КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА КОЧЕ ПУТ КА УНИЈИ: Европска комисија и Светска банка о напретку преговора и финансијском стању Црне Горе
08. 10. 2020. у 07:20

Фото Depositphotos
НАКОН осам година од почетка преговора са Европском унијом и даље се препознају исти проблеми у Извештају Европске комисије - корупција, организовани криминал, слобода изражавања, миграције, јавна управа.
Очекује бриселска администрација конкретне реформе да би се испунили економски критеријуми, а у извештају стоји да је неопходно развијати тржишну економију и изборити се са конкуренцијом.
- Остварен је одређени напредак у тој области, али је корона озбиљно пореметила економска кретања и представља озбиљан притисак на јавне финансије - оцењено је из Делегације Европске уније у Црној Гори.
Очекују у Европској комисији и одлучнију борбу против сиве економије, уклањање бизнис баријера, јер, како је констатовано, те мере често су одлагане, па је велики број компанија чији су рачуни замрзнути.
- Услови на тржишту рада бољи су него раније, али је незапосленост и даље висока, нарочито жена, младих, али и ромске популације - оцењено је у документу ЕК.
- Брзо су расли трошкови због одговора државе на епидемију. Пали су буџетски приходи. Губици у појединим компанијама пренесени су на државу - наведено је у извештају.
Из те глобалне институције су проценили да ће економија ове године "склизнути" 12,4 одсто и то је скоро дупло више у односу на прогнозу из јуна која је показивала пад економије од 6,8 процената.
- То је најдубља рецесија у минулих неколико деценија, а последица је наглог пада туризма који чини готово четвртину бруто друштвеног производа - поручили су из Светске банке.
Смањена је у Црној Гори запосленост, али су избегнута велика отпуштања радника, јер је држава субвенционисала зараде и додељивала једнократне новчане помоћи.
- Процене су да ће се сиромаштво у овој години повећати на преко 20 процената - процењено је из Светске банке.
ТУРИЗАМ ГРЕЈЕ ОПТИМИЗАМ
НА крају извештаја глобалне финансијске институције било је и мало оптимизма, па су пројекције да ће црногорска економија наредне године остварити раст од готово седам одсто и то захваљујући приходима у туризму.
Очекују и да ће завршетак изградње ауто-пута повећати инвестиције што ће смањити буџетски дефицит са овогодишњих 94 на 90 одсто БДП. Међутим, како се закључује у прогнози Светске банке, брзина опоравка зависиће од трајања пандемије, дистрибуције вакцина, глобалне трговине и инвестиција.
Из Европске уније је најављено да ће Западни Балкан добити бесповратну подршку "тешку" девет милијарди евра, али није прецизирано колико ће припасти Црној Гори и по којим критеријумима.
- Комесар за проширење биће у Црној Гори у петак, па сва питања у вези са економско-инвестиционим планом поставите њему. Он ће пренети све детаље плана - кратко је саопштено из Делегације ЕУ у Црној Гори.
Sva sreca pa kod nas u Srbiji nemamo problema sa organizovanim kriminalom, slobodom izražavanja, (e)migracijom, javnim upravama i korupcijama...
Evropska Unija samo trazi neki izgovor. Neka ti iz eu kazu u kojoj zemlji nema organizovanog kriminala , korupcije itd. Neka podju od sebe. Licemeri bedni
Основни инструменти у "процесу придруживања" (читај штап и шаргарепа) су управо бирократија и корупција
KAO DA SU ZABORAVILI DA SU ONI STVORILI MONTENEGRO, KORUPCIJOM I SVERCOM, i izabrali poglavnika da vlada cetvrt stoljeca, cilj je bio clanstvo u teroristicku organizaciju, onu sa cetiri velika slova, a sad su i od njega digli ruke, a clanstvo u EU bice isto kao i sa Turskom i Srbijom. KO LAZOVIMA VERUJE, SAM JE SEBI KRIV.
Korupcija, i organizovani kriminal je i u RH , hobotnica da se i italijani postide. Kakav Kapone i Don Korleone, oni su početnici u odnosu na hrvate, a ipak su u EU. I niko im ne može ništa, što više pokradu i odnesu kući, podiže država još više kredita. Dobro kreditorima, dobro ološu lopovskom, a narod ko j..... bolje da ga i nema.
Коментари (5)