КАД ЛЕКОВИ ВИШЕ НЕ ПОМАЖУ - БИОЛОШКА ТЕРАПИЈА: У лечењу астме примењују се иновативни третмани

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

16. 03. 2023. у 09:50

У СРБИЈИ нешто више од 200.000 људи болује од астме, од којих њих око 2.000 има тежак облик болести.

КАД ЛЕКОВИ ВИШЕ НЕ ПОМАЖУ - БИОЛОШКА ТЕРАПИЈА: У лечењу астме примењују се иновативни третмани

Foto: Profimedia/instagram ursulalolitaс

Тешка астма значи да пацијент не реагује на изразито високе дозе стандардних лекова. У том случају лекари их упућују на терапију биолошким лековима. У интервјуу, за "Новости", асистент др Сања Димић Јањић из Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС) каже да је Клиника за пулмологију УКЦС један од неколико центара у земљи где се примењује биолошка терапија за тешку астму:

- У овом моменту се у нашој установи лечи око 100 пацијената са тешком астмом, тако да је и искуство лекара у примени ове терапије нарастајуће и значајно. Тип биолошка терапије за тешку астму се одређује на основу конзилијарног мишљења лекара који су стручњаци у овој области. Ови лекови су моноклонска антитела усмерена на имунолошке ћелије које су одговорне за појаву учесталих погоршања болести, присуства великог броја симптома који оптерећују пацијента и нарушавају квалитет живота.

* Који су то лекови?

- У нашој земљи доступни су лекови из групе анти-ИЛ-5 рецептор (бенрализумаб), анти-ИЛ-5 (реслизумаб) и анти-ИгЕ (омализумаб), који се користе за лечење управо два најчешћа фенотипа тешке астме. Кандидати за примену ових лекова су пацијенти са погоршањима или лошом контролом симптома упркос узимању најмање високе дозе комбиноване терапије инхалационих кортикостероида и дугоделујућих бронходилататора (ИКС/ЛАБА), који имају алергијске или еозинофилне биомаркере или им је потребна терапија одржавања оралним кортикостероидима.

* Како се примају биолошки лекови за астму, јесу ли то инјекције или таблете?

- Три поменута лека се примењују поткожно (бенрализумаб и омализумаб) и интравенски (реслизумаб). Дозирање је на месец дана, осим за бенрализумаб који се након прва три месеца када се дозира на четири недеље, примењује у даљем току на осам седмица. Пацијенти долазе код својих лекара у центре за лечење тешке астме ради примене терапије. У овом моменту постоје светска настојања да лекове за тешку астму који се дају поткожно у перспективи пацијенти сами примењују у кућним условима.

Privatna arhiva

Др Сања Димић Јањић

* Колико је биолошка терапија за астму скупа?

- Тешка астма има веома високе трошкове здравствене заштите због лекова, посета лекарима, хоспитализација и због цене збрињавања нежељених ефеката оралних кортикостероида. Такође, финансијско оптерећење пацијента и њихових породица због одсуствовања са посла и трошкова лечења је значајно. Узевши у обзир све поменуто као и ефикасност биолошке терапије мислим да упркос цени постоји како здравствени, тако и позитиван финансијски ефекат примене ове терапије.

* Какви су терапијски ефекти ових лекова?

- Када се на прави начин одабере лек за сваког пацијента, а то значи да све појединости и карактеристике оболелог одговарају терапијским индикацијама сваког од поменутих лекова, учинак је одличан и прилично брз, а терапија је безбедна. Пацијенти имају мање симптома, смањује се број и престају погоршања, већина у наредним месецима обуставља оралне кортикостероиде чија употреба у дуготрајним режимима проузрокује различите нежељене ефекте. Оно што је најдрагоценије је да се пацијентима поправља квалитет живота.

* Који су све узроци настанка астме?

- У настанку астме дешава се неколико кључних промена у дисајним путевима, пре свега инфламација, периодична бронхоопструкција и појачана реактивност дисајних путева. Сматра се да је за настанак и развој астме одговорна интеракција бројних фактора ризика, и то наследних фактора, као и фактора из спољне средине. Дакле, то могу да буду алергени спољашње средине (полени, гриње, животињски алергени и др), вирусне инфекције дисајних путева, неке друге хроничне болести (хронична алергијска кијавица и хронична упала синуса, горушица и рефлуксна болест), вежбање и физички напор, емоционални фактори и стрес, поједини лекови, гојазност, загађење ваздуха и пушење, професионална експозиција, као и изложеност у домаћинству различитим иритансима, перинатални фактори, односно старост мајке и прематуритет, пушење у трудноћи и изложеност мајке дуванском диму.

ЦИЉ - ДОБРА КОНТРОЛА СИМПТОМА

* Како се ова болест правилно лечи?

- Дугорочни циљеви лечења астме су да се постигне добра контрола симптома и да се умањи ризик за настанак погоршања, трајне опструкције дисајних путева, нежељених ефеката лечења или смрти због астме. У лечењу астме најважније је остварити партнерски однос између пацијента и његовог лекара, на чему ја нарочито инсистирам. Данас имамо на располагању различите уређаје-инхалере са различитим молекулима у њима и лекар може одабрати терапију која је у потпуности скројена према потребама сваког пацијента понаособ. Задовољство пацијента терапијом повећава вероватноћу да ће је редовно користити, па је и успех лечења је код већине њих у потпуности известан.

* Шта се дешава ако се астма не лечи?

- Тад долази до појаве значајног оптерећења симптомима, пре свега отежаног дисања, замарања, звиждања у грудима, кашља, лоше толеранције напора, ноћних буђења због астме и свеукупног погоршања како здравственог стања, тако и квалитета живота. Некада погоршање може бити тако тешко да захтева лечење у болници и примену терапије кисеоником или механичке вентилације, а може и произвести смртни исход.

* Да ли је могуће предвидети и спречити напад астме?

- Нападу астме, може претходити известан временски период погоршања симптома. Међутим, напад астме може да настане нагло, без икаквих претходних назнака и упозорења.

БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?