ПОГЛЕД НА СКУПШТИНУ И ОКОЛИНУ: Старе фотографије сведоче шта се некада налазило на овом месту

Зоран Николић

26. 08. 2020. у 16:40

СТАРЕ фотографије једини су сведоци како је периферија Београда некада изгледала. Додуше, простор око данашње Скупштине данас је тешко доживети као "периферију", али некада је баш тако било.

ПОГЛЕД НА СКУПШТИНУ И ОКОЛИНУ: Старе фотографије сведоче шта се некада налазило на овом месту

Фото: Зоран Николић

Скупштинско здање, дело архитекте Јована Илкића подигнуто је на месту где се претходно налазила Батал џамија, а потом и Марвени пијац. Стара турска џамија срушена је, док је пијаца на којој се продавала стока измештена из овог дела града.

Становништво,

Београд је пре Првог светског рата имао око 100.000 становника. До Другог светског рата у граду је живело нешто више од 400.000 људи. 

У наставку је некада била Фишекџијска чаршија, живописан део града који се простирао уз руб Ташмајдана. Ово егзотично име чаршија је понела по фишецима у којима је продаван барут. Наиме, још је кнез Милош наредио трговцима барутом да се иселе на периферију, јер су чести пожари угрожавали варош. Овако је био сигуран да ће потенцијална штета од њихове робе бити мања.

Простор где се данас налази Трг назван по Николи Пашићу провобитно је носио име по креаторима "научног социјализма" Карлу Марксу и Фридриху Енгелсу. До Другог светског рата овде је био део начичкан кућама, али је послератни урбанизам овде сместио здање Дома синдиката.

Тако је централна физиономија града брзо измењена. 

Некада је Београд био омања варош и траса данашњег Булевара краља Александра био је, у ствари, почетак Смедеревског друма. Потом су се ствари мењале а град развијао. Ускоро је Булевар постао једна од најважнијих саобраћајних артерија града. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)