НОВИ ЛЕК ОДЛАЖЕ ПОТРЕБУ ЗА КОЛИЦИМА: Савремени приступу лечења секундарно-прогресивне мултипле склерозе спас за 500 оболелих

И. Ковачић

26. 02. 2022. у 09:45

ОБОЛЕЛИМА од секундарно-прогресивне мултипле склерозе (СПМС) ускоро ће бити доступан најновији лек, који значајно одлаже време када ће пацијент доћи у фазу да су му неопходна инвалидска колица. Према проценама лекара, ова терапија ће да буде спасоносна за око 500 оболелих.

НОВИ ЛЕК ОДЛАЖЕ ПОТРЕБУ ЗА КОЛИЦИМА: Савремени приступу лечења секундарно-прогресивне мултипле склерозе спас за 500 оболелих

Фото М. Анђела

У интервјуу, за "Новости". професор др Јелена Друловић, начелница Одељења за мултиплу склерозу и друге имунски посредоване болести централног нервног система у УКЦС, каже да до 2020. године није постојала ефикасна терапија за СПМС:

- Тек пре две године америчка и европска агенција за лекове одобриле су употребу лека "сипонимод". Велико је задовољство што је и наша држава учинила огроман корак напред када је у питању лечење овог облика мултипле склерозе. Управо је у току спровођење процеса којим ће бити одобрена његова примена и за наше осигуранике који су индиковани за овакав облик лечења.

* Колико је ефикасан "сипонимод"?

- Ефикасност овог оралног лека је доказана у популацији пацијената који имају СПМС у мултинационалној, дупло слепој студији, која је показала да он успорава прогресију болести, као и да смањује запаљенске процесе унутар централног нервног система. Резултати ове студије су показали да "сипонимод" смањује ризик од развоја прогресије онеспособљености за скоро 26 одсто у односу на плацебо код секундарно-прогресивне мултипле склерозе, а за око 37 процената код активне форме секундарно- -прогресивне болести. Другим речима, његова примена одлаже потребу за инвалидским колицима. Нажалост, не може да помогне уколико је пацијент већ у стању да мора да користи ово помагало.

* Којом брзином се стање пацијената са СПМС погоршава без одговарајуће терапије?

- Брзина којом долази до прогресије болести код особа са СПМС је индивидуална и непредвидива. Према последњим подацима Популационог београдског регистра за мултиплу склерозу, од ње се само у Београду лечи око 2.500 особа, од којих око 25 одсто има СПМС. Такође, према подацима из овог регистра који се води на Клиници за неурологију Универзитетског клиничког центра Србије, у овом моменту, као последица лаганог погоршања СПМС, нешто више од 70 одсто њих хода уз помоћ штапа, штаке или је у колицима.

* Шта је узрок СПМС?

- У основи развоја секундарно- -прогресивне форме мултипле склерозе је процес трајног оштећења и пропадања нервних влакана унутар мозга и кичмене мождине. Процес запаљења унутар мозга и кичмене мождине знатно доприноси оштећењу нервних влакана. Сви постојећи лекови остварују свој ефекат на бази смањења тог запаљења, док они који би спречили оштећење нервних влакана, или омогућили њихов опоравак засад, нажалост, не постоје. Ипак, охрабрује чњеница да су многа истраживања у току.

* Како се поставља дијагноза СПМС?

- Дијагнозу СПМС поставља неуролог на основу пажљивог и детаљног прегледа, процене степена онеспособљености, и њеног праћења током више месеци односно годину дана, чиме се омогућава да се открије евентуално постојање прогресије неуролошког дефицита. Значајно је, такође да код особа са СПМС чешће постоје поремећаји пажње, концентрације, памћења, што може да укаже на потребу разматрања да је дошло до могућег развоја СПМС.

* Лабораторијске анализе не могу да помогну?

- Било би једноставније да постоје одређени биомаркери који би се детектовали у телесним течностима, крви или цереброспиналној течности, или на магнетној резонанцији мозга или кичмене мождине, који би били специфични и сензитивни за особе са СПМС, али такви биомаркер до сада нису откривени.

* У ком добу се најчешће испољава ово обољење и који симптоми доводе пацијента код лекара?

- С обзиром на то да мултипла склероза најчешће почиње у 30. години живота, СПМС се углавном развија у педесетим годинама живота, али је важно истаћи да постоје особе са мултипле склерозом које никада не развију СПМС, али и оне које је развију много брже, односно у ранијем узрасту. Сметње на које се најчешће жале особе са СПМС су отежан ход због слабости и нестабилности, слабост и поремећена координација покрета руку, сметње с мокрењем, лоше памћење, концентрација заморљивост и депресивност.

ТРИ ДОМИНАНТНА ОБЛИКА

* КОЛИКО типова мултипле склерозе постоји?

- Главна карактеристика мултипле склерозе је хетерогеност. Она може да буде различита од пацијента до пацијента. Ипак, клиничка пракса препознаје три доминантна облика: релапсно-ремитетни (РРМС), секундарно-прогресивни (СПМС) и примарно-прогресивни (ППМС). Најчешћи облик је РРМС. Форма РРМС, која код дела болесника временом прелази у СПМС, је око два пута чешћа код жена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)