УМЕСТО ПРЕД ЂАКЕ, ТЕСТ КОД ТУЖИОЦА: Полуматуранте у ЦГ чека нови термин за полагање екстерне матуре
ПОЛАГАЊЕ екстерне матуре и полуматуре годинама прате спекулације о неправилностима - да су ђаци преписивали, да су им наставници помагали, а овог пута тестовима ће се бавити и тужилаштво. Наиме, након што је одложено тестирање из математике због "цурења" тестова, случај је пријављен полицији, те се од њих очекује да утвде ко је одговоран за скандал у просвети.
ИГП Фидија
Пред сам термин тестирања полуматураната из математике, ученици су обавештени да се испит одлаже. Одлуку о томе донели су Испитни центар и Министарство просвете због тога што је, како су саопштили, утврђено да нису испоштоване процедуре и мере које се морају предузети ради очувања тајности тестирања у школама.
- О свему је обавештена Управа полиције и очекујемо брзе резултате истраге. У сарадњи са Испитним центром створићемо формално-правне претпоставке да се екстерна провера знања из математике на крају трећег циклуса основне школе обави у термину који ће бити прихватљив за све основне школе - наводи се у саопштењу Министарства просвете.
КАЗНЕ ЗА ПОЧИНИОЦЕ
ДА је "цурење" тестова скандалозно, сматра и председник Синдиката просвете Радомир Божовић, те је апеловао на Испитни центар, полицију и тужилаштво да истраже случај и најстроже казне оне који су доставили полуматурантима тестове пре полагања.
- Не може постојати већи пропуст у образовном систему од овога што се догодило. Очекујем строгу казну, да буде наук будућим генерацијама - поручио је Божовић.
Иако још нема званичних података ко би могао ученицима да достави припремљене тестове, незванично се говори да су они били прописно спаковани, те су се фотографије појавиле свега пар сати пре термина за полагање. То, према незваничним тврдњама, одговорност доводи до школског особља. Ко је заправо одговоран за скандалозан пропуст, остаје да утврде надлежне службе.
Ипак, да ће се тешко утврдити ко је био спреман да ђацима да припремљене задатке, сматра судски вештак Марко Лакић. Како наводи, лакше би било да се одговорно лице нађе уколико су тестови дати електронским путем.
- Знамо да се то десило уочи тестирања, а у том тренутку све школе су имале тестове код себе и то је могао да уради било ко, из било које школе. Ако је електронска верзија достављена, тачно се зна ко је имао приступ. Нисам оптимиста да ће се открити ко је то учинио - казао је Лакић.
Препоручујемо
МИРЈАНА ПАЈКОВИЋ РАНО ОСТАЛА БЕЗ РОДИТЕЉА: Познајем их само кроз приче и фотографије
31. 01. 2026. у 11:00
МИЛАН КНЕЖЕВИЋ: Моје пријатељске односе са Мандићем ипак ништа не може да угрози
31. 01. 2026. у 08:50
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)