СУВ ВАЗДУХ ПОВЕЋАВА РИЗИК ОД ИНФЕКЦИЈЕ: Ево начина који могу да помогну и заштите

И.К.

16. 12. 2021. у 16:14

БЕЗ обзира на то колико је напољу хладно, не заборавите да с времена на време проветрите просторије у којима боравите, поручују пулмолози. Грејање исушује ваздух, а истовремено долази и до исушивања слузокоже носа и грла, што омогућава вирусима и бактеријама да се лакше "залепе".

СУВ ВАЗДУХ ПОВЕЋАВА РИЗИК ОД ИНФЕКЦИЈЕ: Ево начина који могу да помогну и заштите

FOTO: Depositphotos

Докторка Татјана Радосављевић, пулмолог, каже да је осим проветравања, добар начин да се спречи исушивање ваздуха да се на радијаторима или на пећи држе посуде са чистом водом или да се набаве специјални апарати за ту намену:

 - Никако није препоручљиво да се ваздух влажи сушењем веша у кући, јер то може да доведе до веће концентрације влаге, што је друга лоша крајност, као и до испаравања а затим и удисања детерџената.

Када је реч о догревању или грејању на климе неопходан је посебан опрез. 

 - Ако се клима-уређаји користе и за хлађење и за грејање онда би требало да се сервисирају, односно чисте, два пута годишње - каже др Радосављевић. - Јер, у клима-уређајима могу да се нагомилају алергени као и бактерије. Посебно је опасна бактерија легионела која узрокује тешку упалу плућа, која чак може да се заврши и фатално, а врло се ретко помисли на ову инфекцију.

Први знак који може да вам скрене пажњу да удишете сув вазух је кашаљ.

 - Сув ваздух веома иритира дисајне путеве и никако им не прија - каже наша саговорница. - Зато не би требало превише грејати, јер је здравије да се спава у хладнијој соби. Топлота просто гуши и ако особа хрче онда то додатно повећава ризик да дође до инфекције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница

КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница

ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...

24. 03. 2026. у 22:24

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА Милановић изненадио изјавом: Она је фасада и надоградња, и то док траје...

"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."

ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).

25. 03. 2026. у 10:29

Коментари (0)

ЗАПАД СЕ НЕРВИРА! Цела Русија слави, ово је чекала годинама!