ПАВИЋЕВИЋ: Европа подржава улазак ДФ-а у Владу!

Novosti online

09. 10. 2021. у 21:18

​НА ПИТАЊЕ новинара како Европска унија коментарише могућност да Демократски фронт (ДФ) има представнике у црногорској влади, предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен је свој одговор сажела у једноставну поруку – грађани Црне Горе одлучују, то је демократија.

ПАВИЋЕВИЋ: Европа подржава улазак ДФ-а у Владу!

Фото: Танјуг

Такав одговор на конференцији за новинаре недавно у Подгорици најпре је произвео ситуациону запрепашћеност Мила Ђукановића који је стајао на два метра од гошће. Потом је слична реакција изазвана и код оних актера у црногорском друштву који у дужем периоду покушавају да одрже живом заблуду да су наши међународни партнери против уласка ДФ-а у Владу.

​Председница Европске комисије је својим ставом само подсетила све у Црној Гори да је темељни принцип савремених европских и демократских држава и друштава поштовање изборне воље грађана. А изборна воља грађана 30. августа прошле године била је јасна – Демократски фронт је са својим партнерима у коалицији За будућност Црне Горе убедљиво најјачи конституент нове власти и не само да треба да има чланове у Влади, већ треба да буде доминантна формација када се говори о саставу прве постђукановићевске Владе Црне Горе. Европа је, дакле, за улазак ДФ-а у Владу.

​Лично није политичко. Отуд одсуство личних симпатија према неком политичару или према одређеној политичкој организацији или постојање историје личних анимозитета не би требало у цивилизованим и просвећеним друштвима да буде критеријум за одлучивање о политичкој будућности једне државе. Таква искуства се код рационалних људи превазилазе дефинисањем компромиса који обезбеђују кораке на боље. Данас је толико очигледно да је реконструкција црногорске владе која би значила и улазак ДФ-а у ту владу корак напред да само они људи у Црној Гори којима недостаје осјећај за елементарну политичку логику то не прихватају.

​Аргумент да је експертска влада најбољи модел транзиционе владе у Црној Гори одавно је некредибилан. Већ је приликом формирања Владе било очигледно да су неке ресоре преузели министри који немају никакво стручно искуство ни знања у тим областима. То је на самом старту дискредитовало концепцију Кривокапићеве владе. Модел експерата је доживио тотални крах када је на првом пролазном времену грађанима постало јасно да “експерти” не испоручују резултате и да местимично производе више нових проблема него што су успели да реше старе проблеме.

​Све то су били сигнали Милу Ђукановићу да наспрам себе има слабу владу, коју је цетињским дешавањима 4. и 5. септембра ове године покушао потпуно да сруши. Имали смо парадоксалну ситуацију да Мило, који је остао без упоришта и у Црној Гори и ван Црне Горе, успева да осмисли ситуацију у којој ће иако политички веома ослабљен уздрмати такву владу. То је било могуће управо због лажног експертског карактера те владе, као и због неуважавања чистог факта да је у свакој демократској држави влада политичка институција и да су грађани гласали за идеје и политике, а не за експерте.

​Својим одважним држањем тих првих септембарских дана, Здравко Кривокапић је себи обезбедио још једну шансу у црногорској политици. Та дешавања су постала и још један у мору доказа да владу треба оснажити. Једини логични начин да добијемо снажну владу је да политички ауторитети из свих победничких савеза са избора, па и политички ауторитети из ДФ-а, буду у тој влади. Овај базични договор о реконструкцији владе значио би и да су обезбеђене претпоставке да ће наредне три године бити до максимума искоришћене за реформске захвате у црногорском друштву.

​У реконструисаној влади треба обезбедити места и за политичке представнике Бошњака и Албанаца који имају своје репрезенте у Скупштини Црне Горе. Са њима би Кривокапићева влада имала подршку 45 посланика и то би на дужи рок значило стабилизацију прилика у црногорској политици и убрзање реформи. Ефекат таквог договора био би и још видљивији пад утицаја Миловог ДПС-а и њихово даље слабљење. То је договор који учвршћује и европски пут Црне Горе и којим се нашим партнерима у ЕУ шаље сигнал да бисмо заиста могли да будемо прва наредна чланица. Свако ко не види овај јасно трасирани пут, тај је или неинформисан о процесима у региону и у Европи, или не разуме политику, или је једноставно покварени ум.

(Борба.ме/ Владимир Павићевић)

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри