СПРЕЧИТЕ ПУТНИЧКУ ДИЈАРЕЈУ НА ВРЕМЕ: У 90 одсто случајева тегобе су бенигне, али могу да упропасте одмор

И. Ковачић

12. 07. 2021. у 13:10

ТРИ до пет дана пре одласка на море, бању, планину или језеро требало би започети са превенцијом путничке дијареје, која погоди чак половину туриста. Нова средина у коју се одлази на одмор има другачији састав воде и земљишта, што је довољан окидач да дође до стомачних проблема.

СПРЕЧИТЕ ПУТНИЧКУ ДИЈАРЕЈУ НА ВРЕМЕ: У 90 одсто случајева тегобе  су бенигне, али могу  да упропасте одмор

Фото: ЕПА

- Путничка дијареја јавља се углавном већ првог а најкасније трећег дана по доласку на жељену дестинацију - каже професор др Срђан Пешић, фармаколог Клиничког центра у Нишу. - Карактеришу је три или више воденастих столица у току дана, а уз овај симптом јављају се и болови у стомаку, грчеви, надутост, повишена телесна температура, а могуће је и повраћање.

Професор Пешић каже да путничка дијареја није опасна, јер код више од 90 одсто особа она прође спонтано, али би је свакако требало избећи, јер може да поквари дане одмора:

- Да би путници били заштићени све време важно је да пробиотик пију од три до пет дана пре пута, за време пута и током боравка на одабраној дестинацији.

Заправо су путничкој дијареји и подложнија деца, јер имају осетљивију цревну флору. Без обзира на то истраживања показују да чак 30 одсто родитеља на путовању не даје пробиотик и деци.

- Путничку дијареју је врло лако спречити уз проверене пробиотске препарате и код најмлађих - каже професор др Георгиос Константинидис, председник Удружења педијатара Србије. - Пробиотици су бенигни препарати и могу да се дају деци од првог дана живота, ако за то има потребе. Јер, код деце путничка дијареја може брже и непредвидиво да се искомпликује услед дехидратације.

Када је о избору пробиотика реч и за децу и за одрасле, како поручују двојица стручњака, најбољи су они паковани у капсуле, јер се пробитске културе у њима успешно чувају.

- Пробиотик би увек требало бирати према ономе за шта вам је потребан - каже професор Константинидис. - То практично значи да потражите савет од фармацеута који да изаберете за путничку дијареју, који да пијете уз антибиотску терапију, који у случају инфекције и слично. 

Вируси и тровање


ДОБРЕ бактерије из пробиотика помажу и у случају стомачне вирозе и у случају тровања храном.

- Постоји више врста дијареје - каже професор Срђан Пешић. - Дакле, код осетљивих сама промена средине ће да доведе до стомачних проблема, али није искључено да они настану и због неког вируса или тровања храном. Међутим, без обзира на узрок, пробиотска терапија је увек неопходна, а у случају путничке дијареје је и једина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!