РЕЗОЛУЦИЈА ЗА БИЛЕЋКО ЈЕЗЕРО: Опозиција предала захтев

В.К.

23. 03. 2024. у 12:55

ОПОЗИЦИОНАРИ Мирко Станић и Петар Оџић из Социјалдемократске партије Црне Горе предали су посланицима државног парламента резолуцију којом се захтева правична расподела производње хидроенергетског система ХЕ „Требишњица“ насталог стварањем Билећког језера на територији Црне Горе.

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА БИЛЕЋКО ЈЕЗЕРО: Опозиција предала захтев

Википедија

У документу се наводи  да Црна Гора не користи нити једно право на основу изградње четири хидроелектране и неспорне чињенице да је формирањем акумулације Билећко језеро  потопљено 5,08 квадратних километара територије Црне Горе, као и чињенице да од укупног слива језера са црногорске територије долази између 37 и 42 одсто.

-Такође, наша земља као прибежна (гранична) држава никада није дала писану сагласност за потапање своје територије водама хидроакумулационог објекта Билећко језеро, а држава Црна Гора као титулар  припадајућег дела воде хидроакумулације није већ 58 година код низводних електрана остварила своја припадајућа права. Како се ради о милијардама произведених киловата, јасно је да је Црна Гора оштећена за стотине милиона евра, истиче се у саопштењу СДП.

Два пута

МИНИСТАР енеретике и рударства Саша Мујовић казао је да у случају Билећког језера постоје две студије, по којима 24 одсто територије језера припада Црној Гори. Навео је да према свим међународним декларацијама, Црној Гори припада одређена одштета, односно надокнада. Он је након састанка Владе казао да Република Српска због тога што јој рад ХЕ „Пива“ угрожава и изазива поплаве на делу територије, сматра да има право да покрене арбитражу против Црне Горе.

У резолуцији се наводи да „Скупштина Црне Горе  позива све државе које имају интереса у хидросистему  насталом на основу вода Билећког језера да, у духу обострано добрих намера, заједнички приступимо валоризацији хидроенеретског потенцијала наведеног језера.“

Прича о накнадама за Билећко језеро могла би ипак да добије свој епилог. Из Електропривреде Црне Горе су потврдили да се размишља о формирању заједничког предузећа са ЕПРС чиме би се питање накнада, након више од 30 година, коначно могло решити.

-То је израз добре воље ради настојања једног договорног превазилажења проблема који ас тишти око Билећког језера иевентуално око реализације пројекта ХЕ „Бока“, саопштио је помогћник финансијског директора ЕПЦГ Миро Врачар.

Билећко језеро настало је 1965.изградњом бране на реци Требишњици, која у дужини од 11 километара разграничава Црну Гору и Републику Српску.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!