НЕСАНИЦУ ЛЕЧЕ И АНТИХИСТАМИНИЦИМА: Проблем са неспавањем има свака друга особа

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

16. 02. 2023. у 15:00

ГОТОВО половина одраслих, према проценама стручњака, има симптоме несанице, док се клиничка дијагноза инсомније поставља свега код 10 до 15 одсто ове популације.

НЕСАНИЦУ ЛЕЧЕ И АНТИХИСТАМИНИЦИМА: Проблем са неспавањем има свака друга особа

фото Никола Скендерија

 Дакле, они који се нису обратили за помоћ лекару, несаницу покушавају да лече на своју руку, у чему углавном не успевају, па западају у зачарани круг неиспаваности, нервозе, лоше концентрације, све до појаве симптома нарушеног физичког здравља.

У интервјуу за "Новости" др Маша Ковачевић, специјалиста неурологије Клинике за неурологију Универзитетског клиничког центра Србије, каже да студије из појединих европских земаља показују да четвртина опште популације повремено користи неки вид лечења несанице без претходног обраћања лекару:

- Најчешће коришћене супстанце за "самолечење" несанице су алкохолна пића, препарати марихуане, лекови који се издају без лекарског рецепта, као што су антихистаминици, мелатонински или биљни препарати. Многе од ових супстанци су скромне терапијске ефикасности, али могу да доведу до бројних нежељених ефеката, па чак и зависности, због чега се њихова употреба никако не препоручује.

* На основу којих критеријума се поставља дијагноза?

- Клиничка дефиниција несанице као обољења подразумева поремећај континуитета спавања који се јавља упркос одговарајућим условима за спавање, и доводи до поремећаја дневне функционалности. Ти поремећаји скопчани са несаницом могу да буду умор и дневна поспаност, поремећај пажње, концентрације или памћења, поремећај расположења и раздражљивост, смањена мотивација, неуспех у друштвеним или пословним активностима, склоност ка грешкама, напетост, главобоље, стомачне сметње, као и забринутост и страх у вези са спавањем.

* Колико дуго могу да трају ови симптоми док не укажу да је реч о поремећају?

- Несаница може да се јави као краткотрајна, обично повезана са неким стресним догађајем, или као хронични поремећај, када тегобе постоје дуже од три месеца. При томе, поремећај континуитета спавања обухвата отежано успављивање, честа разбуђивања у току ноћи, отежано поновно успављивање, преурањено јутарње буђење или спавање након којег се особа не осећа окрепљено.

фото Никола Скендерија

* У ком животном периоду је несаница најчешћа?

- Најчешћа је код старијих од 65 година, вероватно услед честог постојања удружених болести, односно коморбидитета, који могу довести до несанице или код којих је несаница део комплексне клиничке слике. Није познато да ли међу здравим старијим особама постоји повећан ризик од њене појаве. Жене су, такође, предиспониране на појаву несанице, поготову у постменопаузи. Многи психосоцијални фактори могу изазвати њен настанак, попут изложености хроничном стресу на послу, сменског рада или губитка блиске особе, развода или породичног насиља. Особе склоне претераној бризи или перфекционизму често имају поремећај спавања. Ипак, важно је истаћи да се несаница може јавити код особа било ког узраста, пола, расе или социоекономске ситуације, па чак и код деце, код које има своје специфичне обрасце испољавања.

* Могу ли се одредити најчешћи узроци несанице?

- Из саме дефиниције несанице лако се види да се овај термин не односи на јединствену болест, већ читав спектар различитих клиничких ентитета за које је заједничка особина да ремете континуитет спавања. Према узроку несанице можемо разликовати више ентитета, као што су идиопатска инсомнија, која почиње у детињству и која је вероватно генетски условљена или психофизиолошка инсомнија, у којој су оболели јако забринути због свог лошег спавања, због чега бивају још разбуђенији у време када би требало да спавају и последично још лошије спавају.

* Постоји некад и погрешан утисак о квалитету сна.

