ЧУВАЈТЕ ВОДОИЗВОРИШТЕ: Сви заинтересовани за план Макишког поља нису могли да присуствују седници

М. СТАНОЈКОВИЋ

16. 12. 2020. у 09:19

ЈАВНА расправа о Нацрту плана детаљне регулације дела Макишког поља, која је јуче одржана у згради Градске управе, прошла је уз расправу и испред саме зграде.

ЧУВАЈТЕ ВОДОИЗВОРИШТЕ: Сви заинтересовани за план Макишког поља нису могли да присуствују седници

Фото Н. Скендерија

Због епидемиолошке ситуације, сви заинтересовани грађани, наиме, нису могли да присуствују. Док је главна теза окупљених грађана и организација, које су поднеле примедбе на план да је њим угрожено водоизвориште, градски урбаниста Марко Стојчић, наводи за "Новости" да је реч о замени теза и да та зона ни на који начин није предмет овог плана, што је утврдио, како каже, Институт за водопривреду "Јарослав Черни".

СТАМБЕНИ КОМПЛЕКС И МЕТРО

ПОДРУЧЈЕ плана намењено је за изградњу стамбеног комплекса, трасе метроа са станицама као и депо будућег метроа. У обухвату плана налази се део планиране трасе метро линије 1 ("Железник" - "Миријево", секција 1; "Железник" - "Пожешка"), са две станице на површини терена ("Железник" и "Макиш") и две подземне станице ("Железник" и "Беле воде"), а од станице Макиш, траса метроа је планирана у плитком ископу. Главни депо метроа је планиран од Улице Боре Станковића до станице Макиш. Када је реч о заштити простора, наводи се да комплекс Београдског водовода изузетан пример историјског наслеђа, као и да планирана изградња у непосредној близини водовода треба да елементима зеленила истакне карактер комплекса.

Комисија за планове је пре одржавања седнице донела одлуку да може да јој присуствује по један представник по поднеску. Ипак, испред зграде Градске управе било је много више заинтересованих. Ни медијима без акредитације није било дозвољено присуство, што је додатно узбунило грађане и одавало утисак да се јавна седница одвија под велом тајне.

Обезбеђење на улазу, али и припадници полиције, који су били ангажовани због скупа, на улазу су прозивали особе са списка које су раније затражиле одобрење за улазак. Поједини међу прозванима су, међутим, одбили да уђу из солидарности према осталима, а сви заједно су поручивали да је овим пројектом угрожено водоизвориште Макиш.

Како је у разговору за "Новости" објаснио градски урбаниста, током месец дана јавног увида стигло је мало примедби због чега, иако је разматрано, није одлучено да се расправа одржи у већој сали која може да прими све заинтересоване. Примедбе које су изнели, они, који су према Стојчићевим речима ипак ушли на јавну расправу, долазе из два табора:

- Примедбе власника парцела односиле су се на ширину саобраћајница и њихове позиције. А, најзначајнија примедба политичких организација је да план обухвата зону водоизворишта, што није тачно. Прва и друга зона јесу од значаја и никако не смеју бити урбанизоване, док на левој страни, што је закључио Институт "Јарослав Черни", нема никакве шансе да се угрози водоснабдевање.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024