ЗАШТО ВАС БУДИ ГЛАВОБОЉА? Ових осам разлога могу да буду последица лоших навика, али и озбиљних поремећаја

В. Н.

20. 01. 2023. у 09:50

БУЂЕЊЕ са главобољом толико је чест симптом нарушеног стања организма, да не постоји одрасла особа коју бар једном у животу није пробудио бол у глави.

ЗАШТО ВАС БУДИ ГЛАВОБОЉА?  Ових осам разлога могу да буду последица лоших навика, али и озбиљних поремећаја

Фото: Shutterstock

Ако се дешава повремено, вероватно се не ради о озбиљно нарушеном здрављу. Међутим, редовно буђење са главобољама може да указује на одређени узрок. Према речима неуролога, мигрена и главобоља тензионог типа су доминантни типови јутарњих главобоља.

Окидачи за појаву и једне и друге могу да буду дехидрација или лош сан, али је међу могућим разлозима и хормонска активност. Наиме, ендорфин и још неки хормони падају на најниже нивое баш док се будимо.

Тензионе главобоље карактерише првенствено напетост уз туп бол целе главе, док је мигрена често локализована на једном месту, на пример, одмах иза ока. Бол је продоран, уз честу појаву осетљивост на светлост и мучнину.

Према наводима неуролога ово су најчешћи разлози за јутарњу главобољу:

Несаница

Постоји интегрална веза између сна и главобоље, јер лош квалитет сна је чест узрок, а здравији сан утиче на побољшање. При томе, несаница може да буде примарни проблем, али и последица других стања. Бројни су разлози који изазивају хроничну несаницу: од одређених менталних поремећаја до стреса и лоших навика у спавању.

Фото Shutterstock

Слип апнеа

Прекид дисања у сну, односно слип апнеа, потенцијално је озбиљно стање које узрокује да људи имају потпуне прекиде дисања током спавања. Узроци могу бити различити, а једна од последица је и буђење са главобољом. Наиме, недостатак кисеоника може довести до повећаног притиска у глави који изазива главобољу. Највероватније нећете моћи сами да утврдите да имате слип апнеу. Али, ако се ваш партнер жали да много хрчете, често се осећате уморно иако сте се довољно наспавали и имате јутарње главобоље, потражите лекарску помоћ.

Мигрена

Мигренозни напади могу се појавити у било ком тренутку, али код многих људи се дешавају током ноћи или рано ујутру. Једна студија објављена у Хеадацхе: Тхе Јоурнал оф Хеад анд Фаце Паин открила је да се напади мигрене јављају циклично. То значи да људи који имају мигрену обично имају ове епизоде напада у истим временским периодима дана. Смањење симптома и лечење мигрене почиње идентификовањем њених окидача, односно да ли су то стрес, лош сан, исхрана, или неки други узроци.

Фото: Профимедиа

Недостатак кафе

Особе које у дужем временском периоду пију већи број кафа па пожеле да овај број из неког разлога редукују, изложене су ризику од јутарњих главобоља. Кофеин утиче на проток крви у мозгу. Ако га нема колико се обично навикло, може да изазове неуролошке нежељене ефекте сличне апстиненцијалним кризама код лекова или алкохола. Стручњаци онима који пију превише кафе саветују постепено "одвикавање" уз бескофеинску, са лаганим смањењем количина које попију дневно.

Бруксизам - Шкришање зубима

Шкрипање зубима (бруксизам) може да изазове напетост у темпоромандибуларним зглобовима (ТМЗ). Они повезују доњу вилицу са деловима лобање испод и испред ушију. Такође, може да дође и до промена у позиционирању вилице. Све ово доводи до напетости и бола уз ескалацију до главобоље. Уз јутарње главобоље, често су присутни стезање или бол у вилици, у уху, или бол или осетљивост у зубима.

Фото: Free Images Pixabay

Алкохол

Било да смо уз вечеру попили једну чашу вина или имали "бурну ноћ", јутарње главобоље могу да буду последица. Алкохол утиче на више неуротрансмитера у мозгу који су повезани са главобољама. Такође, алкохол је диуретик и изазива мокрење, а многи људи се пробуде дехидрирани након конзумирања алкохола. То може да погорша мамурлук и да провоцира појаву главобоље.

Аналгетици

Узимање лекова против болова (аналгетика) у дужем временском периоду такође је један од узрока јутарњих главобоља. Њихово редовно коришћење заправо може претворити епизодичну главобољу у хроничну. Према једној од теорија, честа употреба ових лекова чини одређене нерве преосетљивим, што покреће хемијске промене у мозгу које доводе до болова у глави. Друга могућност је да дуготрајна употреба лекова мења начин на који мозак метаболише или разграђује лек. То га с временом чини мање ефикасним, уз главобоље. Понекад лекови за друга здравствена стања изазивају јутарње главобоље. Пилуле за контрацепцију, хормонска супституциона терапија и лекови на бази нитрата за лечење срчаних обољења су најчешћи "кривци".

Фото Shutterstock

Депресија

Људи са депресијом и анксиозношћу склони су главобољама, посебно тензионог типа. Такође, доказана је веза између анксиозности и депресије и мигрене. Људи са мигреном имају већу учесталост симптома депресије и анксиозности, преклапају се и "хране једни друге на компликоване начине".

БОНУС ВИДЕО - Основне вежбе за истезање врата: Довољна је само једна столица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)