ПРОБЛЕМИ ОКИДАЧ ЗА ЛЕКОВЕ И СУИЦИД: Међу 10 земаља са највећим бројем самоубистава у односу на број становника
ПРЕМА подацима Светске здравствене организације Црна Гора спада у десет земаља са највећим бројем самоубистава у односу на број становника, што значи да се на сто хиљада становника деси око 15 самоубистава, што је знатно више изнад европског просека.
Фото РТВ Будва
За само осам месеци текуће године, према подацима којима располаже Управа полиције, себи су живот одузеле 63 особе из Црне Горе. Стручњаци то објашњавају све већим бројем оболелих од депресије, а томе сведочи и податак да државне апотеке годишње издају око 300.000 кутија лекова за смирење и антидепресива.
Управа полиције регистровала је од почетка године до 1. септембра 63 самоубиства, а како наводе, у односу на број становника, највећа стопа самоубистава регистрована је у Пљевљима и Будви. Њихови подаци показују и да су најчешћи начини извршења самоубистава вешање и самоубиство ватреним оружјем, при чему није регистрован ниједан атипичан случај.
Осим депресије, као разлог због којег се особа најчешће одлучи да дигне руку на себе, психолог и гешталт психотерапеуткиња Анђела Шћекић Тодоровић наводи и психотични поремећај, поремећај личности, разне трауме, сиромаштво, нагомилан стрес, емотивне кризе, али и проблем зависности од алкохола, психоактивних супстанци и коцкања.
Лане 91 самоубиство
У ТОКУ прошле године у Црној Гори догодио се 91 суицид, показују подаци Управе полиције. Подгорица је предњачила са 27 самоубистава, следи Никшић са 16, Херцег Нови 12, Бијело Поље 11 самоубистава. У Бару је 2019. године девет особа себи одузело живот, у Беранама осам, у Пљевљима пет, а у Будви троје. Три године раније подаци су указали да је извршено 140 суицида, што значи да је сваког трећег дана неко у Црној Гори одлучио да себи одузме живот.
Добра ствар је што се, како истиче, за разлику од неког ранијег периода, када су се проблеми чешће "гурали под тепих", због страха од осуде околине, људи избегавали одлазак код психолога или психијатра, сада лакше одлуче да раде на свом менталном опоравку и здрављу.
- Чини ми се да сваке године добијамо сличне податке када је реч о броју самоубистава, те стичем утисак да се не предузимају неке велике мере у циљу превенције. Сваки суицид има иза себе своју причу и свој проблем који је особа перципирала као нерешив, јер није имала довољно унутрашњег капацитета да се носи са истим, а подршка околине није била онолика колико је њој било потребно да би се изборила са проблемом - наводи Шћекић Тодоровић.
Анђела Шћекић Тодоровић, Фото приватна архиваИ социо-економске прилике могу, сматра, бити окидач да неко одлучи да себи одузме живот, али нису кључне. Као проблем кризног периода наводи и први талас пандемије вируса корона, када је многима стопиран посао, самим тим и примања, па ко није имао уштеђевину, био је у проблему. Верује да је било много њих којима је било тешко да премосте тај период, те да је некима још увек тешко.
Криза због короне донела је посебне околности - контролисано кретање, затвореност, те постоји бојазан да би то могло допринети негативном тренду раста када је реч о броју самоубистава.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ЈЕСТЕ, ШЕСТ ГОДИНА СМО ГЛУМИЛИ ПАР" Рада о вези са Миланом, ставила тачку на спекулаије: "Поповић нас је натерао..."
"МЕНЕ је то тада сметало, нисам се сналазила..."
07. 07. 2026. у 09:36
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (1)