УЛИЦА КНЕЗА МИЛОША ПОД ЗАШТИТОМ: Одлуком Владе позната саобраћајница у Београду проглашена за културно добро

С. Видачковић

17. 01. 2021. у 09:22

ЖИЛА куцавица српске престонице, саобраћајница која спаја три београдске општине - Стари град, Савски венац и Врачар, од Народне скупштине до Мостарске петље - Улица кнеза Милоша, дуж које су смештена седишта Владе Србије, Генералштаба, бројних министарстава, страних амбасада, проглашена је за културно-историјску целину.

УЛИЦА КНЕЗА МИЛОША ПОД ЗАШТИТОМ: Одлуком Владе позната саобраћајница у Београду проглашена за културно добро

Улица кнеза Милоша спаја три општине

Одлуку је донела Влада Србије, крајем прошле године. Ово, између осталог, значи да сви власници и корисници објеката у овом заштићеном подручју морају тражити сагласност од градског Завода за заштиту споменика за све интервенције, како би се утврдили услови за предузимање мера техничке заштите за радове и добила одобрења на пројекат и документацију. Како је објашњено из Завода, границе ове целине обухватају улице Кнеза Милоша, Крунску, Ресавску, Вишеградску, Дурмиторску, Сарајевску, Хајдук Вељков венац, Балканску, Адмирала Гепрата, Добрињску, Краља Милана, Андрићев венац.

- Важну карактеристику просторне целине чини њено језгро са објектима државне управе, чиме се тај простор ослања на првобитну идеју кнеза Милоша о формирању новог управног центра - наводе у Заводу. - У горњем делу улице доминирају пословни објекти, док су у сегменту од Немањине према Мостарској петљи већином стамбене зграде и амбасаде. Вредност простора употпуњују улични дрвореди, озелењени простори и паркови. У просторно-културној целини налази се низ значајних објеката који се истичу својим архитектонским карактеристикама, стилским и типским посебностима што указује на њене несумњиве архитектонске и естетске вредности. С обзиром на то да се везује за значајне историјске догађаје и знамените личности из области привреде, књижевности, уметности, политике, као и да су се овде налазиле и налазе се значајне институције, овај простор важан је за проучавање друштвене историје Срба због чега је утврђен за културно добро.

ПРВИ УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН

ПОДРУЧЈЕ уз Улицу кнеза Милоша простор је који је почео да се развија у време његове владавине као државни, административни и војни центар српског Београда. Пресецање и уређење Улице кнеза Милоша представља резултат првог урбанистичког плана овог дела Београда, четрдесетих година 18. века, према нацрту Франца Јанкеа. План је представљао најмодернију урбанизацију која је увелико примењивана широм Европе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду