НЕПРИХВАТЉИВО ЈЕ ЗАТВАРАЊЕ БОЛНИЦЕ МЕЉИНЕ: Ванредна седница СО Херцег Нови, протести, онлајн петиција

В. В.

13. 01. 2022. у 02:35

НАКОН што је стечајни управник Болнице Мељине најавио да би због тешке финансијске ситуације и осипања кадра ова установа могла да буде затворена 31. јануара, „подигао" се Херцег Нови.

НЕПРИХВАТЉИВО ЈЕ ЗАТВАРАЊЕ БОЛНИЦЕ МЕЉИНЕ: Ванредна седница СО Херцег Нови, протести, онлајн петиција

Фото В. Вујновић

За 21. јануар заказана је ванредна седница скупштине, група грађана најавила је протестно окупљање, а потписује се и онлајн петиција „Спасити Општу болницу Мељине"

На ванредној седници СО Херцег Нови одборници ће разматрати само актуелну ситуацију и статус приватне здравствене установе Мељине, најавио је председник Скупштине Иван Отовић.

- Ми као представници политичких партија и људи који имају функције у овом граду улажемо максимални напор да спасимо болницу. Сви смо свесни да ће бити тешко, али на нама је да делујемо и не можемо са стране посматрати да Херцег Нови остаје без болнице. Морамо имати у виду и запослене који раде у не баш добрим условима, а пружају здравствене услуге великом броју становника Херцег Новог - рекао је Отовић, уз оцену да проблеми веома дуго трају. Он очекује да ће седници присуствовати и представници министарства здравља и финансија и социјалног старања, као и болнице Мељине.

Након недавног дописа стечајног управника Болнице који је упућен Влади и ресорним министарствима, о могућности да 31. јануара затвори једину болницу у Херцег Новом, градоначелник Стеван Катић је за Радио-телевизију Херцег Нови изјавио да је „затварање Болнице неприхватљиво".

Фото: В. В.

Стеван Катић

- Борићемо се максимално да Болница опстане, урадићемо све да је сачувамо, без обзира на то што постоје велики проблеми унутар читавог тог система: као што је стечајни поступак, што специјално државно тужилаштво води истрагу, затим захтев Атлас групе да поврати Болницу. Иницирали смо састанак са представницима Владе и ресорних министарстава, да се питање хитно реши, да држава преузме део своје одговорности и обавеза. До затварања Болнице неће доћи, уколико се обавезе које су у претходном периоду биле договорене реализују. Неопходно је да плате обавезе ка Болници. Обавезе се односе и на све остале набавке, почевши од лекова до других трошкова, као што су рачуни за електричну енергију, што иде мимо редовних средстава из фонда здравства, која се користе за плате запослених тако да се тај буџет заокружи, до коначног решавања статуса Болнице Мељине - оценио је Катић.

Према његовим речима, ресорна министарства морају определити додатна средства да би се Болница у наредном периоду стабилно финансирала. Катић је навео и шта је све потребно, а на првом месту је редовно и стабилно финансирање.

- Паралелно треба решавати и веома изражен проблем недостатка медицинског кадра. Нико неће да дође да ради у Болници са толиком дозом неизвесности. Уколико постоји извесност за Болницу да функционише, нема проблема да се пронађе кадар, обезбеди финансијска сигурност Болнице, која ће временом из оваквог стања прећи у редовно функционисање, за шта су нам потребне јасне и стабилне гаранције Владе Црне Горе и ресорних министарстава - закључио је Катић.

У недавној изјави на конференцији за новинаре министарка Јелена Боровинић Бојовић нагласила је да док траје судски процес у вези са болницом у Мељинама, не може доћи до круцијалног решења. Упркос томе, министарства здравља и финансија и социјалног старања заинтересована су да помогну да се нађе решење. Њена је оцена да је проблем болнице Мељине комплексан па такво решење и захтева.

- Тек након судског епилога могуће је предузети конкретне кораке и доћи до круцијалног решења. Сведок сам да је и до сада Министарство финансија помагало болници. Иницираћемо хитан састанак са осталим министарствима јер је ово мултиресорно питање - казала је Боровинић–Бојовић.

