МАГНЕТНА ОТКРИВА СВАКИ ДЕТАЉ СРЦА: Доктор Желимир Антонић о унапређењу радиолошке дијагностике у кардиологији

И. КОВАЧИЋ

17. 01. 2023. у 13:43

У ИНСТИТУТУ "Дедиње" отворена је амбуланта за кардиоваскуларну магнетну резонанцу, чиме је побољшана дијагностика за многа обољења срца и крвотока.

МАГНЕТНА ОТКРИВА СВАКИ ДЕТАЉ СРЦА: Доктор Желимир Антонић о унапређењу радиолошке дијагностике у кардиологији

Фото: Приватна архива

Поседовање оваквог апарата веома је значајно након ковид-пандемије, јер се помоћу магнетне резонанце најбоље могу видети упале срца (миокардитиси) и срчане марамице (перикардитиси).

У интервјуу за "Новости" др Желимир Антонић, начелник Амбуланте за кардиоваскуларну магнетну резонанцу каже да су прво урадили прегледе 14 здравих људи како би подесили параметар за еталон:

- Сада радимо четири прегледа кардиоваскуларном магнетном резонанцом дневно. Још све радимо тимски у комплетном саставу. Циљ нам је да побољшамо радну брзину за више прегледа, јер само квалитетно урађени снимци дозвољавају прецизно тумачење у каснијој компјутерској обради. Ако се преглед обави брзоплето, каснија обрада значајно продужава укупно време до постављање дијагнозе.

* Да ли вашу магнетну резонанцу могу да користе само пацијенти "Дедиња" или долазе и са других клиника?

- Амбуланта за кардиоваскуларну магнетну резонанцу представља филтер за све пацијенте који су индиковани за ту дијагностику. Ту долазе пацијенти независно од тога ко их је послао, било лекар са "Дедиња", било из других установа. Чак и да су пацијенти хоспитализовани на "Дедињу", лекар из Амбуланте за магнетну резонанцу одлучује да ли је преглед изводљив. Постоје бројни услови које је потребно испунити да би се пацијент заказао за преглед.

* Може ли комерцијално да се ради овај преглед?

- У овом моменту немамо развијен економски програм. Прво је потребно да испразнимо листу осигураника РФЗО, па тек онда, евентуално, може да се разматра могућност да се пацијенти прегледају на захтев, плаћајући трошкове.

Фото: Приватна архива

* За која стања у кардиологији се користи магнетна резонанца?

- Користи се за она стања која су последица болести срца настале због смањене прокрвљености срчаног мишића, што се огледа или у губитку ткива, или у губитку функције одређеног дела. Такође, користимо је и када је потребно да се одреди да ли такво ткиво заслужује покушај обнављања протока кроз њега. Користимо је и када је потребно доказати упалне процесе у срчаном мишићу - миокардитисе или срчаној кеси - перикардитисе. То ће бити посебно важно након панедемије ковида.

* Осим прокрвљености и упале срчаног мишића шта још може да се види на магнетној резонанци?

- Овај начин користан је и у дијагностици разних облика кардиомиопатија: дилатативних, хипертрофичних, рестриктивних, аритмогених, код таложења протеина или масти у срчаном мишићу. Дијагнозу тумора у срцу, срчаном мишићу или перикарду, такође доказујемо магнетном резонанцом. Тада приказујемо и облик, али и структуру тумора чиме му одређујемо хистопатолошке особине.

* Колико је магнетна резонаца прецизна?

- Ова метода представља најпрецизнији начин мерења масе срчаног мишића и срчане функције кроз део истиснуте крви из пуне коморе, тзв. ејекциона фракција. Такође, заузима посебно место у дијагностици урођених срчаних мана. Веома битно је и што је то безбедан преглед који обухвата много шира поља него ултразвучна дијагностика. Јер, приказују се патолошке структуре и патолошки протоци. Магнетном резонанцом је могуће одредити и састав наслага у зиду крвних судова и на тај начин предвидети степен ризика у таквим стањима. Информације о протоку код сужених крвних судова или када долази до цепања слојева зида крвног суда и њиховог раслојавања, стечене прегледом на магнетној резонанци, значајно расветљавају алгоритам и планирање лечења у васкуларној медицини.

БУБРЕЗИ НАЈУГРОЖЕНИЈИ

* КОЛИКО употреба контраста повећава ризик током прегледа?

- Што се тиче примене рендгенског зрачења у конвенционалној дијагностици и дијагностици компјутеризованом томографијом, ризик од његових штетних ефеката је неизбежан. У дијагностици магнетном резонанцом ризик од процедуре се знатно повећава употребом контрастних средстава која се користе у те сврхе, и тада су бубрези такође најизложенији ризику.

* Реч је о скупој дијагностици, да ли је то једина препрека да се замене све остале радиолошке методе?

- Дијагностика је скупа јер је куповина апарата истински инвестициони захват. Међутим, чињеница је и да је време за обраду једног пацијента прегледаног магнетном резонанцом знатно дуже од већине других неинвазивних дијагностичких метода. Такође, постоје захтеви на које магнетна резонанца не даје боље информације од неких других дијагностичких метода које су за то "златни стандард" у кардиоваскуларној дијагностици.

* Дакле, нема универзалне методе?

- Не постоји универзална метода која би заменила све остале. На пример, класична катетерска коронарографија је незамењива у приказу коронарних артерија. Вишеслојна скенерска коронарографија је све заступљенија али се она пре свега користи да искључи болест, а не да је потврди. Због дужине прегледа на магнетној резонанци, преглед ултразвуком у одређеним стањима има предност. Ипак, из горе побројаног се види да је дуг списак оних информација које на безбедан начин можемо добити захваљујући магнетно-резонантној дијагностици.

БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)