ЧУВЕНА МАРИОН МАИН ДОЛАЗИ У СРБИЈУ: Физиотерапеуткиња ће поделити своје знање о мишићној болести дечака

Биљана Ристивојевић

10. 03. 2023. у 12:46

ГОСТ Србије и Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину биће Марион Маин, чувена физиотерапеуткиња из Енглеске, која се цео радни век бави физикалним третманом деце оболеле од дистрофије. Она ће одржати предавање и обуку за оболеле дечаке и родитеље за физикални третман.

ЧУВЕНА МАРИОН МАИН ДОЛАЗИ У СРБИЈУ: Физиотерапеуткиња ће поделити своје знање о мишићној болести дечака

Фото: Удружење

Дишенова мишићна дистрофија (ДМД) је опака болест која углавном напада дечаке. Процењује се да у Србији ову неуромишићну болест има више од 200 дечака, од чега за 13 постоји терапија која побољшава живот. Деца са ДМД се по рођењу сасвим нормално развијају, а први симптоми се јављају између треће и пете године, као последица пропадања мишића.

Оболели од Дишенове мишићне дистрофије суочавају се са убрзаним пропадањем мишића. Већ са 12 година морају да користе колица, а многи од њих не доживе 20. рођендан. Пошто је пропадање мишића неповратно, сваки дан у њиховим животима је веома важан како би се правовремено обезбедио највиши стандард лечења и тиме продужио живот. Пацијенти захтевају различите типове рехабилитационог лечења током живота. Одржавање мишићне истегљивости и зглобне покретљивости је кључни део рехабилитационог лечења.

- По други пут у нашој организацији, чувена и високо цењена физиотерапеуткиња Марион Маин из Лондона долази да подели своје огромно знање и искуство у области физиотерапије код неуромишићних обољења. Физиотерапија је кључ очувања наших дечака. Овој едукацији присуствовао је велики број физијатара и физиотерапеута, као и породице дечака оболелих од Дишенове мишићне дистрофије из наше земље, али и из региона. Оболели од ДМД током живота, зависно од фазе напретка болести, захтевају и различит физиотерапијски приступ. Ова едукација има за циљ да учврсти и унапреди знања како стручњака тако и самих пацијената и њихових породица. Суштина физикалне терапије је да њом спречимо, односно успоримо пропадање мишића, да им сачувамо снагу и еластичност и очувамо обим покрета у свим зглобовима. На тај начин се помаже оболелима да очувају основне животне функције, да што дуже буду самостални и да им буде лакше и комфорније да живе у свом телу. Код овог обољења физикална терапија није само третман код терапута, већ саставни део свакодневног живота - објашњава Олга Ђуричић, потпредседница ДМД Србије.

Дишенова мишићна дистрофија је једна од најучесталијих ретких неуромишићних болести. Узрок је наследна грешка на гену који производи дистрофин, а који се налази на X хромозому. Чињеница да је грешка на X хромозому значи да се болест појављује практично само код дечака, који показују прве симптоме најчешће до пете године живота. Постоји велики број различитих могућих грешака на гену које изазивају ову болест, а за само неке од њих тренутно постоји терапија. Мишићна слабост је основни симптом и обично се деца доводе код лекара јер теже трче, пењу се уз степенице или устају са пода него њихови здрави вршњаци. Карактеристика болести је убрзано и неповратно пропадање мишића. Подаци показују да се Дишенова мишићна дистрофија јавља код 1 од 3.500 мушке новорођенчади.

Фото: Удружење

- Клиника за неурологију и психијатрију за децу и омладину у Београду је центар у коме се најчешће у Србији дијагностикују и лече неуролошке болести детињства, центар у којем постоје већ формирани регистри пацијената и њихова укљученост у глобалне европске регистре' објашњава асист. др сци.мед. Јелена Ђорђевић, в.д. директора Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину.- Лекари клинике сарађују са великим бројем центара у земљи и иностранству омогућавајући тако прецизнију дијагностику и потенцијалну терапију. Најчешћи тип мишићне дистрофије је Дишенова мишићна дистрофија и готово половина свих случајева мишићне дистрофије чини управо обољење овог типа болести. Временом како болест напредује оболели постају у великој мери зависни од околине, обзиром на то да дегенеративне промене постепено захватају све мишиће, што врло брзо доводи до инвалидности и непрокретности. Овај скуп у организацији удружења родитеља пацијената организован је са циљем да укаже на значај физикалне терапије, њеног раног започињања, правилног и континуираног извођења. Такође, користан је и медицинском особљу, физиотерапеутима, али и лекарима који учествују у извођењу и контроли спроведених физиотерапијских процедура.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!