ГРАДЕ НОВИ ДОМ ПОСЛЕ 50 ГОДИНА: Почела припрема терена за будући ђачки смештајни објекат поред Пољопривредне школе у Крњачи

Б. Борисављевић

02. 03. 2021. у 06:47

ПОСЛЕ пола века, у престоници ће бити изграђен нови ученички дом. У току су припремни радови за постављање камена темељца, поред Пољопривредне школе "Београд" у Крњачи.

ГРАДЕ НОВИ ДОМ  ПОСЛЕ 50 ГОДИНА: Почела припрема терена за будући ђачки смештајни објекат поред Пољопривредне школе у Крњачи

Фото З. Јовановић

Дом у Падинској скели, у коме сада бораве деца из унутрашњости, биће затворен. Како сазнајемо у Министарству просвете, науке и технолошког развоја, зграда новог дома је пројектована тако да се обезбеде високи стандарди за боравак, исхрану, учење и дневне активности ученика.

Поред соба за смештај ученика, у склопу објекта ће бити управни блок, библиотека, дневни боравак, кухиња, ресторан, магацини, перионица, економски блок, лифт и други неопходни садржаји који су прилагођени и за коришћење особа са инвалидитетом.

- Бруто површина објекта је 3.396 метара квадратних, нето површине 2.961 квадрата, капацитета је за 111 корисника, од којих четири са инвалидитетом - наводе у министарству.

МОДЕРНО Будући изглед дома за ученике, Фото Приватна архива

 

- Испред зграде биће слободна површина као простор за окупљање ученика, а са задње стране објекта је предвиђен спортски терен. У комплексу се осим зграде саме школе налазе и помоћни објекти, као и површине са засадима за потребе практичне наставе ученика. Изградњом објекта дома за смештај корисника, ученика средње Пољопривредне школе ПК "Београд", комплекс ће се употпунити са функционалним садржајима који су школи недостајали.

Месечно до 5.500, храна 140 динара

У престоници постоји девет ученичких домова, чији су смештајни капацитети око 2.500 места. Месечна "закупнина" са "пуним пансионом", зависи од категорије дома и креће се од 4.500 и 5.500 динара. За исхрану дневно треба издвојити око 140 динара. Интересовање за смештај у ученичким домовима је велико, а места углавном попуне одлични ученици.

Пољопривредну школу са домом ученика основао је Управни одбор Пољопривредног комбината "Београд" 1965. године, са циљем да обезбеди школовани кадар за своје погоне и газдинства. Установа је до 1978. била саставни део корпорације са седиштем у Падинској скели. У међувремену је измештена у Крњачу, а ученички дом је остао у Скели.

- Дом се налази у згради која је првобитно била намењена за колективни смештај сезонских радника а власник је ПКБ - истичу у надлежном министарству.

- Капацитет је 125 ученика. Собе су мале и неусловне, ходници изузетно уски. Тоалетни чворови су заједнички, има их четири. Просечно, 30 ученика користи један тоалетни чвор. Никаква адаптација на објекту није могућа којом би се створили квалитетни услови за смештај, исхрану и васпитни рад, а удаљеност од школе и града представља велики проблем корисницима.

Инвеститор радова је Министарство просвете, а финансијер је Банка за развој Савета Европе.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!