Апострофирала је да је болница у Мељинама сведена на меру која никако није смела да се деси, а када су актуелна надлежна министарства и Влада почели да се баве овим проблемима и преузимањем Болнице како би јој била враћена првобитна сврха, она је већ била девастирана и уништена.

- То није наш пропуст, али је нама остављено да га решимо и ми смо заинтересовани да то урадимо и вратимо јој првобитну сврху - закључила је министарка.

Извршна директорка др Оливера Елез данас је новинарима рекла да тренутно нису у комуникацији са Министарством здравља, али да очекују да ће ресорна министарства успети да нађу решење за опстанак болнице Мељине.

Фото В. В.

Др Оливера Елез

- Као што смо више пута упозоравали и, нажалост, најавили овакав исход, болница је сада у некаквом ограничењу могућности да ради до 31. јануара, искључиво због тога што нема довољно финансијских средстава. До сада смо направили велике дугове за снабдевање како санитетским материјалом, тако и основним стварима које су потребне за болницу, и нисмо више у могућности да обављамо набавку без довољно финансијских средстава - истакла је др Елез.

Оваква ситуација добром делом је проузроковала и други проблем, недостатак кадра.

- Са друге стране, недостатак кадра је хроничан због нејасног статуса болнице, те се стручни кадар тешко одлучује за долазак јер је ситуација неизвесна и будућност нам је непозната. Када би решили донекле статус болнице и јасно поставили став да болница опстаје и да има будућност, мислим да би се кадар, не могу рећи лако нашао, јер је недостатак здравственог кадра присутан у читавој Црној Гори, па и у регији, али би лакше обезбедили лекаре који би овде добили специјализацију, али и средњи медицински кадар који би се одлучио да ради у Мељинама.

ДУГОВИ

Дуговања Болнице Мељине за прошлу годину се крећу између 600 и 700 хиљада евра, навела је др Елез, а на изјаву министарке здравља да је болница уништена, одговара да је, без икаквих улагања, она ипак опстала захваљујући изузетном труду запослених.

- Болница јесте урушена, у односу на квалитет који треба да пружи у савременим условима медицинске науке и медицинских услуга, јер у њу није улагано готово ништа последњих десет година. Осим неких ситних улагања, опрема није зановљена већ дуги низ година, значи лекари се све ово време труде да ипак пруже и оптимални стандард услуге свим пацијентима у Херцег Новом, што је у таквим условима врло тешко и све се своди на нашу вољу, знање и труд - поручила је др Елез.

Уколико дође до затварања болнице, без посла ће остати око 150 стално запослених, као и лекари и друго особље које ради по уговору.

Фото: В.В.

МОГУЋНОСТИ

Болница Мељине има могућности и потенцијала да проширивањем делатности допринесе финасирању.

- Требало би направити заиста велики план и процену за комплетно самостално финансирање, али тачно је да бисмо ми заиста могли да допринесемо нашим финансијским приходима и на други начин. Наша основна финансијска средства се сада своде на приходе преко уговора са Фондом здравства Црне Горе за пружање услуга грађанима Херцег Новог, што су минимални приходи. Међутим, ова болница има могућности да, преко разних програма и сарадње са другим лекарима, оствари одређену добит. Ми смо некако одржали и даље сарадњу са ВМА Београд, а имамо могућност да укључимо и друге лекаре из региона па би се могли формирати одређени програми медицинских услуга. Имамо барокомору која је тренутно недовољно искоришћена, јер такође ради само за осигуранике Фонда здравства. Поседујемо и велико одељење физикалне медицине са великим бројем кревета, које је готово неискоришћено, осим лети - подсетила је др Елез, истакавши да је и то тек део могућности и потенцијала за проширивање делатности Болнице Мељине.

ПРОТЕСТ

Група грађана Херцег Новог, Дадо Милетић, Зоран Зоја Срдановић и Зорица Дракулић Видаковић, најавили су да ће у суботу (15. јануар) у 12 сати испред капије Болнице Мељине организовати протестни скуп. Позивају грађане који „схватају значај болнице Мељине да дођу и да пошаљу поруку надлежним институцијама да у што краћем року реше статус ове некада реномиране здравствене установе која је захваљујући мутним радњама тренутних власника доспела на најниже гране од свога постојања." У току је и потписивање онлајн петиције Спасити Општу болницу Мељине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије