ОПОЗИЦИЈА НЕЋЕ ПРИЗНАТИ ПОПИС? Бивши режим у страху од националног одређења становништва и пораста броја Срба

В.К.

14. 12. 2023. у 15:52

ИАКО се попис становништва, домаћинстава и станова одвија у мирној атмосфери, то не значи да ће он на крају бити признат од опозиције.

ОПОЗИЦИЈА НЕЋЕ ПРИЗНАТИ ПОПИС? Бивши режим у страху од националног одређења становништва и пораста броја Срба

В.К.

 Јер, "ограду" је већ најавио Никола Зиројевић, посланик Социјалдемократа и члан скупштинског одбора за праћење примене споразума о условима за одржавање и спровођења пописа.

- Не можемо говорити о прихватању резултата док не видимо на који начин ћемо контролисати све што је унето у базу Монстата, при чему мислим на софтвер који очекујемо и на основу којег ћемо проверавати да ли је стварно све на пописном листу и унето у базу и као такво обрађено - саопштио је Зиројевић.

Према незваничним сазнањима, Демократска партија социјалиста планира такође да оспори резултате пописа. Политички аналитичар Спасоје Томић каже, за "Новости", да је јасно да ће "галамом након завршетка пописа некадашња власт, а садашња опозиција, покушати да изврши притисак да се попис поништи или да се не дозволи да српски језик буде већински, а самим тим и службени".

- Уверен сам да ће број Срба у односу на монтирани попис 2011. године бити у порасту и да ће се кретати од 32 до 35 одсто. То се уопште не доводи у питање, знате, попис није изборна утакмица, нити га треба тако гледати, али се зна да ће оних пет одсто који су били сакривени на прошлом попису сада бити ту и да је сасвим нормална и природна ствар да Срби као 2003. године чине трећину становништва Црне Горе - каже Томић.

Питања која деле друштво

ПОСЛЕ два круга председничких, ванредних парламентарних избора остало је још само да се у овој години стави тачка на попис. Највише пажње изазивају три питања - о националном одређењу, вероисповести и језику и они од стицања независности 2006. године суштински деле црногорско друштво.

Наш саговорник додаје да ће српски језик бити већински, односно натполовичан.

- Из тог разлога се мора ући након тога у измене устава како би српски језик постао службени, чиме би били испоштовани сви европски стандарди у које се заклињу они којима је до тих и таквих стандарда када се ради о правима Срба најмање стало - закључује Томић.

Историчар Александар Стаматовић сматра да се са овим пописом урушава доктрина читаве једне епохе "суштински настале на денационализацији српског народа у Црној Гори, и промене његовог глобалног идентитета".

- Читава каснија прича о црногорском језику и цркви настала је на тој мантри. Отуда можда и толика паника оних политичких и квазикултуролошких групација које су до сада биле носиоци те доктрине - оценио је Стаматовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)