоћу ког изгуби жељу за зависношћу. "Сидро" се даје додатно, као сигурност. Човек зна да ће оздравити медитацијом, али када га нешто заболи он попије таблету. То је због тога што њу може да види, додирне, прогута... Сви смо навикли на класичну медицину и имамо поверења у њу. Ипак, има људи који уопште не користе лекове, али су променили своја уверења да би могли на други начин себе да лече. Кад имамо свој талисман можемо да га погледамо критичним умом и помислимо "ово је само слика, нема везе са мојом срећом и сигурношћу", али када у то верујемо, на неки начин нам помаже.

* Зашто већина људи бежи од свесног сусрета са сопственом подсвешћу?

- Хипноза и психотерапија су сусрет са често сакривеним болом, траумом или уверењима. А то није увек баш пријатно. Касније се живот мења набоље. То је као са фитнес вежбама, у почетку вас све боли и тешко вам је да радите, а после тело само тражи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?