ДОКТОР ДРАГАН ГУЊИЋ ОТКРИВА: Како се лечи болест позната као Баретов једњак
Барретт-ов једњак представља компликацију хроничног ГЕРБ-а које се карактерише заменом нормалног сквамоцелуларног епитела дисталног једњака метапластичним цилиндричним епителом који садржи пехарасте ћелије. Доктор Драган Гуњић открива како се лечи ова болест.
Фото Н. Скендерија
- Сматра се да је узрок Баретовог једњака дугодишњи гастро-езофагеални рефлукс. Лечење зависи од дужине једњака чија је слузница измењена и од патохистолошког налаза биопсије овог "ирегуларног" сегмента слузнице једњака. У најблажој форми Баретов једњак може бити недиспластичан, потом еволуирати преко дисплазије ниског степена до дисплазије високог степена која представља претканцерозно стање, објашњава доктор Гуњић.
Уколико на патохистолошком налазу нема дисплазије, овакво стање захтева ендоскопско праћење и лечење рефлуксне болести као основног узрока са којим се повезује ово стање. Лаки степен дисплазије захтева ендоскопско уклањање овог сегмента или радиофреквентну аблацију уз лечење рефлуксне болести. Дисплазија високог степена је предканцерозно стање, додаје доктор.
Препоручујемо
НЕ ПРЕПОЗНАЈУ СИМПТОМЕ: Ево како да установите сиптоме рака простате
11. 12. 2021. у 08:12
МРШАВЉЕЊЕ ЈАЧА ИМУНИТЕТ: Ево како да вратите имуни систем у равнотежу
08. 12. 2021. у 09:30
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)