-Да, то је парадоксална инсомнија у којој болесници имају субјективан осећај лошег спавања који значајно одступа од објективних показатеља и која је у нескладу са степеном дневних тегоба. Ови болесници немају велике сметње у дневној функционалности упркос томе што пријављују тежак поремећај спавања. Несаница може бити и последица неких поремећаја телесног или менталног здравља и код таквих пацијената је неопходно лечити је независно од примарног обољења.

ЛОШ УТИЦАЈ ЕКРАНА

* Колико спавање у току дана утиче на појаву несанице?

- Посебну пажњу захтева несаница узрокована тзв. "неадекватном хигијеном спавања". Овај поремећај је јако чест и односи се на понашање које доводи до повишене разбуђености у време када је пожељно да заспимо. Под овим подразумевамо спавање у току дана, конзумацију алкохолних или кофеинских пића, пушење, поготову у вечерњим сатима, али и претерану изложеност електронским уређајима и екранима и у вечерњим сатима, која одликује наше савремене навике.

* Колико озбиљно несаница може да наруши здравље?

- Хронична несаница доводи до поремећаја функције ендокриних жлезда. Као директна последица тога наступа поремећај функције штитне и надбубрежне жлезде, што доводи до пораста хормона стреса и повишеног лучења молекула који посредују у настанку запаљења. Ови механизми доводе до поремећаја артеријског притиска, али и атеросклерозе која последично може довести до инфаркта срца или можданог удара, као и бројних других поремећаја, као што су шећерна болест, гојазност или астма. Рефлуксна болест желуца има двосмерни однос са несаницом у коме тегобе узроковане рефлуксом ометају спавање и доводе до несанице, а она посредством хормона стреса повећава лучење желудачне киселине и погоршава симптоме рефлуксне болести. Тиме доводећи до "зачараног круга" у коме се симптоми и једног и другог поремећаја континуирано погоршавају условљени међусобном интеракцијом.

* Има ли ефикасне терапије за несаницу?

- Постоје бројне терапијске могућности у лечењу несанице које из дидактичких разлога одвајамо у групу нефармаколошких мера и фармаколошке терапије, односно лекова. Когнитивно бихевиорална терапија инсомније је нефармаколошка мера лечења која је због своје ефикасности препоручена као терапија прве линије у овом поремећају.

* Шта подразумева нефармаколошка терапија?

- Она се састоји од четири компоненте: контроле стимулуса, рестрикције и хигијене спавања и когнитивне терапије. Контрола стимулуса и рестрикција спавања се односе на једноставне мере којима се строго ограничавају активности у спаваћој соби и време проведено у кревету, чиме се репарира нарушена спона између боравка у кревету и спавања. Хигијена спавања захтева едукацију пацијената о томе које навике које их ометају у добром спавању, као што су претерано дневно спавање, обилни оброци касно током дана, употреба електронских направа пре спавања, конзумација алкохолних или кофеинских напитака и слично. Овај корак је неопходан за све оболеле од несанице, али је за већину нажалост недовољан за потпуну контролу симптома. Когнитивна терапија подразумева психотерапијски третман са обученим терапеутом чији циљ је откривање пацијентових дисфункционалних веровања о спавању која доводе до претеране бриге и фрустрације изазване незадовољством спавањем, али и решавање других проблема са менталним здрављем попут анксиозности или депресије који ометају квалитетно спавање.

фото Никола Скендерија

* Колико је ефикасан овај вид лечења?

- Студије су показале да је когнитивно бихевиорална терапија ефикасна код између 60 и 80 одсто оболелих, али и да се повољни ефекти лечења одржавају месецима и годинама након прекида терапије. Код неких се чак повећава са временом.

* А, лекови?

- Постоје четири класе лекова који се могу користити за лечење несанице, од којих су многи доступни и у нашој земљи. Њихова иницијална ефикасност у контроли симптома је слична као код когнитивно бихевиоралне терапије, али је трајање ефекта далеко мање и не одржава се након обуставе терапије. Штавише, лекови имају и нежељене ефекте који се увек морају узети у обзир при одабиру вида лечења. Због тога се фармаколошка терапија несанице препоручује само онда када је когнитивно бихевиорална терапија недоступна или неефикасна.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве