ВЛАГУ СВИ БАШ ТЕШКО ПОДНОСЕ! Временске прилике су узрок здравствених проблема

И. Ковачић

10. 07. 2021. у 10:00

ВЕЛИКА влажност ваздуха којом смо изложени ових дана, узрокује промене у слузницама горњих дисајних путева, због чега се знатно смањује концентрација кисеоника у плућима.

ВЛАГУ СВИ БАШ ТЕШКО ПОДНОСЕ! Временске прилике су узрок здравствених проблема

Фото: Схуттерстоцк

Овај недостатак одражава се на комплетан организам тако што се јављају осећај малаксалости, болови у мишићима и зглобовима и радикално се снижава артеријски притисак. Велика количина влаге у ваздуху ове тегобе ствара и код здравих и код хронично оболелих. Превише влаге, такође, ствара осећај да је топлије него што јесте, али није то и најдраматичније: многе студије показале су да су оболевање и смртност већи код особа које живе у условима повишене влажности!

Због високог процента влаге, иако је лето тек почело, екипе Хитне помоћи већ бележе рекордан број интервенција, а многи хипертоничари траже помоћ лекара за корекцију терапије. Сада је разлог то што им се "срозава" иначе висок крвни притисак.

Докторка Татјана Радосављевић, пулмолог, каже да су на повећану влажност ваздуха осетљиве метеоропате које реагују променом расположења, малаксалошћу и другим физичким тегобама:

- Ипак, повишену влажност најтеже подносе пацијенти са хроничном болешћу срца, крвних судова, дисајних органа, реуматским болестима и деца - појашњава др Радосављевић.

Наша саговорница каже и да превише влаге смањује ефикасност размене топлоте смањивањем брзине испаравања влаге са површине коже. Наиме, многи имају осећај да су потпуно мокри и да отежано дишу, а није реткост да дође и до топлотног удара.

Студије су показале да су оболевање и смртност већи код особа које живе у срединама повишене влажности

- У плућима је оптималан парцијални притисак водене паре 47 мм живиног стуба - каже др Радосављевић. - Његово повећање може да доведе и до разређивања свих гасова у ваздуху, па и кисеоника, чиме се смањује и његова концентрација у плућима.

Идеални услови

ВЕОМА сув ваздух има испод 55 одсто водене паре, сув између 55 до 74 процента, умерено влажан 75 до 90 и веома влажан ваздух више од 90. У затвореном простору идеалне вредности релативне влажности крећу се од 30 до 40 одсто током зиме и од 40 до 60 током лета.

Докторка Радосављевић каже да у ситуацијама са повишеном влагом долази и до промене у слузницама горњих дисајних путева.

Бројна истраживања показала су да оне особе које живе у становима са високом влажношћу чешће оболевају од бронхијалне астме, алергија и кожних болести.

- У данима са повећаном влажношћу ваздуха не би се требало излагати физичком напору - каже наша саговорница. - То важи за све, без обзира на здравствено стање, а поготово за хронично оболеле. Они би требало да избегавају да превише времена проводе напољу, већ да мирују у пријатним условима и да по потреби коригују терапију.

Влажност ваздуха представља количину водене паре у атмосфери и један је од најважнијих климатских елемената. Количина водене паре у ваздуху се може изражавати као апсолутна влажност, што представља садржај воде у ваздуху у кубном метру или у грамима по килограму. Међутим, много значајнији параметар јесте релативна влажност која се изражава у процентима и указује на тренутно стање садржаја водене паре у односу на максималну влажност при одређеној температури ваздуха.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)