ЧЕТИРИ ГОДИНЕ ОД ОСВЕЋЕЊА: Обележен сјајан јубилеј Саборног храма Светог Јована Владимира у Бару

Б. Дабић

26. 09. 2020. у 13:57

ЧЕТИРИ године од освећења Саборног храма Светог Јована Владимира прослављено је данас светом архијерејском литургијом коју је служио Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Амфилохије са свештенством у Бару.

ЧЕТИРИ ГОДИНЕ ОД ОСВЕЋЕЊА: Обележен сјајан јубилеј Саборног храма Светог Јована Владимира у Бару

Фото: Б. Дабић

Освећење Храма у Бару, 25. септембра 2016. године је окупило 18 архиепископа и митрополита из свих помесних православних цркава, 12 епископа СПЦ, велики број јавних личности Црне Горе и Србије, дипломата, представника Римокатоличке цркве и Исламске заједнице, добротворе, на хиљаде верника.

У литургијској проповеди Амфилохије је подсетио да су се навршиле четири године откад су Патријарх светога града Јерусалима Теофело Трећи, наш Патријарх Иринеј и Архиепископ Албаније Анастасије, заједно са другим представницима свих помесних Цркава освештали овај храм.

Фото: Б. Дабић

- Велики догађај који спаја овај храм с храмом у Јерусалиму који је подигнут на месту распећа Христовог, на месту Његовог погребења и Његовог васкрсења. Сила васкрслог Христа је, значи, уграђена у овај храм и у његову лепоту украшену том силом Божјом, силом светога града Јерусалима, рекао је Амфилохије.

Митрополит  је у току Литургије чином протопрезвитера одликовао оца Младена Томовића, пароха барскога.

Фото: Б. Дабић

У презвитерски чин рукоположио је ђакона Братољуба Радовића.

Након Литургије Митрополит Амфилохије је освештао дечију играоницу која ће радитти при храму Светог Јована Владимира. 

Храм светог Јована Владимира у Бару је највећа саборна црква у Црној Гори, а трећи по величини православни храм у свету, после Храма Христа Спаситеља у Москви и Храма Светог Саве у Београду.

Фото: Б. Дабић

Изградња храма је трајала десет година, а  коначно је  завршен и освештан 25. септембра 2016. године, на хиљадиту годишњицу од смрти Светог Јована Владимира.

Храм је  површине у основи 1.370 м², висине 44,50 м до врха крста на централној куполи. На храму се налази 11 звона, од којих је навеће тешко 800 килограма. Звона су смештена у два пирга, посвећена Светим цару Констатину и царици Јелени, и Светим Кирилу и Методију. 

У храму је осликано више од  4.860 квадратних метара зидова, у традиоционалној фреско техници. Израђен је  иконостас дужине 18,5 м и урађен подни мозаик од око 1.700 м².

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)