ЈОШ ЈЕ НЕЈАСНО ДА ЛИ МОБИЛНИ ШТЕТИ ЗДРАВЉУ: Истраживања о утицају јонизујућег и нејонизујућег зрачења
ОКО тога да ли мобилни телефон зрачи и да ли ће нам нове бежичне комуникације, као што је примера ради укључивање кућних апарата на даљину, оштетити здравље, научници се широм света и даље споре. Закључци иду из једне у другу крајност. Од потпуне штете до неутралисања било каквог ризика.
Фото Shutterstock
Управо из овог разлога професор др Соња Марјановић, начелница Сектора за превентивну медицину Војнодемицинске академије, у оквиру циклуса предавања "Контроверзе у медицини" говорила је о резултатима студија које су се бавиле утицајем јонизујућег и нејонизујућег зрачења.
- У овој области спроведен је велики број студија, а закључци су превише шаренолики и крајње збуњујући, како за стручну јавност, тако и за обичног човека - рекла је професорка Марјановић.
Како је истакла, проблем са студијама које су се бавиле утицајем јонизујућег и нејонизујућег зрачења на здравље човека је тај што су све рађене по другачијем моделу, негде су експерименти рађени in vivo, негде in vitro и испитиване су различите јачине зрачења.
- Дакле, резултат је да закључка нема, а при томе важно је да се истакне да у спровођењу ових студија неретко долази до сукоба интереса између моћних произвођача мобилних телефона и са друге стране еколошких покрета - рекла је др Марјановић.
Професорка Марјановић нагласила је да је ипак доказано да учење преко таблета стимулише мозак на другачији начин од учења из књиге и да постоји зависност од употребе интернета и мобилних телефона:
- Још од 1997. године познат је синдром електромагнетске хиперсензибилности. Реч је о скупу симптома који се јављају код особе која користи мобилни телефон или се налази у близини предајника за мобилну телефонију. Последице овог синдрома могу да буду појава хроничног замора, бола и поремећај когнитивних функција.
Постоје и други извори радиоактивног зрачења, напоменула је професорка Марјановић:
- Највише смо изложени зрачењу од радон гаса, космичком односно сунчевом зрачењу и зрачењу од стране медицинских апарата. Иако се ранијих година сматрало да је изложеност мањим дозанма јонизујућег зрачења добра јер јача имунитет, данас се зна да је реч о заблуди и да се свако зрачење акумулира.
СВАКОМ ЈЕДАН И ПО ТЕЛЕФОН
Професор др Соња Марјановић посебно је истакла да је апсурдно да је број мобилних телефона толики да сваком човеку на планети следује један и по телефон, док нема довољно воде за пиће и каналазиције. Други аспурд је велика "повика" на заштиту од природног УВ зрачења, а при томе се не говори колико амбалажа крема за сунчање штети природи и колико њихово испирање у води штети морима.
Препоручујемо
ЛЕКОВИТИ ЧАЈ ОД КОРЕ ХРАСТА: Помаже у борби против бројних вируса
03. 01. 2022. у 14:30
УЗ БРОКОЛИ БОЉЕ ПАМЋЕЊЕ: Јако важно да ово моћно поврће уврстите у своју исхрану!
04. 01. 2022. у 11:50
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)