ДА ЛИ СУ СУЗЕ УВЕК ЛЕКОВИТЕ: Ево да ли "исплачи се, биће ти лакше" има смисла у стварности

В. Н.

19. 12. 2021. у 11:11

КОЛИКО пута смо, у тешким ситуацијама, добили савет - "исплачи се, биће ти боље", а научници су у покушају да дођу до одговора да ли су сузе заиста лековите, дошли и до закључка да, зависно од тога какве смо особе, плач може да буде и - манипулација: начин да се привуче пажња.

ДА ЛИ СУ СУЗЕ УВЕК ЛЕКОВИТЕ: Ево да ли исплачи се, биће ти лакше има смисла у стварности

Фото: Free Images Pixabay

Иако је остало још дилема у објашњавању феномена плача: када је он заиста израз емоција, а када нечег другог, утврђено је оно што сви у пракси већ знамо- да жене чешће плачу. Наиме, научници су израчунали да мушкарци плачу између шест и 17 пута годишње, а жене пет пута више.

Плач је некад манифестација беспомоћности, али и реакција на критике и конфликтне ситуације. Плакање, дакле, није само израз осећања, него показује и какви смо људи, тврде научници.

Једна студији британских истраживача показала је да бебе користе плач како би привукле пажњу родитеља, што показује да манипулација сузама почиње још у најранијем детињству. Људи су једина врста која плаче због емоција, али ето, има и научних доказа који оправдавају сугестију - не веруј сузама.

Осим емотивног и манипулативног, плач може да буде и рефлексни изазван надражајима из окружења, као рецимо док сечемо лук или када шампон уђе у очи. Те сузе су за научнике - "безазлене", ни емотивне, ни манипулативне. Установили су, ипак, да дечаци и девојчице, углавном плачу из истих разлога - туге, симпатије или носталгије за домом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије