ПРЕТЊЕ СМРЋУ НЕ МОГУ БИТИ САМО ПРЕКРШАЈ: Одбор за родну равноправност тражи строже казне за починиоце породичног насиља

И. Д. С.

06. 10. 2021. у 06:34

ИЛИРУ Ђокају (28), осумњиченом да је 30. септембра у Тузима убио своју невенчану супругу Шејлу Бакију (18) и тешко ранио њеног оца Шабана Бакију, прети затворска казна до 40 година.

ПРЕТЊЕ СМРЋУ НЕ МОГУ БИТИ САМО ПРЕКРШАЈ: Одбор за родну равноправност тражи строже казне за починиоце породичног насиља

ЗАХТЕВ Скупштински Одбор за родну равноправност , Фото skupstina-me

Како је по пријави страдале девојке да јој је претио смрћу Ђокај само прекршајно кажњен, скупштински Одбор за родну равноправност тражио је измене закона којим би казне за почиониоце породичног насиља биле строже и ефикасније.

- Ђокаја Више државно тужилаштво терети за кривично дело тешко убиство. Он се у полицији и пред вишом државном тужитељком Аном Радовић бранио ћутањем, а након саслушања одређено му је задржавање до 72 сата, па ће у том року бити приведен судији за истрагу подгоричког Вишег суда - саопштио је његов адвокат Срђан Љешковић.

Шејла Бакија, Фото Фејсбук

Тужитељка је Ђокају предочила да је према наводима кривичне пријаве, изведене на основу доказа, осумњичен да је починио кривично дело тешко убиство из члана 144. Тим чланом предвиђено је да ће се казном затвора од најмање 10 година или дуготрајном казном затвора казнити онај ко другог лиши живота и притом с умишљајем доведе у опасност живот још неког, као и онај ко другог лиши живота из користољубља, ради извршења другог кривичног дела, из безобзирне освете или других ниских побуда.

Трагичан случај у Тузима, где је убијена Шејла која је имала тек 19 година, покренуо је у јавности питање да ли је тужилаштво реаговало адекватно и да ли је трагичан исход могао бити избегнут да се другачије поступало на основу њене пријаве за породично насиње. И док део јавности и НВО сектор поручује да тужилаштво погрешило, у том државном органу понављају да су радили по закону и исправно.

ОСУМЊИЧЕНИ Илир Ђокај, Фото Архива

 

То је био и повод да Одбор за родну равноправност затражи измене законодавства који регулишу породично насиље, јер, како су оценили, тренутни начини санкционисања и казне за починиоце тог недела нису адекватни. На седници Одбора је констатовано да су у Црној Гори све чешћа брутална убиства жена, при чему се најчешће ради о женама које су тражиле помоћ и нису добиле одговарајућу заштиту.

- Црна Гора и у овом случају плаћа цену својих менталитетских оптерећења и уврежених родних улога, које се препознају и по томе што се изузетно озбиљни случајеви насиља над женама не карактеришу и не санкционишу као кривична дела већ као прекршаји - каже се у саопштењу.

ОДГОВОРНОСТ НАДЛЕЖНИХ

У ОДБОРУ за родну равноправност истичу да истинске промене неће настати без снажне политичке воље и одлучности, првенствено деловањем кроз законодавну и извршну власт, судску праксу и рад полиције.

- Црној Гори је потребна измена законодавства које третира ову област и много већа одговорност и санкционисање представника институција уколико не заштите жртве и примерено казне починиоце - каже се у саопштењу.

Запратите Нпортал на Фејсбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри