ПРОФЕСОР СЛОБОДАН ЈАНКОВИЋ даје одговор на питање које многе мучи пред операцију: Треба ли паузирати са лековима против згрушавања крви?

В.Н.

23. 07. 2021. у 15:53

ПРЕ него што се сместе у болницу ради заказане операције, и прођу све неопходне припреме, многи пацијенти су у недоумици да ли би тебало да наставе да узимају своју редовну антикоагулативну терапију.

ПРОФЕСОР СЛОБОДАН ЈАНКОВИЋ даје одговор на питање које многе мучи пред операцију: Треба ли паузирати са лековима против згрушавања крви?

Фото: Депоситпхотос

Ево шта о томе каже Слободан Јанковић, клинички фармаколог, професор на Медицинском факултету у Крагујевцу:

- Зависи који антикоагулантни лек се користи ("варфарин", "аценокумарол", "дабигатран" или "ривароксабан"), да ли је функција бубрега пацијента нормална или не, и колики је ризик од крварења код хируршке интервенције. Ако је мања хируршка интервенција, а пацијент узима "варфарин" или "аценокумарол", терапија се не мора прекидати ако је ИНР мањи од 2,5. Ако је ризик од крварења велики, онда аценокумарол или "варфарин" треба прекинути три дана пре операције. Ако пацијент узима "дабигатран", а излаже се мањој хируршкој интервенцији, примену тог лека треба прекинути 24 сата пре операције. Код већих операција, са ризиком од великог крварења, примену треба прекинути два до четири дана пре операције. Ако пацијент узима "ривароксабан", његова примена се увек прекида 24 сата пре операције. Најзад, ако пацијент има поремећену функцију бубрега, прекид примене мора бити ранији, јер се два последња лека спорије излучују из организма у таквој ситуацији. Антикоагулантни лекови се после операције уводе када је хирург да пацијент нигде не крвари из оперативне ране.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

САМО НА 2 САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана