МЕШТАНИ ПРЕТЕ БЛОКАДОМ: Житељи села у Жупи никшићкој, окупљени испред рудокопа, траже његову рекултивацију

Велиша КАДИЋ

11. 02. 2026. у 06:45

РУДОКОП у Заграду, селу Жупе никшићке, биће блокиран уколико се што пре не приступи његовој рекултивацији, порука је мештана овог краја који су се окупили поред рудокопа и подсетили да је на том месту пре неколико година завршена експлоатација руде боксита, али да простор до данас није "доведен у ред".

МЕШТАНИ ПРЕТЕ БЛОКАДОМ: Житељи села у Жупи никшићкој, окупљени испред рудокопа, траже његову рекултивацију

В.К.

Решени су да спрече камионе концесионара "ММ сисем" из Никшића да одвозе јаловину са овог рудокопа уколико се не буде поштовао закон о рударству. Мештани упозоравају да због нерекултивисаног рудокопа проблеме имају и комшије из села Облатно.

- Према закону о рударству они морају рудокоп да врате у првобитно стање, да сав материјал који је макнут са руде током експлоатације врате назад, а не да га дају другој фирми и да уништавају два села, казао је мештанин Мићун Ђилас. - Обраћали смо се Министарству рударства и енергетике, Општини Никшић и делегацији Европске уније у Црној Гори, али нисмо добили одговор. Поново ћемо упутити допис ресорном министарству и затражити објашњење по ком основу је концесија за рудокоп Заград додељена фирми "ММ систем". Уколико до петнаест дана не добијемо одговор, блокираћемо одвоз материјала и овде се више ништа неће радити.

Момо Дендић је подсетио да приликом експлоатације руде никада није враћена јаловина, већ је формирано ново брдо које је затрпало локални пут.

Потписи

ДО сада је прикупљено око двеста потписа становника Заграда и Облатног, а подршку њиховим захтевима дао је и Савет Месне заједнице Жупа никшићка. Данас се на овом локалитету врши млевење камена који се продаје по цени од 20 евра по кубику.

- Дубока јама која је била санирана, данас је замка и гробница за домаће и дивље животиње. Ово више није само еколошки, већ и озбиљан безбедносни проблем - упозорио је Дендић и подсетио да у овом делу Жупе никшићке постоји огромно природно богатство, али су уместо користи добили пустош и исељавање становништва. - Током четири деценије рада рудокопа, иселила се трећина становништва Заграда и Облатног!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.

14. 03. 2026. у 11:54

Коментари (0)

СВЕТСКИ СКАНДАЛ! Чувени Хрват избачен из тениса, откривено да је годинама варао и помагао другима да то раде!