ДИЈАГНОСТИКА ЗАВИСИ ОД ГОДИНА И СИМПТОМА: Присуство хеликобактерије утврђује се на различите начине

В. Н.

08. 08. 2022. у 09:50

НЕКАДА не даје никакве симптоме. А некада су ту гастритис, мучнине, повраћање, бол у дванаестопалачном цреву, па чак и крварење. Све су то симптоми који могу да укажу на присуство хеликобактерије.

ДИЈАГНОСТИКА ЗАВИСИ ОД ГОДИНА И СИМПТОМА: Присуство хеликобактерије утврђује се на различите начине

Фото Shutterstock

Према речима др Срђана Марковића, гастроентеролога, постоји неколико дијагностичких метода за дијагнозу хеликобактерије.

- Угрубо, можемо их поделити на инвазивне и неинвазивне. Ивазивни је "гутање сонде" и узимање исечка слузокоже желуца. Предност, наравно имају блаже, неинвазивне методе, у које спадају уреаза издисајни тест, потом присуство специфичних антитела у крви или одређивање антигена хеликобактерије у столици - каже др Марковић.

Сматра се да издисајни тест и ендоскопска биопсија (узимање исечка) имају највишу специфичност и сензитивност у одређивању хеликобактеријске инфекције (95 одсто), док је дијагностичка вредност одређивања из узорка столице мања од 90 одсто, а из крви ограничена, са честим лажно позитивним и негативним резултатима (70 одсто).

Фото Архива

Како истиче др Марковић, тестирање узорка крви на хеликобактерију се не препоручује.

- Важна је и чињеница да дијагностички приступ треба прилагодити годинама пацијента и симптомима - закључује наш саговорник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)